Girls Top 28

At a glance

At Burton Coliseum-Lake Charles

Finals

Friday

Class C — Hackberry 46, Summerfield 35

Class B — Fairview 76, Lacassine 53

Class 2A — North Caddo 80, Doyle 46

Saturday

Class 1A: Central Cath. 67, North Central 64

Class 3A: University 63, Ville Platte 56

Class 5A: Mount Carmel 69, Destrehan 60

Class 4A: Salmen 56, Warren Easton 48

Boys basketball

Playoff scores, pairings

Class 5A

Regional results

Scotlandville 65, Acadiana 34

McKinley 56, Comeaux 34

Higgins 49, Ruston 37

St. Augustine 69, Mandeville 52

Thibodaux 74, Ouachita 64

Dutchtown 65, Hammond 34

East Ascension 69, East St. John 55

Natchitoches Central 55, New Iberia 45

Quarterfinal results

Scotlandville 47, McKinley 29

St. Augustine 57, Higgins 43

Thibodaux 56, Dutchtown 54

Natchitoches Central 57, East Ascension 53

Semifinal pairings

Tuesday

(1) Scotlandville vs. (4) St. Augustine, 6 p.m.

(19) Thibodaux vs. (2) Natchitoches Central, 7:45 p.m.

Class 4A

Regional results

Landry-Walker 53, Karr 36

Salmen 58, Beau Chene 37

Tioga 53, Ellender 43

(4) St. Thomas More 60, St. Michael 51

Peabody 50, Neville 46

Northside 52, Washington-Marion 45

Huntington 71, Wossman 55

East Jefferson 65, Plaquemine 44

Quarterfinal scores

Landry-Walker 63, Salmen 55

St. Thomas More 51, Tioga 43

Northside 57, Peabody 55

East Jefferson 70, Huntington 58

Semifinal pairings

Wednesday

(1) Landry-Waker vs. (4) St. Thomas More, 8 p.m.

Thursday

(11) Northside vs. (2) East Jefferson, 8 p.m.

Class 3A

Regional results

North Webster 81, John Curtis 76

Donaldsonville 56, Northwest 48

(5) Port Allen 72, Port Barre 40

Richwood 111, West Feliciana 75

University 72, Brusly 55

Westlake 87, Amite 80

St. Louis 61, Patterson 60

Bossier 48, Parkview Baptist 47

Quarterfinal scores

Donaldsonville 74, North Webster 69

Richwood 79, Richwood 59

University 86, Westlake 66

Bossier 49, St. Louis 48

Semifinal pairings

Thursday

(8) Donaldsonville vs. (4) Richwood, 4:30 p.m.

(3) University vs. (2) Bossier, 6:15 p.m.

Class 2A

Regional results

Riverside 79, Homer 52

Sterlington 70, French Settlement 55

North Caddo 55, Doyle 48

(13) St. Thomas Aquinas 80, Rapides 71

St. James 62, Dunham 57

Episcopal 71, Winnfield 55

Many 70, Welsh 45

Lakeview 94, Rosepine 62

Quarterfinal results

Riverside Academy 103, Sterlington 50

(28) North Caddo at (13) St. Thomas Aquinas

(6) Episcopal at (14) St. James

Lakeview 72, Many 63

St. James 63, Episcopal 60

Lakeview 72, Many 63

Semifinal pairings

Thursday

(1) Riverside vs. North Caddo-St. Thomas Aquinas winner, 1 p.m.

(14) St. James vs. (2) Lakeview, 2:45 p.m.

Class 1A

Regional results

Arcadia 59, Ascension Episcopal 18

Hamilton Christian 73, Ascension Episcopal 62

Christian Life 67, La. New Tech Plain Dealing 56

Country Day 78, Central Catholic 46

Madison Prep 83, Southern Lab 47

Delhi 53, Mangham 43

White Castle 62, Grambling 60

Lafayette Christian 93, Block 67

Quarterfinal scores

Arcadia 70, Hamilton Christian 35

Country Day 47, Christian Life 42

Madison Prep 72, Delhi 46

Lafayette Christian 41, White Castle 40

Semifinal pairings

Wednesday

(1) Arcadia vs. (4) Country Day, 1 p.m.

(3) Madison Prep vs. (2) Lafayette Christian, 2:45 p.m.

Class B

Regional results

Florien 78, Simpson 48

Choudrant 45, Hosanna Christian 43

Weston 61, Monterey 35

Fairview 82, Avoyelles Public Charter 44

Anacoco 66, Doyline 49

Simsboro 86, Centerville 68

Zwolle 58, Lacassine 53

Midland 61, Bell City 35

Quarterfinal results

Florien 63, Choudrant 54

Anacoco 78, Simsboro 62

Midland 66, Zwolle 47

(5) Weston at (4) Fairview

Semifinal pairings

Wednesday

(1) Florien vs. Fairview-Weston winner, 4:30 p.m.

(3) Anacoco vs. (2) Midland, 6:15 p.m.

Class C

Regional results

Elizabeth 56, Calvin 52

Summerfield 70, Ebarb 56

Pleasant Hill 58, Johnson Bayou 46

Sicily Island 68, Georgetown 49

Atlanta 76, Plainview 64

Family Christian 69, Gibsland-Coleman 60

Reeves 51, Northside Christian 46

New Living Word 87, Phoenix 64

Quarterfinal results

(1) Elizabeth at (9) Summerfield

Sicily Island 76, Pleasant Hill 51

Atlanta 83, Family Christian 73

New Living Word 61, Reeves 39

Semifinal pairings

Tuesday

Elizabeth-Summerfield winner vs. (4) Sicily Island, 2:30 p.m.

(3) Atlanta vs. (2) New Living Word, 4:15 p.m.

Baseball scores

Lusher 4, Independence 3

Slidell 10, Belle Chasse 8

St. Thomas More 10, Slidell 0

Baseball schedule

Monday

District 9-1A

Ridgewood vs. Crescent City 7 p.m.

Nondistrict

East St. John vs. Edna Karr 6 p.m.

Northshore at Northlake Christian 6:30 p.m.

Hahnville at Mandeville 6 p.m.

Warren Easton vs. Haynes Academy 4 p.m. at Mike Miley

Ellender vs. Grand Isle 4 p.m.

McDonogh vs. Crescent City 2:30 p.m.

Tuesday

District 9-1A

Covenant Christian at Ecole Classique 3:30 p.m.

Houma Christian at St. Martin’s 4 p.m.

Nondistrict

Walker at Shaw 4 p.m.

St. Paul’s vs. Brother Martin

Rummel at Fontainebleau 6:30 p.m.

Holy Cross at Chalmette 6 p.m.

St. Augustine vs. Helen Cox 6 p.m.

Higgins at East Jefferson 4 p.m.

John Ehret at Destrehan 4 p.m.

Maurepas vs. Grace King 4 p.m.

Bonnabel at Patterson 5:30 p.m.

John Curtis at South Lafourche 6 p.m.

Thibodaux at St. James 3:30 p.m.

Slidell at Loranger 6 p.m.

Albany at Ponchatoula 6 p.m.

Salmen at Covington 6:30 p.m.

McDonogh vs. Ben Franklin 4 p.m.

Lakeshore at Northlake Christian 6:30 p.m.

McMain vs. Newman 4 p.m.

Pope John Paul II vs. De La Salle 5 p.m.

Lusher Charter vs. Thomas Jefferson 6 p.m.

Berwick at Riverside Academy 4 p.m.

Port Allen at St. James 4 p.m.

Country Day vs. Riverdale 7 p.m.

Wednesday

Nondistrict

McDonogh at South Plaquemines 6 p.m.

Thibodaux at St. James 3:30 p.m.

Thursday

District 9-1A

Ecole Classique at Houma Christian 4 p.m.

Nondistrict

Rummel at East Ascension 6:30 p.m.

Holy Cross at Northshore 6 p.m.

McMain at West Jefferson 4 p.m.

Miller-McCoy vs. Helen Cox 6 p.m.

Hahnville at Barbe 6 p.m.

Belle Chasse at Northshore 3:30 p.m.

Landry-Walker vs. Ben Franklin 4 p.m.

St. James at West St. John 3:30 p.m.

Haynes Academy at St. Martin’s 4 p.m.

Friday

District 9-1A

Country Day vs. Ridgewood 5 p.m.

Crescent City at Covenant Christian 6 p.m.

Nondistrict

Rummel vs. Dutchtown 6:30 p.m. at St. Amant

St. Thomas More vs. Hahnville 3:30 p.m. at Barbe

Lakeshore at Northshore 3:30 p.m.

Northlake Christian vs. Fontainebleau 4 p.m. at Live Oak

Slidell vs. St. Michael 4 p.m. at Walker

Mangham vs. Covington 4:30 at Ascension Catholic

Covington at Ascension Catholic 6:45 p.m.

Fontainebleau vs. Live Oak 7 p.m.

Slidell at Walker 7 p.m.

Saturday

Nondistrict

Rummel at St. Amant 10 a.m.

Rummel vs. Destrehan 12:30 p.m. at St. Amant

Helen Cox at South Plaquemines (dh) 10:30 a.m.

West Monroe vs. Hahnville 9 a.m. at Barbe

Evangel Christian vs. Hahnville 11:45 at Barbe

Fontainebleau at Walker 10 a.m.

Slidell vs. Live Oak 10 a.m. at Pards North Park

Lafayette vs. Fontainebleau 1 p.m. at Walker

Salmen at Northshore 2:30 p.m.

Slidell vs. Denham Springs 4 p.m. at Pards North Park

Assumption vs. Covington 4:15 p.m. at St. John

Covington at St. John 6:30 p.m.

Haynes vs. Ben Franklin 10 a.m.

Warren Easton vs. Lusher 11 a.m.

McMain at Ecole Classique 11 a.m.

Softball schedule

Monday

Nondistrict

St. Mary’s Academy at Bonnabel 4 p.m.

Helen Cox vs. St. Katherine Drexel 4 p.m.

East St. John vs. McDonogh 35 3:30 p.m.

Hammond at Varnado 3:30 p.m.

Ursuline at Belle Chasse 4 p.m.

Academy of Sacred Heart at East Jefferson 4 p.m.

Phoenix at South Plaquemines 4 p.m.

Landry-Walker vs. Ben Franklin 4:30 p.m.

Riverside at Haynes Academy 4 p.m.

McGehee vs. Country Day 6 p.m.

Hannan at Doyle 5 p.m.

Tuesday

District 8-5A

Chalmette at West Jefferson 4 p.m.

Helen Cox at Grace King 4 p.m.

John Ehret at Bonnabel 4 p.m.

District 6-5A

Slidell at Hammond 4 p.m.

Northshore at Fontainebleau 4 p.m.

Covington at Ponchatoula 4 p.m.

District 10-4A

Landry-Walker vs. Academy of Our Lady 4 p.m. at Harvey Playground

Belle Chasse vs. McDonogh (35) 4 p.m.

Cabrini vs. Ben Franklin 4:30 p.m.

District 9-4A

Ursuline Academy at Riverdale 4 p.m.

District 11-3A

McMain vs. Academy of Sacred Heart 4 p.m.

District 9-2A

South Plaquemines vs. Algiers Tech 4 p.m.

District 9-1A

Ecole Classique at Country Day 6 p.m.

Houma Christian at St. Martin’s 4 p.m.

Nondistrict

Chapelle at John Curtis 4 p.m.

Higgins at Fisher 4 p.m.

St. Amant at Hahnville 4 p.m.

Mandeville at Pope John Paul II 4 p.m.

St. Mary’s Academy at Lusher 4 p.m.

Northlake Christian at Haynes 4 p.m.

Wednesday

District 9-5A

Dominican vs. Mount Carmel 5 p.m. at JPRD Complex

District 9-1A

Ridgewood vs. Crescent City 4 p.m.

Nondistrict

Karr at Higgins 4 p.m.

Pearl River at Hammond 4 p.m.

Thomas Jefferson vs. McGehee 4 p.m.

Helen Cox vs. Sacred Heart 4 p.m.

Fisher at John Ehret 4 p.m.

Thursday

District 9-5A

Chapelle vs. Dominican 4:30 p.m. at Harahan Playground

District 8-5A

Grace King at Higgins 4 p.m.

Chalmette at John Ehret 4 p.m.

West Jefferson at Helen Cox 4 p.m.

District 7-5A

Destrehan at Thibodaux 4 p.m.

Terrebonne at Hahnville 4 p.m.

East St. John at H.L. Bourgeois 4 p.m.

District 6-5A

Ponchatoula at Slidell 4 p.m.

Hammond at Mandeville 4 p.m.

Fontainebleau at Covington 4 p.m.

District 10-4A

Lake Area New Tech at Belle Chasse 5 p.m.

McDonogh (35) vs. Karr 4 p.m.

District 9-4A

East Jefferson vs. Cabrini 4 p.m. at Desmare

Ursuline Academy vs. Warren Easton 4 p.m.

Riverdale vs. Ben Franklin 4 p.m.

District 9-2A

Algiers Tech at Haynes Academy 4 p.m.

District 9-1A

Crescent City at Ecole Classique 4 p.m.

Country Day at Houma Christian 5 p.m.

St. Martin’s at Covenant Christian 5 p.m.

Nondistrict

Mount Carmel at Parkview Baptist 5 p.m.

Bonnabel vs. Patrick Taylor 4 p.m.

John Curtis vs. Academy of Our Lady 6 p.m. at Harvey Playground

Thomas Jefferson at St. Charles 4 p.m.

Friday

District 9-2A

Fisher at Haynes Academy 4 p.m.

District 8-2A

Pope John Paul II at Hannan 4 p.m.

District 9-1A

Ridgewood at St. Martin’s 4 p.m.

Nondistrict

De La Salle at Grace King 4 p.m.

Bonnabel at East St. John 4 p.m.

St. Mary’s vs. Warren Easton 4 p.m.

District 9-1A

Crescent City at Country Day 1 p.m.

Ecole Classique at Covenant Christian 1 p.m.

Nondistrict

West Jefferson at Karr 10 a.m.

Academy of Our Lady at Slidell 11 p.m.

Zachary at Ponchatoula noon

Patrick Taylor at South Plaquemines noon