Louisiana soccer coaches association all-state teams _lowres

Advocate staff photo by ANGELA MAJOR -- U-High's Thomas Kobetz was the Overall Most Valuable Player in Division III, District 7.

Boys

Division I, District 4

First team

Ross Melton, Central, Jr., forward/midfield; Cade Murry, Denham Springs, Jr., wing; Cade Hand, Denham Springs, Sr., center midfield; Cam Hillard, Denham Springs, Jr., striker/offensive center midfield; Craig Hodges, Denham Springs, Jr., center back; Tyler Medina, Denham Springs, So., goalkeeper; Zach Boothe, Denham Springs, Sr., center back; Zach Kimball, Denham Springs, Sr., striker/offensive center midfield; Noah Cloud, Live Oak, Sr. goalkeeper; Brayden Betz, Live Oak, So., midfield; Nik Kalaj, Walker, Jr., forward; Hunter Melson, Walker, Jr. center defender; Evan Delhom, Zachary, Fr., defensive center midfield; Benton Wesley, Zachary, Jr., center back; Jude Brian, Zachary, Sr., forward.

Second team

Christian Villarreal, Broadmoor, Fr., forward; David Gutierrez, Central, Sr., midfield;

Austin Parker, Denham Springs, Sr., defensive center midfield; Cameron Hamby, Denham Springs, Fr., outside back; Joao Borsato, Denham Springs, Jr. offensive center midfield; Nick Guercio, Denham Springs, Jr., outside back; Peyton Humphrey, Denham Springs, Sr., offensive center midfield/wing; Taylor Trepagnier, Denham Springs, Jr., wing; Zack Westbrook, Live Oak, So., Defense; Landon Mears, Live Oak, So., midfield; Cole Schultz, Live Oak, Fr., midfield; Jay Kramer, Walker, So., goalkeeper; Dylan Reid, Walker, Sr., midfield; Connor Gibbon, Zachary, So., offensive center midfield; Kyle Durbin, Zachary, Jr., midfield.

Overall Most Valuable Player: Zach Boothe, Denham Springs

Offensive MVP: Cam Hilliard, Denham Springs

Defensive MVP: Benton Wesley, Zachary

Coach of the Year: Christopher Thorne, Denham Springs

Division I, District 5

First team

Joshua Campbell, Catholic, centerback, Sr.; Parker Caulfield, Catholic, midfielder, Sr.; Kilian Neames, Catholic, midfielder, Sr.; Jonah Rittenberry, Catholic, midfielder, Sr.; Will Whitehead, Catholic, goalkeeper, Jr.; Grant Odenwald, Baton Rouge High, forward, Sr.; Joshua Hulgan, Baton Rouge High, defender/midfielder, Sr.; Francisco Rodriguez, Baton Rouge High, right wing, Sr.; Etienne Chenevert, Baton Rouge High, defender/midfielder, So.; Eduin Delcid, Woodlawn, midfielder.; Wesly Barrios, Woodlawn, midfielder.; Carter Marchand, East Ascension, Jr; Briggs Bourgeois, St. Amant, forward, So,; Hector Rodriguez, St. Amant, defender, Fr.; Steven Saucier, St. Amant, Sr, forward.; Jeremy Thompson, Dutchtown, midfielder/forward, Sr.; Matthew Watts, Dutchtown, midfielder/forward/defender, Sr.; Edgar Ramos, McKinley, centerback, Fr.; Anthony Raby, McKinley, centerback, So.;

Second team

Julien Bourgeois, Catholic, centerback, Sr.; Bobby Lee, Catholic, center-mid, Jr,; Andrew Wilson, Catholic, centerfield/forward, Sr.; Eli Weathers, Catholic, midfielder, Fr.; Trey Cutrer, St. Amant, defender, Jr.; Seth Benoit, St. Amant, midfielder, Jr.; Anthony Naya, St. Amant, midfielder, So.; Joward Abraham, Baton Rouge High, left wing, Jr.; Logan Bueche, Baton Rouge, midfielder, So.; Roger Laguna, Woodlawn, midfielder,; Edin Rodriguez, Woodlawn, defender/forward.; Michael Poor, Woodlawn, defender.; Ryan Redmond, Dutchtown, forward, Sr.; Cameron Gautreau, Dutchtown, defender/midfielder, Sr.; Hayden Armstrong, Dutchtown, defender, Fr.; Daniel Umanzor, McKinley, midfielder, Sr.; Josh Joseph, McKinley, forward, Jr,; Evan Leblanc, East Ascension, center-mid, Sr.; Jonathon Vidrine, East Ascension, RW, Sr.; Carter Marchand, East Ascension, ST, Jr.; Dylan Vidrine, East Ascension, centerback, So.

Overall Most Valuable Player: Briggs Bourgeois, St. Amant

Offensive MVP: Grant Odenwald, Baton Rouge High

Defensive MVP: Joshua Campbell, Catholic High

Coach of the Year: Brian Patty, McKinley

Division II, District 5

First team

Alex Silva, St. Michael, Defender, Sr.; Joel DeRobertis, St. Michael, Defender/Forward, Sr.; Jake Buss, St. Michael, midfield/defender, Sr.; Mark Sagalla, St. Michael, Midfielder, Sr.; Ashton Fletcher, St. Michael, Forward, Sr.; Mitchell Williams, St. Michael, Midfield/Forward, Sr.; Carlos Zambrano, St. Michael, Midfield, So.; Noah Bourgeois, Lutcher, Midfielder, Jr.; Luke Zeringue, Lutcher, Midfield/Forward, Jr.; Ayrton Stein, Lutcher, Midfielder, Jr.; Alec Louque, Lutcher, Defender, Jr.; Dylan Recotta, Lutcher, Defender, So.; Justin Maniscalco, Plaquemine, Forward, Sr.; Rodney Johnson, Plaquemine, Forward/Midfielder, Jr.; Cristian Melgar, Belaire, Forward, So.; Albert Deville, Plaquemine, Goalie, So.

Second Team

Jacob Chene, Plaquemine, Defender, So.; Cody David, Plaquemine, Midfielder, Sr.; Luke Graves, Plaquemine, Midfielder, Abraham Delfin, Plaquemine, Defender, So.; Nick Remondet, Lutcher, Midfielder/Goalie, Sr.; Andrea Fusetti, Lutcher, Forward, Sr.; Kennan Deslattes, Lutcher, Midfielder, Sr.; Cade Williamson, Lutcher, Defender, So.; Cameron White, St. Michael, Defender, So.; Brett Ross, St. Michael, Midfielder, Jr.; Ethan Loewe, St. Michael, Defender, So.; Evan Molina, Belaire, Midfielder, Sr.; Andrew Fulton, St. Michael, Goalie, Sr.; Joshua McCoy, Tara, Goalie, Sr.

Overall MVP: Ashton Fletcher, St. Michael

Offensive MVP: Mitchell Williams, St. Michael

Defensive MVP: Alex Silva, St. Michael

Coach of the Year: Paul Fletcher, St. Michael

Division III, District 6

First team

Alex Castine, Episcopal, Forward, Sr.; Justin Leopard, Episcopal, Midfield, Sr.; Trevor Bisson, Episcopal, Midfield, So.; Chima Mbagwu, Episcopal, Forward, Fr.; Garrett Dahm, Episcopal, Defender, So.; Justin Rogstad, Episcopal, Defender, Sr.; Grant Fink, Runnels, Forward, Jr.; Ian Landry, Catholic High Pointe Coupee, Defender, Sr.; Malcolm Costa, Christian Life, Midfield, Jr.; Jonathan Azuoru, Christian Life, Forward, So.; Mathes Hughes, West Feliciana, Forward, Sr.; Christopher Palm, West Feliciana, Defender, Sr.; John Willis, West Feliciana, Defender, Sr.; Jacob Burns, West Feliciana, Midfield, Jr.

Second team

Connor Rogstad, Episcopal, Defender, Sr.; Grant Bergeron, Episcopal, Forward, Fr.; Noah Ponjuan, Episcopal, Midfield, Sr.; Chris Heigle, Episcopal, Midfield, Jr.; Cole Carmouche, Episcopal, Defender, Fr.; Nick Saunders, Runnels, Defender, Jr.; Luke Peebles, Catholic High Pointe Coupee, Midfield, Jr.; Micah Buquoi, Christian Life, Defender, Sr.; Jack Allen, Christian Life, Defender, Sr.; David Katembo, Christian Life, Defender, Sr.; Mills McClendon, West Feliciana, Defender, Jr.; Kevin Kirkland, West Feliciana, Defender, So.; Kyle Sellers, West Feliciana, Defender, So.

Overall Most Valuble Player: Alex Castine, Episcopal

Offensive MVP: Justin Leopard, Episcopal

Defensive MVP: Garrett Dahm, Episcopal

Goalkeeper MVP: David Tatman, Episcopal

Coach of the Year: Miles Vaughn, Episcopal

Division III, District 7

First team

Thomas Kobetz, U-High, forward, Sr.; Ben Smith, U-High, defender, Sr.; Marti Padial, Uhigh, midfielder, Sr,; Hank Patrick, U-High, defender, Sr.; Miguel Vilas, U-High, midfielder, Jr,; Albert Hayne, St. Charles Catholic, forward, Sr.; Matthew Templet, St. Charles Catholic, goalkeeper, So,; Ryan Robinson, Dunham, defender, Sr.; Dylan Gilbert, Dunham, midfielder, Sr.; Aysar Sheikha, Parkview, forward, Jr.; Tyler Gauthier, Riverside, forward, Jr.

Second team

Maddy Vick, U-High, forward, Sr.; Major Mittendorf, U-High, midfielder, Jr.; Thomas Downs, U-High, defender, Jr.; Andrew Rodrigue, St. Charles, midfielder, So,; Llamy Guidry, St. Charles, defender, Jr.; Dalton Landry, St. Charles, defender, Sr.; Matt Huffman, Dunham, defender, Sr.; Parker Farris, Dunham, goalkeeper, Sr.; Dillon Holgen, Parkview, forward, Jr.; Evan Kenney, Riverside, goalkeeper, Jr.; Bohdi Linton, Ascension Christian, midfielder, 7th.

Overall Most Valuable Player: Thomas Kobetz, University

Offensive MVP: Albert Hayne, St. Charles

Defensive MVP: Ben Smith, University

Coach of the Year: Chris Mitchell, University

Girls

Division I, District 4

First team

Makenzie Maher, Denham Springs; Kailey Tanner, Zachary; Alyssa Shirley, Walker; Heather Hembree, Live Oak; Alexis Larimore, Denham Springs; Payton Trepagnier, Denham Springs; Maci Niccolini, Denham Springs; Grace Gantz, Zachary; Leanne Sorrell, Zachary; Krystal Jannes, Walker; Emily Lively, Live Oak; Leigh Ann Judge, Denham Springs; Kacey Chopin, Denham Springs; Anndee Barr, Denham Springs; Meagan Thierry, Zachary; Amber Randall, Zachary; Halle Mahfouz, Walker; Cam Lambert, Denham Springs; Alexis Hay, Live Oak.

Second team

Julia Browning, Denham Springs; Allie Patrick, Live Oak; Tobi Baudry, Central; Katelyn Bryant, Denham Springs; Claire Chevalier, Denham Springs; Carly Miller, Zachary; Kylie Noland, Zachary; Scottye Campbell, Walker; Robin Capps, Live Oak; Kelsie Nettles, Live Oak; Carie Fralick, Central; Reagan Gill, Central; Emily Claeboe, Zachary; Eva Lockhart, Walker; Mikah Luce, Denham Springs; Brooke Oberste, Denham Springs.

Overall Most Valuable Player: Makenzie Maher, Denham Springs

Co-Offensive MVPs: Kailey Tanner, Zachary; Alexis Larimore, Denham Springs

Co-Defensive MVPs: Leigh Ann Judge, Denham Springs; Meagan Thierry, Zachary

Coach of the Year: Kevin Tanner, Zachary

Division I District 5

First team

Cameron Matherne, St. Amant, Jr.; Lorelei, Gaffney, St. Amant, So.; Blaire Laiche, East Ascension, Jr.; Caroline LeCoq, East Ascension, Jr.; Kelsey Richey, East Ascension, Fr.; Natalie Presedo, Baton Rouge High, Jr.; Madeline Bourgeois, Baton Rouge High, Sr.; Lindsey Scalzo, Baton Rouge High, Jr.; Sarah Patterson, Dutchtown, Sr.; Molly Litten, Dutchtown, Sr.; Madyson Bleakley, Dutchtown, Jr.; Emilie Barnes, Woodlawn, Sr.; Imari Englin, McKinley, Sr.; Brady Moran, St. Joseph’s, Sr.; Courtney LeJeune, St. Joseph’s, Jr.; Kennedy Achord, St. Joseph’s, Jr.; Lauryn Honore, St. Joseph’s, So.; Megan Johnson, St. Joseph’s, Fr.; Sofia McNulty, Dutchtown, Goalie, Jr.; Martha Cox, Baton Rouge High, Goalie, Jr.

Second team

Hannah Williams, Baton Rouge High, So.; Cassandra Navarro, Baton Rouge High, Fr.; Anna Odenwald, Baton Rouge High, Jr.; Lizzie Fellows, St. Amant, Sr.; Claire Sheets, St. Amant, Sr.; Stephanie Bernal, East Ascension, Sr.; Emily Galindo, East Ascension, So.; Michaela Speligene, East Ascension, Fr.; Hannh Bernard, East Ascension, Fr.; Hannah German, Dutchtown, Jr.; Kami Williams, Woodlawn, Sr.; Audrey Viso, St. Joseph’s, So.; Caroline Dunn, St. Joseph’s, So.; Lauren Bercegeay, Dutchtown, Jr.; Natalie Toups, Dutchtown, Jr.; Bailey Cyrowski, Dutchtown, So.; Erin Schlotzhauer, Woodlawn, Sr.; Ainsley Sonnier, St. Joseph’s, So.; Jessica Martin, Woodlawn, So.

Overall Most Valuable Player: Brady Moran, St. Joseph’s Academy; Natalie Presedo, Baton Rouge High.

Offensive MVP: Sarah Patterson, Dutchtown

Defensive MVP: Martha Cox, Baton Rouge High

Coach of the Year: Stephanie Broussard, St. Joseph’s Academy

Division II, District 5

First team

Wryn Williamson, Lutcher; Avarie Louque, Lutcher; Janey Louque, Lutcher; Maddie Martin, Lutcher; Magen Michel, Lutcher; Allie Roussel, Lutcher; Jessica Segalla, St. Michael; Sophia Silva, St. Michael; Caitlin McMahon, St. Michael; Julia Robe, St. Michael; Shelby Manuel, St. Michael; Paige Thompson, St. Michael.

Second team

Brittany Segalla, St. Michael; Kendall Perryman, St. Michael; Alyssa McCarron, St. Michael; Mallory Borel, St. Michael; Renee Jaynes, St. Michael; Chelsea Roussel, Lutcher; Raelynn Lambert, Lutcher; Alie Richard, Lutcher; Kathryn Mattherne, Lutcher; Bailey Bourgeois, Lutcher; Shaelee Schexnayder, Lutcher.

Overall Most Valuable Player: Magen Michel, Lutcher; Caitlin McMahon, St. Michael

Offensive MVP: Janey Louque, Lutcher

Defensive MVP: Paige Thompson, St. Michael

Division III, District 6

First team

Sadie Kraft, Runnels; Olivia Arboneaux, Runnels; Morgan Evans, Runnels; Shannon French, Runnels; Caroline Sides, Episcopal; Sadie Spring, Episcopal; Elizabeth Binning, Episcopal; Alexis Bell Pierce, West Feliciana; Brittany Mott, West Feliciana; Bailey Vandergrift, Catholic PC; Isabella Rubiano, Episcopal, goalkeeper.

Second team

Ally Garrity, Runnels; Molly Johnson, Runnels; Kaylen Howe, Runnels; Kirby Phares, Episcopal; Darby Huye, Episcopal; Emma White, Episcopal; Bekah Slocum, West Feliciana; Jordan Percy, West Feliciana; Gillian Vandergrift, Catholic PC; Bree Landry, Catholic PC; Ashley Elliot, Christian Life; Lainey Haslett, Christian Life, goalkeeper.

Overall Most Valuable Player: Sadie Kraft, Runnels

Offensive MVP: Sadie Spring, Episcopal

Defensive MVP: Olivia Arboneaux, Runnels

Coach of the Year: Angie Mitchell, Runnels

Division III, District 7

First team

Macey Stock, Parkview, centerback, Sr,; Haliegh Consterdine, Parkview, midfielder, So.; Taylor Aubert, Riverside, forward, So,; Paige Bivona, Riverside, defender, So.; Regan Dufouric, St. Charles, midfielder, Fr.; Jacintha Braima, Lee, defender, Fr.; Ellen Bottcher, University, defender, Jr.; Jessica Shelby, University, forward, Jr.; Kirby Miller, University, forward, So.; Delaney Smith, University, midfielder, Fr.; Alyssa Strupp, University, midfielder, Sr.

Second team

Victoria Consterdine, Parkview, goalie, Sr.; Lindsey Nunez, Parkview, forward, Jr.; Caitlin Roussel, Riverside, midfielder, Sr.; McKenzie Saucier-Meyer, Riverside, goalie, So.; Madison Duhon, Riverside, midfielder, So.; Eden Simenoux, St. Charles, midfielder, 8th.; Taylior Burton, Lee, forward, Fr.; Madison Catalanoto, University midfielder, J.; Hannah Hyman, University, defender, Sr.; Madison Morgan, University, defender, Jr.; Olivia Labarre, University, defender, Fr.

Overall Most Valuable Player: Elizabeth Bankhead, University

Offensive Most Valuable Player: Jessica Shelby, University

Defensive MVP: Macey Stock, Parkview

Coach of the Year: Melissa Ramsey, University