Bowling

Boys

Brother Martin 14, Rummel 13

High Game: Rummel: Colin Lefebvre 278, Jeremy Gaudet 252; Brother Martin: Max Oertling 248, Jonathan Fernandez 238

High Series: Rummel: Jonathan Hart 622, Perry Giambrone 712; BROTHER MARTIN: R.J. Beecher 684, Max Oertling 689

Boys soccer

East St. John 2, South Lafourche 1

Goals — East St. John: Greg Burnett, Antonio Barrera

Goalkeepers — East St. John (6 saves)

Records — East St. John 6-10-5

Basketball schedule

Monday

Girls

Cabrini at Warren Easton

Clark at Thomas Jefferson

East Jefferson at Ben Franklin

Grace King at West Jefferson

Chalmette at Helen Cox

St. Katherine’s Drexel at Lusher

Mount Carmel at Dominican

St. Charles vs. McMain (at Easton)

Bonnabel at John Ehret

McGehee at John Curtis

Boys

Tuesday

Girls

Ursuline at Riverdale

Covenant Christian at Crescent City

Haynes Academy at South Plaquemines

Fisher at Cohen

Academy of Our Lady at Belle Chasse

St. Mary’s at Sci Academy (Joe Brown)

Northlake Christian at Pope John Paul II

Landry-Walker at McDonogh 35

Covington at Slidell

Central Lafourche at East St. John

Edna Karr at Lake Area

St. Scholastica at Salmen

Destrehan at Hahnville

Ponchatoula at Northshore

De La Salle at Sacred Heart

St. Charles at St. Martin’s

Boys

Houma Christian at Ridgewood

Lusher at St. Martin’s

Thomas Jefferson at Clark

Ecole Classique at Country Day

Haynes Academy at South Plaquemines

Covenant Christian at Crescent City

Bonnabel at John Ehret

Riverdale at East Jefferson

Shaw at Jesuit

Holy Cross at Brother Martin

West Jefferson at Grace King

Franklinton at Pearl River

St. Charles at De La Salle

St. Augustine at Rummel

Warren Easton at Ben Franklin

Fisher at Cohen

KIPP at Miller-McCoy

Newman at Sophie B. Wright

John Curtis at Warren Easton

Helen Cox at Chalmette

St. James at Sci Acaddemy (Joe Brown)

Covington at Slidell

Lakeshore at Salmen

Destrehan at Hahnville

Karr at Lake Area

Landry-Walker at McDonogh 35

Central Lafourche at East St. John

North Vermilion at Pope John Paul II

Ponchatoula at Northshore

Wednesday

Girls

McMain at Sacred Heart

Riverdale at Ben Franklin

Boys

Riverside at Country Day

Thursday

Girls

Higgins at Chalmette

St. Katherine’s Drexel at Sacred Heart

Riverdale at East Jefferson

St. Charles at McGehee

Lake Area at McDonogh 35

Warren Easton at Ben Franklin

John Ehret at Helen Cox

Cabrini at Ursuline

Lusher at John Curtis

De La Salle at McMain (at Easton)

West Jefferson at Bonnabel

Dominican at Chapelle

Boys

M.L. King at Cohen

Newman at Sci Academy (at Joe Brown)

Mandeville at St. Paul’s

Lake Area at McDonogh 35

Friday

Girls

Landry-Walker at Academy of Our Lady

South Plaquemines at Fisher

Haynes Academy at Algiers Tech

Belle Chasse at Edna Karr

Pope John Paul II at Ben Franklin

Country Day at St. Martin’s

H.L Bourgeois at East St. John

Northshore at Fontainebleau

Thibodaux at Destrehan

Mount Carmel at West Jefferson

Boys

Riverdale at Warren Easton

Houma Christian at Ecole Classique

Sophie B. Wright at Sci Academy (Joe Brown)

Belle Chasse at Edna Karr

Ben Franklin at East Jefferson

Franklinton at Salmen

Lakeshore at Pearl River

Haynes Academy at Algiers Tech

Shaw at Rummel

West Jefferson at Bonnabel

H.L Bourgeois at East St. John

St. Charles at John Curtis

Clark at KIPP (at Sarah Reed)

John Ehret at Helen Cox

Higgins at Chalmette

Country Day at St. Martin’s

St. Augustine at Holy Cross

Lusher at McMain (at Warren Easton)

Jesuit at Brother Martin

South Plaquemines at Fisher

Thibodaux at Destrehan

Northshore at Fontainebleau

Saturday

Girls

Salmen at Warren Easton

Boys

Riverdale at Newman