Softball

Here are the Louisiana High School Athletic Association’s softball pairings that were released on Thursday. First round or bidistrict games must be played by April 17. Playoff seedings listed in parentheses.

Class 5A

Bidistrict pairings

(32) H.L. Bourgeois at (1) West Monroe

(17) Denham Springs at (16) Mount Carmel Academy

(24) Walker at (9) Pineville

(25) Airline at (8) Sam Houston

(28) Slidell at (5) St. Joseph’s Academy

(21) Byrd at (12) Natchitoches Central

(20) Archbishop Chapelle at (13) Sulphur

(29) Lafayette at (4) Barbe

(30) John Ehret at (3) Hahnville

(19) Comeaux at (14) Dutchtown

(22) East Ascension at (11) Fontainebleau

(27) Dominican at (6) Haughton

(26) St. Scholastica at (7) Ouachita

(23) Destrehan at (10) Live Oak

(18) Northshore at (15) New Iberia

(31) Parkway at (2) St. Amant

Class 4A

Bidistrict pairings

(32) Warren Easton at (1) Vandebilt Catholic

(17) Morgan City at (16) Ursuline Academy

(24) Cecilia at (9) Grant

(25) Beau Chene at (8) Teurlings Catholic

(28) St. Michael at (5) St. Thomas More

(21) Franklinton at (12) West Ouachita

(20) Franklin Parish at (13) Cabrini

(29) O.P. Walker at (4) Belle Chasse

(30) Benton at (3) Neville

(19) Assumption at (14) Tioga

(22) Plaquemine at (11) Leesville

(27) Ellender at (6) DeRidder

(26) Lakeshore at (7) Lutcher

(23) Northwood-Shreveport at (10) Bolton

(18) Academy of Our Lady at (15) St. Louis Catholic

(31) East Jefferson at (2) Alexandria

Class 3A

Bidistrict pairings

(32) North DeSoto at (1) Parkview Baptist

(17) Port Barre at (16) Berwick

(24) Crowley at (9) North Vermilion

(25) Port Allen at (8) Jena

(28) Westlake at (5) Kaplan

(21) St. Mary’s Academy at (12) Albany

(20) Eunice at (13) Jennings

(29) De La Salle at (4) Iowa

(30) Church Point at (3) Buckeye

(19) Farmerville at (14) Caldwell Parish

(22) South Beauregard at (11) Avoyelles

(27) Xavier Prep at (6) Notre Dame

(26) West Feliciana at (7) St. Charles Catholic

(23) E.D. White Catholic at (10) Jewel Sumner

(18) Rayne at (15) Vidalia

(31) Rayville at (2) Brusly

Class 2A

Bidistrict pairings

(32) West St. Mary at (1) John Curtis

(17) Calvary Baptist at (16) Bunkie

(24) Delcambre at (9) Many

(25) Fisher at (8) Kinder

(28) North Caddo at (5) Mamou

(21) Doyle at (12) Iota

(20) Thomas Jefferson (13) DeQuincy

(29) Pickering at (4) Riverside Academy

(30) Oakdale at (3) Sterlington

(19) Rosepine at (14) Pine Prairie

(22) Runnels at (11) North Webster

(27) Northlake Christian at (6) Catholic-New Iberia

(26) French Settlement at (7) Winnfield

(23) Lakeside at (10) Springfield

(18) Haynes Academy at (15) Menard

(31) Jonesboro-Hodge at (2) Evangel Christian

Class 1A

Bidistrict pairings

(32) St. Mary’s-Natchitoches at (1) Opelousas Catholic

(17) Oberlin at (16) Metairie Park Country Day

(24) Logansport at (9) St. John

(25) Vermilion Catholic at (8) Merryville

(28) Haynesville at (5) Mangham

(21) False River Academy at (12) South Cameron

(20) Central Catholic at (13) Catholic-Pointe Coupee

(29) Delhi Charter at (4) Oak Grove

(30) Ridgewood at (3) Archbishop Hannan

(19) LaSalle at (14) Houma Christian

(22) Westminster Christian at (11) Ascension Catholic

(27) Christian Life at (6) Block

(26) Ascension Christina at (7) Cedar Creek

(23) St. Martin’s at (10) Sacred Heart

(18) Montgomery at (15) Ouachita Christian

(31) Ecole Classique at (2) Hanson Memorial

Class B

Bidistrict pairings

(32) Holden at (1) Glenmora

(17) Simpson at (16) Centerville

(24) Negreet at (9) Monterey

(25) Doyline at (8) Oak Hill

(28) Evans at (5) Weston

(21) Hicks at (12) Avoyelles Charter

(20) Converse at (13) Fairview

(29) Simsboro at (4) Anacoco

(30) Hornbeck at (3) Grand Lake

(19) Summerfield at (14) Stanley

(22) Singer at (11) Zwolle

(27) Bell City at (6) Pitkin

(26) Dodson at (7) Quitman

(23) Castor at (10) Grace Christian

(18) Choudrant at (15) Forest

(31) Downsville at (2) Florien

Class C

Bidistrict pairings

16 teams receive byes

Regional pairings

(16) Phoenix at (1) Hackberry

(9) Georgetown at (8) Harrisonburg

(12) Ebarb at (5) Starks

(13) Claiborne Christian at (4) St. Joseph’s-Plaucheville

(14) Reeves at (3) Maurepas

(11) Elizabeth at (6) Kilbourne

(10) Northside Christian at (7) Family Christian

(15) Epps at (2) Calvin