CCSL Meet 1

Girls

Team totals: 1, University 360.50. 2, Dutchtown 344. 3, Zachary 311. 4, Baton Rouge High 214. 5, East Ascension 2:03.50. 6, Runnels 33.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, University 2:05.74. 2, Dutchtown 2:11.35. 3, Zachary 2:22.28.

200 freestyle: 1, Johannah Cangelosi, University, 2:06.42. 2, Jordyn Miller, Runnels, 2:12.08. 3, Lilly May, Dutchtown, 2:14.92.

200 individual medley: 1, Carley Foster, East Ascension, 2:24.80. 2, Jordan Slater, Dutchtown, 2:33.90. 3, Maddy Ogea, University, 2:35.22.

50 freestyle: 1, Abby Baumgartner, University, 28.48. 2, Elizabeth Feltner, University, 28.60. 3, Brianna Berthelot, Zachary, 30.22.

100 butterfly: 1, Emily Peak, University, 1:08.31. 2, Alyssa Kelliher, BRHS, 1:08.50. 3, Ellen Manuel, Zachary, 1:20.25.

100 freestyle: 1, Nora Scott, BRHS, 1:01.05. 2, Emily Peak, University, 1:01.45. 3, Jordyn Miller, Runnels, 1:02.47.

500 freestyle: 1, Evie Linton, Zachary, 7:08.39. 2, Emma Stafford, East Ascension, 7:37.84. 3, Lauren Michelli East Ascension, 7:49.76.

200 freestyle relay: 1, University 1:53.98. 2, Dutchtown 2:03.60. 3, Zachary 2:03.89.

100 backstroke: 1, Johannah Cangelosi, University, 1:03.34. 2, Lilly May, Dutchtown, 1:08.20. 3, Abby Baumgartner, University, 1:08.80

100 breaststroke: 1, Carley Foster, EAHS, 1:17.79. 2, Elizabeth Feltner, U-High, 1:20.07. 3, Abby Schexnaydre, Dutchtown, 1:26.02.

400 freestyle relay: 1, Dutchtown 4:20.19. 2, University 4:36.46. 3, Zachary 4:57.42.

Boys

Team totals: 1, Dutchtown 440. 2, Zachary 322. 3, East Ascension 287. 4, Baton Rouge High 285. 5, University 147. 6, Runnels 46.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Zachary 1:53.71. 2, Dutchtown 1:57.04. 3, East Ascension 1:57.10.

200 freestyle: 1, Zachary Babin, Dutchtown, 2:02.32. 2, Wesley Daniel, Dutchtown, 2:05.65. 3, Elliott Fruge, Dutchtown, 2:14.17.

200 IM: 1, David Boylan, East Ascension, 2:17.53. 2, Collin Dupuy, Zachary, 2:19.44. 3, Cole LeGrange, East Ascension, 2:22.33.

50 freestyle: 1, Jack Penniman, BRHS, 24.13. 2, Garrett Rushing, Zachary, 25.00. 3, Dylan Vidrine, East Ascension, 25.12.

100 butterfly: 1, Patrick Faulkner, Dutchtown, 1:05.80. 2, Schyler Mire, Zachary, 1:09.23. 3, Jack Dixon, Zachary, 1:14.35.

100 freestyle: 1, Jack Penniman, BRHS, 52.53. 2, Michael Kirshner, University, 53.08. 3, Collin Dupuy, Zachary, 53.62.

200 freestyle relay: 1, Zachary 1:41.19. 2, East Ascension 1:43.91. 3, Dutchtown 1:46.25.

500 freestyle: 1, Zachary Babin, Dutchtown, 5:28.13. 2, Clyne Peak, University, 6:06.77. 3, Joseph Smith, Dutchtown, 6:24.32.

100 backstroke: 1, Michael Kirshner, University, 1:00.18. 2, David Boylan, East Ascension, 1:00.88. 3, Wesley Daniel, Dutchtown, 1:04.44.

100 breatstroke: 1, Austin Wittig, Zachary, 1:11.41. 2, Jeffrey Lim, BRHS, 1:13.09. 3, Giovanni Gonzaga, BRHS, 1:18.46.

400 freestyle relay: 1, Dutchtown 3:51.80. 2, BRHS 4:12.49. 3, Dutchtown 4:18.84.

CCSL Meet 2

Girls

Team totals: 1, Episcopal 471. 2, Lutcher 357. 3, Parkview Baptist 251. 4, Denham Springs 157. 5, Walker 153. 6, St. Amant 149. 7, Brusly 119. 8, St. Michael 110. 9, Central 87.

Top individuals

200 medley relay: 1, Lutcher 2:11.17. 2, Episcopal 2:12.61. 3, Lutcher 2:16.87.

200 freestyle: 1, Chanler Turnley, Episcopal, 2:01.18. 2, Anna Otterstetter, St. Michael, 2:10.77. 3, Mary Oliver, Episcopal, 2:15.11.

200 IM: 1, Rylee Moore, PBS, 2:18.25. 2, Kameron Tate, PBS, 2:28.37. 3, Kayla Zeringue, Lutcher, 2:39.56.

50 freestyle: 1, Celeste Denova, Brusly, 27.61. 2, Hannah Landry, Lutcher, 27.64. 3, Taylor Champagne, Denham Springs, 28.12.

100 butterfly: 1, Caroline Casey, Episcopal, 1:11.52. 2, Alli Adams, St. Amant, 1:16.76. 3, Shealee Schexnayder, Lutcher, 1:18.24.

100 freestyle: 1, Rylee Moore, PBS, 57.99. 2, Bailey Stevens, Episcopal, 59.82. 3, Dru Powell, Episcopal, 1:00.45.

500 freestyle: 1, Mary Oliver, Episcopal, 6:05.42. 2, Wendy Conklin, Episcopal, 6:29.59. 3, Olivia Beasley, Episcopal, 6:34.00.

200 freestyle relay: 1, Episcopal 1:49.37. 2, Lutcher 1:50.73. 3, PBS 1:59.03.

100 backstroke: 1, Kameron Tate, PBS, 1:07.40. 2, Kayla Zeringue, Lutcher, 1:11.19. 3, Alexis Poche, Lutcher, 1:14.21.

100 breaststroke: 1, Chanler Turnley, Episcopal, 1:13.01. 2, Dru Powell, Episcopal, 1:18.19. 3, Kathryn Matherne, Lutcher, 1:19.81.

400 freestyle relay: 1, Episcopal 4:01.72. 2, PBS 4:12.58. 3, Episcopal B 4:25.08.

Boys

Team totals: 1, Lutcher 471. 2, Brusly 268. 3, Episcopal 252. 4, Walker 182. 5, Denham Springs 181. 6, St. Amant 163. 7, Central 87. 8, Parkview Baptist 64. 9, St. Michael 13.

Top individuals

200 medley relay: 1, Lutcher 1:49.79. 2, Brusly 1:51.25. 3, Denham Springs 1:57.95.

200 freestyle: 1, Nick Lee, Brusly, 2:03.16. 2, Gage Gill, Lutcher, 2:05.77. 3, Rocky Smith, Brusly, 2:10.48.

200 IM: 1, Dylan Goodrich, Denham Springs, 2:10.38. 2, Shane Pendarvis, Walker, 2:17.97. 3, Elliott Kellam, Episcopal, 2:22.73.

50 freestyle: 1, Luke Zeringue, Lutcher, 22.69. 2, Ethan Bland, Lutcher, 24.87. 3, Hayden Brack, Lutcher, 25.30.

100 butterfly: 1, Nick Lee, Brusly, 58.06. 2, Tristan Wilkinson, Walker, 1:01.40. 3, Jacob Kershaw, Brusly, 1:04.26.

100 freestyle: 1, Luke Zeringue, Lutcher, 51.99. 2, Dylan Goodrich, Denham Springs, 53.37. 3, Ethan Bland, Lutcher, 56.64.

500 freestyle: 1, Jackson Sides, Episcopal, 6:06.16. 2, Gage Gill, Lutcher, 6:06.20. 3, Logan Brou, Brusly, 6:39.78.

200 freestyle relay: 1, Lutcher 1:37.80. 2, Denham Springs 1:43.09. 3, Central 1:51.06.

100 backstroke: 1, Shane Pendarvis, Walker, 1:01.06. 2, Dylan LeBlanc, Lutcher, 1:05.23. 3, Rocky Smith, Brusly, 1:05.64.

100 breaststroke: 1, Logan Gurganus, Brusly, 1:10.27. 2, Alec Louque, Lutcher, 1:13.29. 3, Casen Maggio, St. Amant, 1:18.08.

400 freestyle relay: 1, Lutcher 3:49.60. 2, Brusly 3:57.07. 3, Episcopal 4:00.93.