Boys basketball

Episcopal 75, Family Christian 35

Episcopal 23 19 16 17 — 75

Family Christian 12 12 7 4 — 35

Scoring — EPISCOPAL: Chris Beckman Jr. 27, Kevin Tripeaux 18, Gavin Perkins 14, Cameron Kennedy 6, Cameron Dumas 6, Noah Dupree 2, Austin Jenison 2; FAMILY CHRISTIAN: Jordan Plain 16, Camron Crump 9, Dylan Landry 6, Brandon Haynes 4.

3-Point Goals — Episcopal 5 (Beckman 5)

Records — Episcopal 17-2; FCA 14-10

Junior Varsity — Episcopal 70, FCA 33

Basketball tourney

Joel Hawkins Classic

At Southern’s-F.G. Clark Center

Belaire 58, Beau Chene 40

Halftime: Belaire 26, Beau Chene 16

Leaders: Belaire: Eric Matthews 15, Robert Lewis 12; Beau Chene: Deontre Eaglin 17.

Port Allen 64, Northside 60

Halftime: Port Allen 32, Northside 27

Leaders: Port Allen: Nigel Allen 20, Dontrius Franklin 15, Andre Williams 13, Crandal Jackson 11; Northside: Jonte Morrison 17, Brandon Ellis 16, Darius Randell 15.

Madison Prep 64, Southern Lab 35

Leaders: MADISON PREP: Josh LeBlanc 13, Jharon Whitfield 10, Kobe Julien 9; SOUTHERN LAB: Tyreon Payne 6, Bladrick Veal 6, Tyriq Matthews 6, Brennan Vessel 6.

Halftime: Madison Prep 26, Southern Lab 20

Schedule

Monday

University at Brusly, 4 p.m.

Tara at Scotlandville, 6 p.m.

Tuesday

Glen Oaks at West Feliciana, 4 p.m.

St. Charles Catholic at St. Amant, 4:30 p.m.

Baker at Donaldsonville, 5 p.m.

Port Allen at Parkview Baptist, 5 p.m.

Madison Prep at McKinley, 5 p.m.

East Iberville at St. John, 5 p.m.

French Settlement at Dunham, 5 p.m.

Denham Springs at Catholic, 5 p.m.

Central at Belaire, 5 p.m.

Woodlawn at Dutchtown, 5 p.m.

St. Joseph-Plaucheville at LSD, 5 p.m.

Bogalusa at Christian Life, 5 p.m.

Kentwood at Southern Lab, 5:30 p.m.

Family Christian at St. Michael, 5:30 p.m.

White Castle at Ascension Catholic, 5:30 p.m.

East Ascension at Plaquemine, 5:30 p.m.

Live Oak at Lee, 6 p.m.

Livonia at Runnels, 6 p.m.

Wednesday

St. Helena Central at Livonia, 6 p.m.

St. Michael at East Feliciana, 6 p.m.

Thursday

Holden at Live Oak, 4 p.m.

St. John at Dunham, 5 p.m.

Friday

Albany at Zachary, 5 p.m.

Southern Lab at White Castle, 5 p.m.

St. Michael at Walker, 5 p.m.

Newman at Christian Life, 5 p.m.

Baker at West Feliciana, 5 p.m.

Donaldsonville at Glen Oaks, 5 p.m.

Brusly at Parkview Baptist, 5 p.m.

Belaire at McKinley, 5 p.m.

East Iberville at Ascension Catholic, 5:30 p.m.

St. Edmund at False River, 5:30 p.m.

West St. John at Lutcher, 5:30 p.m.

Denham Springs at Tara, 5:30 p.m.

Jewel Sumner at Northeast, 6 p.m.

Assumption at Dutchtown, 6 p.m.

Port Barre at Episcopal, 6 p.m.

Maurepas at French Settlement, 6 p.m.

Bishop McManus at Jehovah-Jireh, 6 p.m.

Westminster Christian at Catholic-PC, 6 p.m.

Central at Lee, 6 p.m.

Bethel Christian-Jennings at Bethany Christian, 6 p.m.

Saturday

Loranger at Family Christian, 6 p.m.

Girls basketball

Monday

University at Brusly, 4 p.m.

Natchitoches Central at Zachary, 5 p.m.

Morgan City at Plaquemine, 5:30 p.m.

Kentwood at Southern Lab, 5:30 p.m.

Tuesday

Glen Oaks at West Feliciana, 4 p.m.

Baker at Donaldsonville, 5 p.m.

Port Allen at Parkview Baptist, 5 p.m.

East Iberville at St. John, 5 p.m.

Madison Prep at Ascension Christian, 5 p.m.

St. Joseph’s at Denham Springs, 5:30 p.m.

St. Amant at Episcopal, 5:30 p.m.

White Castle at Ascension Catholic, 5:30 p.m.

Broadmoor at Live Oak, 6 p.m.

St. Helena Central at Tara, 6 p.m.

Woodlawn at Central, 6 p.m.

Wednesday

False River Academy at Runnels, 5 p.m.

Thursday

Tara at McKinley, 6 p.m.

Boys soccer

Mandeville 3, Catholic 0

Goals: Devin Pathoumthong (2), John Nicklas

Goalkeepers: Catholic: Patrick Riley (1 save), MHS: Spencer Hollander (3 saves)

Records: Mandeville 11-1-1, Catholic 6-6-1