Games at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Local-area

False River Academy (6-1A) at Opelousas Catholic (6-1A)

East Iberville (9-1A) vs. St. John-Plaquemine (9-1A) at PHS’ Canova Stadium

Christian Home Educators Fellowship at Acadiana Home School

Acadiana

Westlake (4-3A) at Notre Dame (4-3A)

Rayne (5-3A) at Church Point (5-3A)

Friday

Local 5A-4A

Central (4-5A) at Denham Springs (4-5A)

Scotlandville (4-5A) at Live Oak (4-5A)

Broadmoor (6-4A) at Lafayette (3-5A)

Zachary (4-5A) at Walker (4-5A)

Catholic (5-5A) at East Ascension (5-5A)

Woodlawn (5-5A) at Dutchtown (5-5A)

McKinley (5-5A) at St. Amant (5-5A)

Belaire (6-4A) at Lutcher (6-4A)

Istrouma (6-4A) vs. Tara (6-4A) at Olympia Stadium

St. Michael (6-4A) at Plaquemine (6-4A)

Local-Area

East Feliciana (6-3A) at Baker (6-3A)

Parkview Baptist (6-3A) vs. Glen Oaks (6-3A) at Louisiana Leadership’s Doug Williams Stadium

L.B. Lewis at West Feliciana (6-3A)

Capitol (7-2A) at Redemptorist (7-2A)

Brusly (7-3A) at St. Charles (7-3A)

Port Allen (7-3A) at Donaldsonville (7-3A)

Jewel Sumner (8-3A) at Albany (8-3A)

Livonia (5-3A) at Northwest (5-3A)

University (7-2A) at Dunham (7-2A)

Episcopal (7-2A) at Northeast (7-2A)

Springfield (8-2A) at Pine (8-2A)

Pope John Paul (8-2A) at St. Helena Central (8-2A)

Westminster (6-1A) at Catholic-Pointe Coupee (6-1A)

Pointe Coupee Central (6-1A) at Sacred Heart-Ville Platte (6-1A)

Southern Lab (7-1A) at Christian Life (7-1A)

Ascension Christian (9-1A) at Ascension Catholic (9-1A)

West St. John (9-1A) at White Castle (9-1A)

Central Private (MAIS 6-2A) at Centreville Academy (MAIS 6-2A)

Oak Forest (MAIS 6-2A) at Presbyterian Christian (MAIS 2-3A)

Acadiana

Carencro (3-5A) at Acadiana (3-5A)

Barbe (3-5A) at Sam Houston (3-5A)

Comeaux (3-5A) at Sulphur (3-5A)

New Iberia (7-5A) at Pineville (2-5A)

Beau Chene (4-4A) at DeRidder (4-4A)

LaGrange (4-4A) at St. Louis (4-4A)

Teurlings (5-4A) at Cecilia (5-4A)

St. Thomas More (5-4A) at Breaux Bridge (5-4A)

St. Martinville (5-4A) at Northside (5-4A)

Crowley (4-3A) at Jennings (4-3A)

Iowa (4-3A) at South Beauregard (4-3A)

Eunice (5-3A) at Port Barre (5-3A)

Abbeville (9-3A) at North Vermilion (9-3A)

Franklin (9-3A) at Erath (9-3A)

Bunkie (5-2A) at Ville Platte (5-2A)

Mamou (5-2A) at Oakdale (5-2A)

Bunkie (5-2A) at Ville Platte (5-2A)

West St. Mary (6-2A) at Delcambre (5-2A)

Loreauville (6-2A) at Catholic-New Iberia (5-2A)

Kaplan (9-3A) at Berwick (9-3A)

Patterson (9-3A) at Jeanerette (6-2A)

St. Edmund (6-1A) at North Central (6-1A)

Sojourner Truth (9-2A) at Vermilion Catholic (8-1A)

Hanson (8-1A) at Ascension Episcopal (8-1A)

Central Catholic (8-1A) at Gueydan (8-1A)

Southeast

Fontainebleau (6-5A) at Covington (6-5A)

Northshore (6-5A) at Mandeville (6-5A)

Ponchatoula (6-5A) at St. Paul’s (6-5A)

West Jefferson (9-5A) at Slidell (6-5A)

H.L. Bourgeois (7-5A) at Terrebonne (7-5A)

Central Lafourche (7-5A) at South Lafourche (7-5A)

Westgate (7-5A) at Thibodaux (7-5A)

East St. John (8-5A) at Destrehan (8-5A)

Higgins (8-5A) at Hahnville (8-5A)

Hammond (7-4A) at Franklinton (7-4A)

Assumption (8-4A) at Vandebilt (8-4A)

Ellender (8-4A) at East Jefferson (8-4A)

Morgan City (8-4A) at South Terrebonne (8-4A)

E.D. White (7-3A) at St. James (7-3A)

Bogalusa (8-3A) at Amite (8-3A)

Independence (8-3A) at Loranger (8-3A)

Northlake Christian (8-2A) at St. Thomas Aquinas (8-2A)

Pope John Paul II (8-2A) at st. Helena (8-2A)

Patterson (9-3A) at Jeanerette (5-2A)

Varnado (7-1A) at Hannan (7-1A)

Kentwood (7-1A) at Mount Hermon (7-1A)

Saturday

Local-area

Louisiana School for the Deaf at South Carolina School for the Deaf, 2 p.m.