Week 3 Schedule

Games begin at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Baton Rouge/area

Ascension Catholic (6-1A) at Central Catholic-Morgan City (7-1A)

John Curtis (9-5A) at Parkview Baptist (6-3A)

St. John-Plaquemine (6-1A) at Catholic-Pointe Coupee (5-1A)

Acadiana

Eunice (5-3A) at St. Martinville (5-4A)

Beau Chene (4-4A) at Port Barre (5-3A)

Basile (5-1A) at South Cameron (4-1A)

Sacred Heart-Ville Platte (5-2A) at Houma Christian (8-1A)

Ascension Episcopal (7-1A) at Delcambre (5-2A)

Friday

Classes 5A/4A

Tara (6-4A) at Central (4-5A)

Denham Springs (4-5A) at St. Paul’s (6-5A)

Live Oak (4-5A) at West Feliciana ( 6-3A)

Wilkinson County, Miss., (1-2A) at Scotlandville (4-5A)

Capitol (6-2A) at Walker (4-5A)

Zachary (4-5A) at East Ascension (5-5A)

Broadmoor (5-5A) at Belaire (6-4A)

Catholic (5-5A) at Sam Houston (3-5A)

Hammond (6-5A) at Dutchtown (5-5A)

McKinley (5-5A) vs. St. Michael (6-4A) at Louisiana Leadership’s Doug Williams Stadium

Lutcher (9-3A) at St. Amant (5-5A)

Port Allen (6-3A) at Livonia (6-4A)

Plaquemine (6-4A) at St. Thomas More (4-4A)

Woodlawn (6-4A) at Lafayette (3-5A)

Baton Rouge/Area

Mentorship (6-2A) at Baker (6-3A)

St. Thomas Aquinas (7-2A) at Brusly (6-3A)

Donaldsonville (6-3A) at White Castle (6-1A)

Northeast (6-2A) at Glen Oaks (6-3A)

Madison Prep (6-2A) at East St. John (7-5A)

University (6-3A) at Mandeville (6-5A)

Jewel Sumner (7-3A) at East Feliciana (7-2A)

Dunham (6-2A) at Westminster (5-1A)

Episcopal (6-2A) at Country Day (9-2A), 4 p.m.

Grand Lake (4-1A) at East Iberville (6-1A)

Southern Lab (6-1A) at West St. John (9-2A)

False River Academy (5-1A) at Christian Life (6-2A)

Ascension Christian (6-1A) at Ridgewood (8-1A)

Acadiana

Carencro (4-4A) at Acadiana (3-5A)

New Iberia (3-5A) at Westgate (5-4A)

Iowa (4-3A) at Sulphur (3-5A)

Madison Parish (2-3A) at Opelousas (4-4A)

Teurlings (4-4A) at Notre Dame (5-2A)

Abbeville (5-4A) at Welsh (4-2A)

Breaux Bridge (5-4A) at Rayne (3-4A)

Crowley (3-4A) at Cecilia (5-4A)

Pearl River (8-4A) at Pine Prairie (5-3A)

Lafayette Christian (7-1A) at Ville Platte (5-3A)

Patterson (8-3A) at Catholic-New Iberia (6-2A)

E.D. White (8-3A) at St. James (9-3A)

Sophie B. Wright (9-2A) at Loreauville (5-2A)

Opelousas Catholic (5-2A) at St. Edmund (5-1A)

Highland Baptist (7-1A) at West St. Mary (5-2A)

Centerville (7-1A) at Crescent City (8-1A)

Hanson (7-1A) at Hamilton Christian (4-1A)

Vermilion Catholic (7-1A) at Erath (8-3A)

Jeanerette (6-2A) at Franklin (8-3A)

Covenant Christian (8-1A) at Gueydan (7-1A)

North Central (5-1A) at Morgan City (7-4A)

Southeast

South Plaquemine (8-2A) at H.L. Bourgeois (7-5A)

Central Lafourche (7-5A) at South Terrebonne (7-$A)

Ehret (8-5A) at Destrehan (7-5A)

Riverside (9-2A) at Hahnville (7-5A)

Thibodaux (7-5A) at South Lafourche (7-5A)

Assumption (7-4A) at Terrebonne (7-5A)

Covington (6-5A) at Salmen (8-4A)

East Jefferson (8-5A) at Fontainebleau (6-5A)

Lakeshore (8-4A) at Northshore (6-5A)

Loranger (8-4A) at Ponchatoula (6-5A)

Slidell (6-5A) at Pearl River Central, Miss. (1-3A)

Ellender (7-4A) at Bonnabel (8-5A)

North Central (5-1A) at Morgan City (7-4A)

Vandebilt (7-4A) at St. Charles (9-2A)

Bogalusa (7-3A) at Franklinton (8-4A)

Independence (7-3A) at Pine (7-2A)

Kentwood (6-1A) at Amite (7-3A)

St. Martin’s (8-1A) at Hannan (7-2A)

KIPP Renaissance (9-3A) at Northlake Christian (7-2A)

Newman (9-2A) at Pope John Paul II (7-2A)