Class 5A

1, Rummel (8-1) beat John Curtis 21-14

2, West Monroe (9-0) beat Pineville 59-0

3, Destrehan (9-0) beat Thibodaux 51-40

4, John Curtis (6-2) lost to Rummel 21-14

5, Evangel (8-1) beat Haughton 45-21

6, Zachary (8-1) beat Central 49-27

7, Parkway (8-1) beat Southwood 54-0

8, Byrd (8-1) beat Airline 35-21

9, Brother Martin (6-2) beat Shaw 42-21

10, Airline (7-2) lost to Byrd 35-21

Others receiving votes: St. Paul’s beat Mandeville 7-0; Mandeville lost to St. Paul’s 7-0; Acadiana did not play; Catholic-BR lost to Dutchtown 42-7; Scotlandville beat Live Oak 34-7; Ponchatoula beat Northshore 45-6; Holy Cross beat St. Augustine 23-19; Barbe beat Sulphur 42-39.

Class 4A

1, Neville (9-0) beat West Ouachita 50-0

2, Crowley (9-0) beat Leesville 49-28

3, Teurlings (6-3) lost to Carencro 33-21

4, Warren Easton (8-1) beat Karr 40-14

5, St. Thomas More (7-2) beat Opelousas 77-0

6, Franklinton (6-3) lost to Jesuit 19-14

7, McDonogh 35 (8-1) beat Amite 36-0

8, North DeSoto (7-2) lost to Minden 43-40

9, Bastrop (7-2) beat Grant 49-8

10, Benton (8-1) beat Northwood-Shreveport 55-38

Others receiving votes: Plaquemine beat Tara 40-0; Minden beat North DeSoto 43-40; Livonia beat Belaire 49-28; Cecilia bet Breaux Bridge 31-14; Assumption beat South Lafourche 36-31; DeRidder lost to LaGrange 21-7; Woodlawn-BR beat St. Michael 60-29.

Class 3A

1, University (8-1) beat Brusly 35-27

2, De La Salle (9-0) beat Sci Acadeny 62-0

3, Lutcher (8-1) beat Lusher 49-14

4, North Webster (7-2) beat Green Oaks 62-25

5, Eunice (8-1) beat Port Barre 35-0

6, Parkview Baptist (6-3) beat West Feliciana 28-12

7, Patterson (7-2) beat North Vermilion 62-17

8, Jena (9-0) beat Peabody 28-21

9, Church Point (6-3) lost to Northwest 51-30

10, St. Louis (6-3) beat Iota 62-14

Others receiving votes: West Feliciana lost to Parkview Baptist 28-12; South Beauregard beat Iota 28-14; Jennings beat Westlake 53-33; St. James beat McMain 44-14; Amite lost to McDonogh 35 36-0; E.D. White beat Berwick 55-33; Port Barre lost to Eunice 35-0.

Class 2A

1, Notre Dame (9-0) beat Jeanerette 49-6

2, Many (8-1) beat Rosepine 54-0

3, Riverside (8-1) beat Country Day 43-24

4, Ouachita Christian (8-1) beat General Trass 49-6

5, Calvary Baptist (7-2) beat Lakeside 41-0

6, St. Thomas Aquinas (9-0) beat St, Helena Central 48-20

7, Madison Prep (9-0) beat Episcopal 21-11

8, Kinder (8-1) beat Lake Arthur 35-6

9, St. Charles (7-2) beat West St. John 45-15

10, Sterlington (6-3) lost to Rayville 50-33

Others receiving votes: Welsh beat Benton 55-13, Mangham lost to Ferriday 38-26; Menard lost to Pickering 29-28; Episcopal-BR lost to Madison Prep 21-11; Northeast beat Mentorship Academy 40-8; Pickering beat Menard 29-28.

Class 1A

1, St. Mary’s (9-0) beat LaSalle 41-7

2, Ascension Episcopal (9-0) beat Lafayette Christian 35-7

3, Kentwood (8-1) beat Ascension Catholic 40-20

4, Southern Lab (6-2) beat East Iberville 50-0

5, Haynesville (7-2) beat Grambling 56-8

6, Vermilion Catholic (7-2) beat Centerville 56-13

7, Central Catholic (8-1) beat Gueydan 54-13

8, Hamilton Christian (8-1) beat East Beauregard 21-8

9, East Beauregard (7-2) lost to Hamilton Christian 21-8

10, Basile (8-1) beat Catholic-PC 10-0

Others receiving votes: Cedar Creek lost to Arcadia 34-32; Delhi Charter beat St. Frederick 20-19; South Cameron beat Oberlin 49-22; White Castle beat Abbeville 16-15; Catholic-PC lost to Basile 10-0; Arcadia beat Cedar Creek 34-32.