Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Airline 44, Mansfield 0

Basile 34, North Central 0

Calvary Baptist Academy 49, North Caddo 7

Carencro 69, Opelousas 8

East Beauregard 45, Grand Lake 14

Easton 70, Riverdale 6

Elton 40, Lake Charles College Prep 14

H.L. Bourgeois 29, Westgate 0

Haynes Academy 41, Fisher 0

Higgins 28, East Jefferson 21

Karr 47, Lake Area New Tech Early College 7

Kentwood 38, St. John 13

Live Oak 16, Denham Springs 14

McDonogh .35 21, Belle Chasse 0

New Iberia Catholic 41, Loreauville 14

Ouachita Christian 21, Sterlington 19

Parkway 47, Captain Shreve 10

Patterson 55, Berwick 7

Pearl River 34, Ben Franklin 13

Pickering 35, Oakdale 14

St. Louis 30, South Beauregard 6

St. Martinville 13, Breaux Bridge 6, OT

Vandebilt Catholic 31, South Terrebonne 7

Friday

Classes 5A/4A

Central (4-5A) at Walker (4-5A)

Scotlandville (4-5A) at Zachary (4-5A)

Dutchtown (5-5A) at Broadmoor (5-5A)

East Ascension (5-5A) vs. Catholic (5-5A) at Olympia Stadium

McKinley (5-5A) at St. Amant (5-5A)

Livonia (6-4A) vs. Tara (6-4A) at Woodlawn

St. Michael (6-4A) at Plaquemine (6-4A)

Woodlawn (6-4A) at Belaire (6-4A)

Baton Rouge/Area

University (6-3A) at Baker (6-3A)

West Feliciana (6-3A) at Brusly (6-3A)

Donaldsonville (6-3A) at Port Allen (6-3A)

Glen Oaks (6-3A) at Parkview Baptist (6-3A)

Grace King (8-5A) at Albany (7-3A)

Clark (9-3A) at Lutcher (9-3A)

Dunham (6-2A) at East Feliciana (6-2A)

Episcopal (6-2A) vs. Mentorship Academy (6-2A) at Episcopal

Westminster (5-1A) at Catholic-PC (5-1A)

False River (5-1A) at St. Edmund (5-1A)

Ascension Christian (6-1A) at Ascension Catholic (6-1A)

East Iberville (6-1A) at White Castle (6-1A)

Southern Lab (6-1A) at IMG Academy, Bradenton, Fla. (1-1A)

Riverdale Academy (MAIS 6-2A) at Central Private (MAIS 5-3A)

Bowling Green School (MAIS 5-3A) at Silliman Institute (MAIS 5-3A)

Acadiana

Acadiana (3-5A) at Comeaux (3-5A)

Barbe (3-5A) at Lafayette (3-5A)

Sam Houston (3-5A) at New Iberia (3-5A)

Brother Martin (9-5A) at Sulphur (3-5A)

Beau Chene (4-4A) at St. Thomas More (4-4A)

Northside (4-4A) at Teurlings (4-4A)

Abbeville (5-4A) at Cecilia (5-4A)

Erath (8-3A) at Franklin (8-3A)

North Vermilion (8-3A) at Kaplan (8-3A)

Basile (5-1A) at North Central (5-1A)

Port Barre (5-3A) at Church Point (5-3A)

Pine Prairie (5-3A) at Northwest (5-3A)

Eunice (5-3A) at Ville Platte (5-3A)

Jeanerette (5-2A) at Delcambre (5-2A)

Notre Dame (5-2A) at Sacred Heart-Ville Platte (5-2A)

Vermilion Catholic (7-1A) at Ascension Episcopal (7-1A)

Centerville (7-1A) at Hanson (7-1A)

Highland Baptist (7-1A) at Central Catholic

Gueydan (7-1A) at Lafayette Christian

Southeast

H.L. Bourgeois (7-5A) at Westgate (5-4A)

Central Lafourche (7-5A) at Thibodaux (7-5A)

East St. John (7-5A) at Destrehan (7-5A)

Hahnville (7-5A) at Terrebonne (7-5A)

Covington (6-5A) at St. Paul’s (6-5A)

Hammond (6-5A) at Fontainebleau (6-5A)

Mandeville (6-5A) at Northshore (6-5A)

Ponchatoula (6-5A) at Slidell (6-5A)

Ellender (7-4A) at Assumption (7-4A)

Morgan City (7-4A) at South Lafourche (7-4A)

Vandebilt (7-4A) at South Terrebonne (7-4A)

Amite (7-3A) at Jewel Sumner (7-3A)

Independence (7-3A) at Bogalusa (7-3A)

St. James (9-3A) at Sci Academy (9-3A)

Pine (7-2A) at Hannan (7-2A)

Pope John Paul II (7-2A) at Northlake Christian (7-2A)

Sophie Wright (9-2A) at St. Charles (9-2A)

Newman (9-2A) at Riverside (9-2A)

West St. John (9-2A) at Country Day (9-2A)

Coven. Christian (8-1A) at Ridgewood (8-1A)

St. Martin’s (8-1A) at Houma Chris. (8-1A)

So. Plaquemines (8-2A) at Varnado (8-1A)

Crescent City (8-1A) at Varnado (8-1A)

Saturday

Southeast

E.D. White (8-3A) at Thomas Jefferson (8-2A)