Division I

Boys

Team totals: 1, Catholic-BR 416. 2, Jesuit 388. 3, Mandeville 225. 4, Hahnville 169. 5, St. Paul’s 150. 6, Northshore 137. 7, Barbe 105. 8, Fontainebleau 86. 9, Lafayette 69. 10, Slidell 66. 11, Destrehan 59. 12, Zachary 48. 13, Rummel 42. 14, C.E. Byrd 41. 15, Brother Martin 31. 16, Sulphur 28. 17, Pineville 26. 18, Ponchatoula 22. 19, Walker 14.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Jesuit (Francis Plough, Sam Johnson, Cade Fuxan, Chris Simmons) 1:36.67. 2, Catholic 1:36.86. 3, Mandeville 1:39.58.

200 freestyle: 1, Colin Bone, Catholic, 1:38.80. 2, Michael Conrad, Jesuit, 1:44.37. 3, Lance Rodriguez, Catholic, 1:45.32.

200 individual medley: 1, Thomas Vanderbrok, Rummel, 1:55.57. 2, Blaise Wise, Hahnville, 1:57.32. 3, Connor Futch, Catholic, 1:57.44.

50 freestyle: 1, Chris Simmons, Jesuit, 21.08. 2, Matt Senneff, Mandeville, 21.76. 3, Zachary Dantin, Destrehan, 21.77.

100 butterfly: 1, Cade Fuxan, Jesuit. 51.25. 2, Brady Grenfell, Catholic, 51.66. 3, Keaton Teas, Mandeville, 51.81.

100 freestyle: 1, Colin Bone, Catholic, 45.06. 2, Chris Simmons, Jesuit, 46.71. 3, Nicholas Seagraves, Catholic, 47.71.

500 freestyle: 1, Michael Conrad, Jesuit, 4:41.73. 2, Braden Nyboer, Catholic, 4:45.60. 3, Josh Armond, Jesuit, 4:45.89.

200 freestyle relay: 1, Catholic (Colin Bone, Nicholas Seagraves, Nicholas Romero, Brady Grenfell) 1:25.17. 2, Jesuit 1:25.54. 3, Mandeville 1:30.49.

100 backstroke: 1, Thomas Vanderbrok, Rummel, 52.39. 2, Kaden Amidon, Byrd, 52.81. 3, Connor Futch, Catholic, 53.37.

100 breaststroke: 1, Zach Stump, Barbe, 57.67. 2, Jacob Bares, Lafayette, 59.06. 3, Kyle Manley, Mandeville, 59.94.

400 freestyle relay: 1, Catholic (Colin Bone, Lance Rodriguez, Braden Nyboer, Nicholas Romero) 3:13.93. 2, Jesuit 3:15.72. 3, Hahnville 3:19.04.

Girls

Team totals: 1, St. Joseph’s 420. 2, Mandeville 296. 3, Dominican 261. 4, Mount Carmel 245. 5, Northshore 188. 6, C.E. Byrd 114. 7, Destrehan 109. 8, Lafayette 103. 9, Slidell 93. 10, Fontainebleau 88. 11, Dutchtown 73. 12, Pineville 67. 13, Archbishop Chapelle 26. 14, Hahnville 16. 15, Zachary 14 16. Denham Springs 7. 17, Comeaux 6; Sulphur 6.; Barbe 6. 20, Hammond 4; East Ascension 4.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Mount Carmel (Maddie McGraw, Kaylin Swoboda, Abby Mahl, Caroline Cannon) 1:52.28. 2, Dominican 1:54.10. 3, Mandeville 1:56.98.

200 freestyle: 1, Clayton Black, SJA, 1:49.19. 2, Megan Loop, Mandeville, 1:51.33. 3, Claire Charpentier, SJA, 1:55.11.

200 IM: 1, Lia Joslin, Mandeville, 2:10.14. 2, Jeanne Frederic, SJA, 2:13.44. 3, Bethany Seagraves, SJA, 2:14.18.

50 freestyle: 1, Caroline Beene, SJA, 23.73. 2, Mary Claire Beaver, SJA, 24.19. 3, Denise Frantz, Mandeville, 24.31.

100 butterfly: 1, Ashlyn Hunt, Lafayette, 56.36. 2, Mary Claire Beaver, SJA, 57.04. 3, Lia Joslin, Mandeville, 57.22.

100 freestyle: 1, Caroline Beene, SJA, 51.27. 2, Amy Miller, SJA, 51.79. 3, Maddie McGraw, MCA, 55.25.

500 freestyle: 1, Megan Loop, Mandeville, 4:57.71. 2, Clayton Black, SJA, 5:01.69. 3, Claire Charpentier, SJA, 5:14.31.

200 freestyle relay: 1, St. Joseph’s (Amy Miller, Clayton Black, Mary Claire Beaver, Caroline Beene) 1:35.71. 2, Mandeville 1:39.94. 2, Northshore 1:44.70.

100 backstroke: 1, Bethany Seagraves, SJA, 58.34. 2, Maddie McGraw, MCA, 58.92. 3, Brie Perry, Dominican 1:02.52.

100 breaststroke: 1, Amy Miller, SJA, 1:04.34. 2, Denise Frantz, Mandeville, 1:04.86. 3, Kaylin Swoboda, MCA, 1:07.24.

400 freestyle relay: 1, SJA (Mary Claire Beaver, Clayton Black, Claire Charpentier, Caroline Beene) 3:29.77. 2, Mandeville 3:39.15. 3, Dominican 3:47.27.

Division II

Boys

Team scoring: 1, Ruston, 395; 2, Holy Cross, 392; 3, Caddo Magnet, 201; 4, Thomas Jefferson, 158; 5, Alexandria, 154; 6, South Lafourche, 124; 7, Lakeshore, 100; 8, Terrebonne, 93; 0, Central, 90; 10, St. Thomas More, 74; 11, East Jefferson, 54; 12, Sam Houston, 49; 13, Central Lafourche, 43; 14, Neville, 40; 15, Opelousas, 31; 16, Parkway, 30; 17, Captain Shreve, 25; 18, South Terrebonne, 24; 19, Southwood, 23; 20, Salmen, 10; 21, Tioga, 9.

Individual scoring

200 medley relay: 1, Holy Cross, 1:43.46; 2, Ruston, 1:43.97; 3, Caddo Magnet, 1:48.63.

200 free: 1, Morgan Meyer, Ruston, 1:42.40; 2, Casey Nee, Holy Cross, 1:58.75; 3, Cameron Roberts, Ruston, 2:00.38.

200 IM: 1, Owen Martin, Thomas Jefferson, 1:58.63; 2, Pedro Rivera, Holy Cross, 2:01.38; 3, Robert Kyte, Ruston, 2:05.33.

50 free: 1, Jackson Boersma, Ruston, 22.65; 2, Austin Marr, Lakeshore, 22.86; 3, Cooper Chauvin, Thomas Jefferson, 23.04.

100 fly: 1, Matthew Arnold, Central, 53.86; 2, Alec Adams, Terrebonne, 55.25; 3, Dakota Schudalla, Parkway, 55.74.

100 free: 1, Morgan Meyer, Ruston, 46.17; 2, Nick Galle, Holy Cross, 51.88; 3, Luke Ken, Caddo Magnet; 52.06.

500 free: 1, Owen Martin, Thomas Jefferson, 4:56.85; 2, Nolan Lofton, Ruston, 5:09.03; 3, Matthew Arnold, Central, 5:10.26.

200 free relay: 1, Ruston, 1:32.74; 2, Holy Cross, 1:34.70; 3, Thomas Jefferson, 1:35.88.

100 backstroke: 1, Jackson Boersma, Ruston, 55.89; 2, Reed Keen, Caddo Magnet, 56.35; 3, Paxton Deforest, Holy Cross, 58.51.

100 breaststroke: 1, Pedro Rivera, 1:00.03; 2, Robert Kyle, Ruston, 1:03.26; 3, Alexander McDonald, Caddo Magnet, 1:04.29.

400 free relay: 1, Ruston, 3:24.91; 2, Holy Cross, 3:32.70; 3, Thomas Jefferson, 3:35.30.

Girls

Team scoring: 1, St. Scholastica, 400; 2, Alexandria, 260; 3, Sacred Heart-New Orleans, 224; 4, Ruston, 212; 5, 210; 6, Lakeshore, 138; 7, Cabrini, 128; 8, Central Lafourche, 126; 9, Caddo Magnet, 106; 10, South Lafourche, 79; 11, South Terrebone, 72; 12, Terrebonne, 72; 13, Tioga, 38; 14, Thomas Jefferson, 32; 15, Benton, 23; 16, Parkway, 19; 17, Central, 18; 18, East Jefferson, 8; 19, Southwood, 2.

Individual scoring

200 medley relay: 1, SSA, 1:54.73; 2, Alexandria, 1:56.93; 3, St. Thomas More, 2:01.21.

200 free: 1, Kelsey Davis, Ruston, 1:59.30; 2, Marin Tichenor, 2:02.05; 3, Laura Bruce, Sacred Heart-New Orleans, 2:05.19.

200 IM: 1, Lindsay Parkins, SSA, 2:18.49; 2, Hannah Choppin, Lakeshore, 2:21.76; 3, Allison Vizzi, 2:22.81.

50 free: 1, Madeleine Rawls, SSA, 24.53; 2, Payton Gold, South Terrebone, 25.02; 3, Mackenzie McGuire, Lakeshore, 25.64.

100 fly: Frist, Brianna Serret, Alexandria, 59.55; 2, Laura Bruce, Sacred Heart-New Orleans, 1:01.13; 3, Katherine Stolin, SSA, 1:03.66.

100 free: 1, Madeleine Rawls, SSA, 53.28; 2, Grace Horton, St. Thomas More, 54.14; 3, Thea Martin, Thomas Jefferson, 56.02.

500 free: 1, Marin Tichenor, Caddo Magnet, 5:27.91; 2, Sarah Harrison, 5:33.16; 3, Thea Martin, Thomas Jefferson, 5:35.79.

200 free relay: 1, Alexandria, 1:45.10; 2, SSA, 1:45.87; 3, Lakeshore, 1:49.18.

100 backstroke: 1, Grace Horton, St. Thomas More, 59.58; 2, Lindsey Parkins, 1:01.25; 3, Brianna Serret, Alexandria, 1:02.85.

100 breaststroke: 1, Hannah Choppin, Lakeshore, 1:12.24; 2, Anna Rawls, SSA, 1:15.78; 3, Anne-Claire Rhymes, Ruston, 1:20.08.

400 free relay: 1, SSA, 3:48.41; 2, St. Thomas More, 3:54.43; 3, Ruston, 3:59.23.