Football

Week 3 Schedule

Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Friday

Local 5A/4A

Belaire (6-4A) at Broadmoor (4-5A)

Central (4-5A) at Jesuit (9-5A)

Catholic (5-5A) at Denham Springs (4-5A)

East Feliciana (6-2A) at Zachary (4-5A)

St. Michael (6-4A) at Live Oak (4-5A)

Pineville (2-5A) at Walker (4-5A)

Glen Oaks (7-3A) at Scotlandville (4-5A)

Dutchtown (5-5A) at Destrehan (7-5A)

East Ascension (5-5A) at St. Charles (11-3A)

Opelousas (4-4A) at McKinley (5-5A)

H.L. Bourgeois (7-5A) at St. Amant (5-5A)

Plaquemine (6-4A) at Woodlawn (5-5A)

West Jefferson (8-5A) at Lutcher (6-4A)

Northeast (6-2A) vs. Tara (6-4A) at Glen Oaks

Local/Area

Port Allen (7-3A) at Livonia (5-3A)

White Castle (8-1A) at Donaldsonville (9-3A)

Belle Chasse (10-4A) at Brusly (7-3A)

KIPP Renaissance (10-3A) at Parkview Baptist (7-3A)

University (7-3A) at LaGrange (4-4A)

West Feliciana (7-3A) at St. Louis (4-3A)

Albany (8-3A) at Springfield (7-2A)

Jeanerette (5-2A) vs. Capitol (6-2A) at Memorial Stadium

St. John-Plaquemine (8-1A) at Dunham (6-2A)

Country Day (9-1A) at Episcopal (6-2A)

Amite (8-3A) at Southern Lab (6-1A)

Redemptorist (6-2A) vs. Madison Prep (6-1A) at Redemptorist

St. Martin, Miss., (1-5A) at St. Helena (7-2A)

Catholic-Pointe Coupee (5-1A) at East Iberville (7-1A)

False River (5-1A) at Houma Christian (9-1A)

Mentorship Academy (6-2A) at Bakert (7-3A)

Ascension Catholic (8-1A) at Christian Life (6-1A)

Ascension Christian (8-1A) at Ridgewood (9-1A)

Central Private (MAIS 6-2A) at Glenbrook (MAIS 3-2A)

Silliman (MAIS 6-2A) at Bowling Green (MAIS 6-2A)

Acadiana

Barbe (3-5A) at West Monroe (2-5A)

Carencro (3-5A) at St. Thomas More (5-4A)

Comeaux (3-5A) at Breaux Bridge (5-4A)

Sam Houston (3-5A) at Westlake (4-3A)

Alexandria (2-5A) at Lafayette (3-5A)

Sulphur (3-5A) at Washington-Marion (4-4A)

New Iberia (3-5A) at Westgate (5-4A)

Cecilia (5-4A) at Church Point (5-3A)

Evangel (1-3A) at Northside (5-4A)

Eunice (4-4A) at St. Martinville (5-4A)

Notre Dame (6-3A) at Teurlings (5-4A)

Cecilia (5-4A) at Church Point (5-3A)

Northwest (5-3A) at Crowley (4-4A)

Mamou (4-2A) at Pine Prairie (5-3A)

Beau Chene (4-4A) at Port Barre (5-3A)

Sacred Heart-Ville Platte (5-1A) at Ville Platte (5-3A)

Abbeville (6-3A) at Rayne (4-4A)

Erath (6-3A) at Vermilion Catholic (7-1A)

Kaplan (6-3A) at Westminster (5-2A)

North Vermilion (6-3A) at Loreauville (5-2A)

Patterson (9-3A) at Catholic-New Iberia (5-2A)

Delcambre (5-2A) at Elton (4-1A)

Ascension Episcopal (7-1A) at Opelousas Catholic (5-2A)

North Central (5-1A) at Highland Baptist (7-1A)

Sacred Heart-Ville Plate (5-1A) at Gueydan (7-1A)

Basile (4-1A) at St. Edmund (5-1A)

Hamilton Christian (4-1A) at Lafayette Christian (7-1A)

Southeast

St. Augustine (9-5A) at Covington (6-5A)

John Ehret (8-5A) at Fontainebleau (6-5A)

Walter L. Cohen (8-2A) at Hammond (6-5A)

Mandeville (6-5A) at Central Lafourche (7-5A)

Ellender (7-4A) at Terrebonne (7-5A)

Salmen (8-4A) at Northshore (6-5A)

Higgins (8-5A) at Ponchatoula (6-5A)

Slidell (6-5A) at Lakeshore (8-4A)

McDonogh No. 35 (10-4A) at St. Paul’s (6-5A)

Thibodaux (7-5A) at Assumption (7-4A)

East St. John (7-5A) at Curtis (11-3A)

Hahnville (7-5A) at Landry/Walker (9-4A)

Thibodaux (7-5A) at Assumption (7-4A)

Shaw (9-5A) at South Lafourche (7-5A)

West St. Mary (6-3A) at Morgan City (7-4A)

South Terrebonne (7-4A) at John McDonogh (10-3A)

Vandebilt (7-4A) at St. James (10-2A)

Pine (7-2A) at Bogalusa (8-3A)

Marksville (3-3A) at Independence (8-3A)

Loranger (8-3A) at Kentwood (6-1A)

Varnado (6-1A) at Jewel Sumner (8-3A)

Hanson (7-1A) at Berwick (9-3A)

Riverside (9-2A) at West St. John (8-1A)

Franklin (9-3A) at McMain (11-3A)

Patterson (9-3A) at Catholic-New Iberia (5-2A)

E.D. White (9-3A) at Central Catholic (7-1A)

St. Thomas Aquinas (7-2A) at Clark (10-3A)

Newman (8-2A) at Pope John Paul II (7-2A)

Crescent City (9-1A) at Mt. Hermon (7-2A)

Saturday

Acadiana

Acadiana (3-5A ) at Rummel (9-5A)