Basketball tournaments

Denham Springs Tournament

GIRLS

St. Thomas More 58 Plaquemine 45

Halftime: St. Thomas More 22, Plaquemine 13

Leaders: St. Thomas More: Megan Abrams 24, Carly Sloare 11, Harley Seymour 11, Bailey Hemphill 10; Plaquemine: A. Nelson 16

Denham Springs 50 Capitol 25

Halftime: Denham Springs 24 Capitol 12

Leaders: Denham Springs: Tremeka Spikes 19, Christina Canale 10; Capitol: Doarneisha McCallister 11

Caldwell 50 St. Joseph’s 46

Halftime: Caldwell 20 St. Joseph’s 17

Leaders: Caldwell: Daeje Andreuos 20; St. Joseph’s: H. Phillips 17, C. Olivier 11

Cabrini 66, St. Louis 36

Halftime: Cabrini 35, St. Louis 16

Leaders: St. Louis: Da’Sha Pitre 20; Cabrini: R. Spencer 15, K. Pinera 14, E. Temple 13

Dominican 32 St. Joseph’s 42

Halftime: St. Joseph’s 21, Dominican 20

Leaders: Dominican: G. Sperber 10; St. Joseph’s: Caroline Olivier 12

Holden 58 Port Allen 45

Halftime: Holden 36, Port Allen 20

Leaders: Holden: Sydney Hayden 13, Amanda Fekete 13; Port Allen: T. Johnson 14, L. Keys 10

Breaux Bridge 54, East Ascension 25

Halftime: Breaux Bridge 24, East Ascension 18

Leaders: Breaux Bridge: Caitlin Davis 16, Jasmin Leblanc 16, Justice Price 10

Breaux Bridge 69, Denham Springs 51

Leaders: Denham Springs: Tremeka Spikes 20, Kamryn King 10; Breaux Bridge: Justice Price 28, Jasmine Leblanc 21, Caitlin Davis 13

Live Oak 80 Plaquemine 53

Halftime: Live Oak 39, Plaquemine 27

Leaders: Live Oak: P. Wascom 45, P. Vaccaro 18; Plaquemine: A. Nelson 19, O. Batiste 14

EBR/Bob Pettit/Coca-Cola Parish Tournament

At Tara High School

Saturday’s games

Glen Oaks 70, Lee Magnet 40

Halftime: Glen Oaks 37, Lee 18

Leaders: Glen Oaks – Chris Dancey 18, Eddie Harris 10; Lee – John Spradley 12.

Woodlawn 59, Capitol 53

Halftime: Woodlawn 28, Capitol 26

Leaders: Woodlawn – Jaylan Johnston 15, Jordan London 12; Capitol – Micah Hill 17, Dorien Stampley 14, D’Vonte Queen 13.

Northeast 53, Baker 52

Halftime: Baker 28, Northeast 22

Leaders: Northeast – Justin Ennis 25, Eric Williams 11; Baker – Ronnie Hamilton 25, Trey Hunter Jr. 12.

Tara 54, Belaire 49

Halftime: Tara 32, Belaire 21

Leaders: Tara – Paul Johnson 18, Youry White 10; Belaire – Tim Johnson 15, Terrance Johnson 11.

Madison Prep 60, Southern Lab 35

Halftime Score: Madison Prep 29, Southern Lab 22

Leaders: MPA – Brandon Sampson 13, Christian Thompson 13, Jalen Brown 13, Josh Anderson 10; Southern Lab – Dontrell Carr 6, Jordan Booker 6, Kyle Green 6.

Scotlandville 73, Broadmoor 58

Halftime: Scotlandville 35, Broadmoor 25

Leaders: Scotlandville – LaMarcus Lee 21, Ja’Vonte Smart 13, Lamarq Williams 13; Broadmoor – Brian Smith 25.

McKinley 48, Zachary 44

Halftime: Zachary 27, McKinley 23

Leaders: McKinley – Keion Brown 12, Tyrese Radford 9; Zachary – Matt Williams 16

Sunday’s games

At Southern’s F.G. Clark Activity Center

Central vs. Northeast, Noon

Woodlawn vs. Glen Oaks, 1:30

Broadmoor vs. Zachary, 3:00

Belaire vs. Southern Lab, 4:30 p.m.

Scotlandville vs. Zachary, 6:00 p.m.

Tara vs. Madison Prep, 7:30 p.m.

Monday’s games

Consolation final, 3 p.m.

Fifth place game, 4:30 p.m.

Third place game, 6 p.m.

Championship Game, 7:30 p.m.

Episcopal Classic

At Episcopal

BOYS

St. Michael 63, Walker 46

Halftime: St. Michael 29, Walker 15

Leaders: St. Michael: Jacob Evans 22 , Nick Arcement 13, David Ventress 12; Walker: Tyler Dyerrs 15 , Dalton Moore 11

Dunham 71, Family Christian 29

Halftime: Dunham 37, Family Christian 11

Leaders: Dunham: Leviticus Bradley 28, Jyron Walker 14, Tre Scott 8; Family Christian: Qyiante Scott – 11, Joshua Miller – 9

Christian Life 58, Ascension Catholic 55

Halftime: Ascension Catholic 23, Christian Life 20

Leaders: ASECNSION CATHOLIC: Kaleb Winchester – 17, Delmond Landry – 9; CHRISTIAN LIFE: Ludovic Kader 15, Sam Williams – 14, Mitch Wilkerson 11;.

St. MIchael 65, Family Christian 21

Halftime: St. Michael 36, Family Christian 5

Leaders:

Smhs: Jacob Evans 17, Mike Alfred 12, Kirk Arcement – 10, Daryl Thrower 10; Family Christian Qyiante Scott 8.

Episcopal 67, Live Oak 46

Halftime: Episcopal 32, Live Oak 22

Leaders: EPISOCPAL: Chris Beckman Jr. 16, Spencer Kleinpeter – 13, Tommy Hess 10.

GIRLS

St. Charles 41 False River 24

Halftime: St. Charles 24 False River 9

Leaders: St. Charles: Lela Hill 9; False River: MaCenzie Foret 11

Madison Prep 43 Dunham 18

Halftime: Madison Prep 21 Dunham 6

Leaders: Dunham: M. Jackson 7; Madison Prep: L. Franklin 15

Ascension Catholic 67 St. Martin’s

Halftime: Ascension Catholic 25 St. Martin’s 3

Leaders: Ascension Catholic: D. Harvey 22, R. Melacon 14, R. Mitchell 11; St. Martin’s: K. Bradley 3

Dunham 32 St. Charles 24

Halftime: Dunham 18 St. Charles 14

Leaders: Dunham: M. Jackson 10; St. Charles: L. Hill 11

Madison Prep 49 St. Martin’s 11

Halftime: Madison Prep 36 St. Martin’s 4

Leaders: Madison Prep: L. Franklin 10, A. Hope 10; St. Martin’s: M. Aucoin 3

St. Charles 41 False River 24

Halftime: False River 9 St. Charles 24

Leaders: False River: M. Foret 11; St. Charles: L. Hill 12

Episcopal 30 Doyle 39

Halftime: Episcopal 13 Doyle 21

Leaders: Episcopal: T. Snell 12; Doyle: D. Watts 10

Healthcare Services Green Devil Classic

at Plaquemine High School

White Castle 58, Thibodaux 43

Leaders — WHITE CASTLE: J. Carter 15, J. Dominique 15; THIBODAUX: L. Garben 17.

Thibodaux 33, Dutchtown 32

Leaders — THIBODAUX: E. Duncan 11; DUTCHTOWN: J. Crockett 13.

Plaquemine 62, St. James 35

Leaders — PLAQUEMINE: D.J. Marshall 14, D. James 14; ST. JAMES: A. McKinney 16.

West Monroe

At West Monroe

Walker 48 Ouachita 36

Halftime: Walker 26 Ouachita 22

Leaders: Walker: Kacie Fountain 18, Keeona Brown 13, Jamie Gibson 11; Ouachita: B. Washington 13, B. Binham 13

Spartans Classic

at East Ascension High School

Destrehan 68, donaldsonville 60

Halftime — Destrehan 26, Donaldsonville 25.

Leaders — DESTREHAN: David Green 17, Clifton Adams 17, Cedric Jones 15; DONALDSONVILLE: Braxton Bernard 19, Aaron Julien 16.

ST. AMANT 65, REDEMPTORIST 61

Halftime — St. Amant 29, Redemptorist 22

Leaders — ST. AMANT: Nick Griffin 32, Courtney Julien 23; REDEMPTORIST: Marquis Webb 15, Walker 15.

EAST ASCENSION 58, HAMMOND 40

Halftime — East Ascension 33, Hammond 17

Leaders — EAST ASCENSION: Shedrick Smith 13, Jimel London 12, Bilal Frank 11, Coye Ruffin 10; HAMMOND: G. Harper 19, R. Watkins 12.