Boys basketball

Catholic 67, Chalmette 54

Catholic 19?14?13?21-67

Chalmette 10??15?20??9-54

SCORING: CATHOLIC: M. Ibert 29, J. Watlington 11, B. Schexnayder 8, P. Brignac 7, Q. Virgets 7, R. Barfield 5; CHALMETTE: J. Green 21, C. Winding 14, Rom. Major 8, C. Williams 7, Rol. Major 2, L. Murphy 2.

3-POINT GOALS: Catholic 10 (Watlington 3, Ibert 3, Schexnayder 2, Brignac, Barfield); Chalmette 3 (Green 2, Williams).

RECORDS: Catholic 6-3.

JUNIOR VARSITY: Chalmette 19, Catholic 17.

CHEF-Baton Rouge 78,

West Florida Baptist 44

CHEF Baton Rouge 22?20?18?18-78

West Florida Baptist 12?14?13??5-44

SCORING: CHEF: A. Dozier 28, S. Sinquefield 17, K. Spraggins 14, D. Dorsey 8, H. Shipp 6, E. Shipp 3, T. Sharrock 2. WEST FLORIDA BAPTIST: C. Kaurnitz 15, S. Lassiter 12, L. Peaden 8, M. Perrine 6, B. Kaurnitz 3.

3-POINT GOALS: CHEF 6 (A. Dozier 3, K. Spraggins 3). West Florida Baptist 1 (S. Lassiter).

RECORDS: CHEF 4-1.

McKinley 81, Capitol 51

No further information available

Plaquemine 50,

Morgan City 45 (3 OT)

Plaquemine 5?8?14??8?5?2 8 - 50

Morgan City 6?10?4?15?5?2 3 - 45

SCORING: PLAQUEMINE: J. Ward 25, D. Godchild 7, D. Philson 6, J. Johnson 5, D. Franklin 4, L. Connery 3; MORGAN CITY: P. Watts 21, J. Johnson 12, J. Jones 5, D. Walker 3, P. Singleton 2, M. Walker 1.

3-POINT GOALS: Plaquemine 1 (Connery); Morgan City 5 (Watson 3, Jones, D. Walker)

RECORDS: Plaquemine 9-1.

JUNIOR VARSITY: Plaquemine 36, Morgan City 28

St. James 61,

White Castle 60

White Castle 15?12?19?14-60

St. James 14?13?17?17-61

SCORING: ST. JAMES: O. Mumphrey 25, J. Wiggins 20, L. Cambre 7, A. Mitchell 6, D. Sandolth 2, B. Winchester 2, J. Morton 2. WHITE CASTLE: J. Dinkins 20, I. O’bear 13, T. Phair 10, D. Bellock 9, A. Rogers 4, S. Jones 4.

3-POINT GOALS: St. James 2 (A. Mitchell, 2). White Castle 2 (T. Phair, D. Bellock).

RECORDS: St. James 5-4.

JUNIOR VARSITY: White Castle 41, St. James 38, 2OT.

Girls basketball

Brusly 45,

Parkview Baptist 31

Brusly 7?19?8?11-45

Parkview Baptist 9?10?4??8-31

SCORING: BRUSLY: D. Williams 15, A. Nelson 11, M. LaPrarie 11, K. Parker 6, D. Mitchell 2; PARKVIEW BAPTIST: N. Dawson 18, M. Ashley 7, S. Piede 4, K. Duboc 2.

3-POINT GOALS: Brusly 2 (LaPrarie 2); Parkview 3 (Dawson 2, Ashley).

RECORDS: Brusly 3-4.

Catholic-New Iberia 40, Catholic-Pointe Coupee 23

Catholic-New Iberia 6?7?12?15-40

Catholic-Pointe Coupee 5?10?4??4-23

SCORING: CATHOLIC-NEW IBERIA: A. LeGendre 19, L. Landry 9, S. Broussard 5, E. Pellerin 4, M. Lahasky 3; CATHOLIC-POINTE COUPEE: T. Jarreau 11, K. Niland 10, B. Bass 2.

3-POINT GOALS: None.

RECORDS: Catholic-New Iberia 4-6, Catholic-Pointe Coupee 2-7

JUNIOR VARSITY: Catholic-Pointe Coupee 14, Catholic-New Iberia 6

Plaquemine 53, Livonia 39

Plaquemine 15?20?12?6-53

Livonia 5?11?4?19-39

SCORING: PLAQUEMINE: Am. Smith 17, K. Mims 16, B. Arnold 9, K. Ellis 4, M. Bell 2, J. Collins 2, J. Russ 2, A. Veal 1; LIVONIA: J. Hall 10, P. Blackmore 10, A. Cooley 10, D. Cobbs 5, J. Paul 2, K. Wren 2.

3-POINT GOALS: Livonia 4 (Hall 2, Blackmore, Cooley).

RECORDS: Plaquemine 4-2.

St. Amant 61,

St. Martin’s Episcopal 40

St. Amant 14?13?16?18-61

St. Martin’s Episcopal 11??7??7?15-40

SCORING: ST. AMANT: L. Langlois 20, T. Rodriguez 11, H. Lavigne 8, J. Lavigne 7, M. Reardon 7, J. Hartman 6, G. Felps 2. ST. MARTIN’S: Still 15, Truxillo 14, Perkins 6, Aucoin 5.

3-POINT GOALS: St. Amant 4 (Langlois 2, H. Lavigne 2); St. Martin’s 4 (Still 2, Truxillo 2)

RECORDS: St. Amant 7-1; St. Martin’s 2-5.

Basketball tournaments

Cajun Classic

At Louisiana School for the Deaf

Girls

Texas 49, Arkansas 10

Team Leaders: TEXAS: K. Etkie 15; ARKANSAS: H. Flipse 7.

Halftime: Texas 19, Arkansas 5.

Louisiana 31, Oklahoma 22

Team Leaders: LOUISIANA: N. Mays 11, M. Gowan 10; OKLAHOMA: K. Cheairs 5, C. Thompson 5, H. Price 5.

Halftime: Louisiana 10, Oklahoma 9.

ARKANSAS 50, LOUISIANA 25

Team Leaders: ARKANSAS: H. Flipse 18, C. James 10; LOUISIANA: A. Powell 12.

Halftime: Arkansas 23, Louisiana 12

Boys

Oklahoma 39, Louisiana 26

Team Leaders: OKLAHOMA: C. Larkins 14, J. Walden 11; LOUISIANA: A. Johnson 8, Q. Ross 6.

Halftime: Oklahoma 19, Louisiana 12.

Texas 58, Arkansas 7

Team Leaders: TEXAS: D. Etkie 14, A. Markel 10; ARKANSAS: C. Aldridge 3.

Halftime: Texas 30, Arkansas 4.

LOUISIANA 53, ARKANSAS 15

Team Leaders: LOUISIANA: J. Alba-Cruz 12, J. Ross 12, J. Flannery 11; ARKANSAS: M. Thurkill 5, D. Robbins 5.

Halftime: Louisiana 25, Arkansas 9

Charles T. Kinsley

At Central High School

Woodlawn 58, Broadmoor 44

Team Leaders: WOODLAWN: C. Williams 18, D. Graves 12; BROADMOOR: Veals 12.

Halftime: Woodlawn 33, Broadmoor 16.

Glen Oaks 48, Central 33

Team Leaders: GLEN OAKS: C. Thomas 22; CENTRAL: J. Williams 13.

Halftime: Glen Oaks 25, Central 18.

Scotlandville 77, Zachary 56

Team Leaders: SCOTLANDVILLE: T. Banks 23, D. Washington 22, J. Sam 10; ZACHARY: M. Wright 17, C. Wilson 12, C. Gibbs 10.

Halftime: Scotlandville 34, Zachary 31

Today’s Schedule

3p.m.: Belaire vs. Tara

4:30 p.m.: Woodlawn vs. Redemptorist

6 p.m.: Central vs. Zachary

7:30 p.m.: Glen Oaks vs. Scotlandville (championship game)

East Feliciana

Invitational

At East Feliciana High School

Girls

Southern Lab 78, East Feliciana 16

Leaders: SOUTHERN LAB: J. Craig 15, S. Young 13, J. Bartley 13, T. Pitt 10; EAST FELICIANA: B. Toney 5.

Halftime: Southern Lab 46, East Feliciana 12.

Boys

Baker 50, West Feliciana 42

Leaders: BAKER: R. Almond 11, M. Hills 10; WEST FELICIANA: E. Whitaker 10.

Halftime: Baker 17, West Feliciana 20.

East Feliciana 57, St. Helena 51

Leaders: EAST FELICIANA: T. Hawkins 32, D. Johnson 13; ST. HELENA: M. Chapman 21, J. Clark 16.

Halftime: East Feliciana 37, St. Helena 24.

East Iberville Invitational

At East Iberville High School

Boys

Jehovah Jireh 65, Hosanna 57

Leaders: JEHOVAH JIREH: J. Clark 18, D. Robinson 16, K. Dyson 15. HOSANNA: E. Plain 14, G. Johnson 13, M. Whitfield 12.

Halftime: Jehovah Jireh 26, Hosanna 29

Brusly 47, Livonia 34

Leaders: BRUSLY: D. Jackson 12, J. Christopher 12. LIVONIA: M. Brown 12.

Halftime: Livonia 21, Brusly 15

Port Allen 56, Madison Prep 44

Leaders: PORT ALLEN: N. Parker 15, J. Turner 14. MADISON PREP: J. Martin

Halftime: Madison Prep 26, Port Allen 23

East Iberville 79, Family Christian 46

Leaders: EAST IBERVILLE: J. Sherman 11, D. Ingram 10, D. Bailey 10. FAMILY CHRISTIAN: J. Holmes 14, C. Augustus.

Halftime: East Iberville 43, Family Christian 16

Saturday’s schedule

Brusly vs. Jehovah Jireh, 5 p.m.

Madison Prep vs. Family Christian, 6 p.m.

East Iberville vs. Port Allen, 8 p.m.

EBR Girls

At Broadmoor High School

Belaire 62, Central 45

Leaders: BHS: T. Reado 18, K. Matthews 10; CHS: K. Williams 15, K. Broussard 11.

Halftime: Belaire 24, Central 19.

Northeast 50, Glen Oaks 43, OT

Leaders: NE: P. Jones 19, C. Young 16; GO: M. Johnson 9, D. Young 9, S. Griffen 9, L. Dcuir 9.

Halftime: Northeast 18, Glen Oaks 12.

End regulation: Tied 41-41.

Broadmoor 38, Baker 25

Leaders: BROAD: K. Bobo 12, H. Thornton 10; BAKER: J. Dodson 8.

Halftime: Tied 18-18.

Zachary 48, Woodlawn 39

Leaders: ZHS: M. Wright 17, K. Williams 16; WHS: B. Smith 12, K. Allen 11.

Halftime: Zachary 22, Woodlawn 18.

Saturday’s schedule

10 a.m.: Capitol vs. Tara

11:30 a.m.: McKinley vs. Scotlandville

2:30 p.m.: Northeast vs. Belaire

4 p.m.: Capitol/Tara winner vs. McKinley/Scotlandville winner.

5:30 p.m.: Third-place - Woodlawn vs. Baker

7 p.m.: Championship Game - Zachary vs. Broadmoor.

Episcopal Round Robin

At Episcopal High School

Boys

University 53,

Point Coupee Central 49

Leaders: UNIVERSITY: H. Shortess 14, T. Mynatt 13. POINT COUPEE CENTRAL: J. Young 16, B. Aurst 10.

Halftime: University 24, Point Coupee Central 18.

Southern Lab 68, Ecole Classique 38

Leaders: SOUTHERN LAB: J. Shorts 13, D. Shorts 11, T. Flowers 10, M. Richard 10. ECOLE: Tedesci 15, E. Donnely 13.

Halftime: Southern Lab 30, Ecole 13

East Ascension 58, Dunham 56

Leaders: EAST ASCENSION: Hawkins 18, Williams 16, Smith 13. DUNHAM: Padget 26, Magio 14, Honore 13.

Halftime: East Ascension 25, Dunham 22

Episcopal 51, E.D. White 41 OT

Leaders: EPISCOPAL: V. Dellocono 21, P. Johnson 13. E.D. WHITE: H. Chadwick 12

Halftime: Epsicopal 17, E.D. White 13

H.L. Bourgeois

At H.L. Bourgeois High School in Gray

Terrebonne 79, Ellender 65

LEADERS: TERREBONNE: D. Diggs 24, D. Ross 18; ELLENDER: H. Chatman 26, G. Talbot 23.

HALFTIME: Terrebonne 37, Ellender 29.

Livingston Parish

At French Settlement

Boys

Live Oak 63, French Settlement 56

LEADERS: LIVE OAK: J. Williams 23, B. Wilson 13; FRENCH SETTLEMENT: J. Lobell 32.

Halftime: Live Oak 35, French Settlement 12

Denham Springs 57, Walker 47

LEADERS: DENHAM SPRINGS: B. Watkins 20, A. Evans 15, M. Bradley 10; WALKER: B. Brown 12, T. Felder 10.

Halftime: Denham Springs 32, Walker 14

Girls

Walker 66, Albany 48

LEADERS: WALKER: J. Stepter 20, A. Williams 14, S. Romito 12; ALBANY: S. Stewart 20, D. Keith 11.

Halftime, Walker 30, Albany 25

Denham Springs 65, Doyle 34

LEADERS: C. Kinchen 26, C. Curtis 12; DOYLE: T. Underwood 16, T. Zeigler 10.

Halftime: Denham Springs 26, Doyle 20.

Saturday games

Girls

French Settlement vs. Holden, 10:30 a.m. Doyle vs. Albany, 1:30 p.m.

Denham Springs vs. Walker, 4:30 p.m.

Boys

Albany vs. Doyle, 12:30 p.m.

Walker vs. French Settlement, 3 p.m.

Denham Springs vs. Live Oak, 6 p.m.

Girls Soccer

Denham Springs 2,

Walker 0

Records: Denham Springs 4-1, Walker 2-3

Runnels 2, Episcopal 0

Goals: R. Animashaun, T. Kennedy

Goalkeepers: RUNNELS: S. Roberson (8 saves).

St. Joseph’s 5,

Woodlawn 0

Goals: ST. JOSEPH’S: L. Marcantel (2), O. Bradbury, R. Fenner, E. Krzystowczyk.

Goalkeepers: ST. JOSEPH’S: E. Cronin (4 saves).

Records: St. Joseph’s 3-5-1, 2-1 in Division I, District 5.