Boys basketball

Brother Martin 53, Christian Life 49

Girls basketball

Class 5A

Bidistrict results, pairings

Ouachita Parish 61, Chapelle 29

Pineville 50, West Jefferson 49

Mt. Carmel 51, Sam Houston 42

Southwood 69, Carencro 54

Denham Springs 58, Slidell 36

Covington 60, McKinley 58

Broadmoor 37, St. Amant 34

Sulphur 58, Higgins 20

Walker 52, South Lafourche 38

Thibodaux 78, Acadiana 53

Zachary 59, New Iberia 50

(27) Haughton at (6) Destrehan

Ponchatoula 52, Airline 48

Natchitoches Central 35, Lafayette 14

Helen Cox 48, Mandeville 46

West Monroe 56, Ruston 21

Regional pairings

(1) Ouachita at (17) Pineville

(9) Mount Carmel at (8) Southwood

(12) Covington at (5) Denham Springs

(4) Sulphur at (20) Broadmoor

(14) Thibodaux at (3) Walker

(22) Zachary vs. Destrehan-Haughton winner

(10) Natchitoches Central at (7) Ponchatoula

(15) Helen Cox at (2) West Monroe

Class 4A

Bidistrict results, pairings

Salmen 58, Teurlings Catholic 17

Assumption 51, Bastrop 42

Rayne 74, Franklin Parish 51

(25) Eunice at (8) A.J. Ellender

St. Thomas More 73, Beau Chene 35

Grant 46, Beaux Bridge 40

Northside 63, Belaire 57

Karr 67, East Jefferson 37

DeRidder 56, Washington-Marion 33

West Ouachita 50, Benton 40

St. Michael the Archangel 46, Huntington 31

Cabrini 49, Vandebilt Catholic 43

(26) Woodlawn Shreveport at (7) Fair Park

Franklinton 66, Landry-Walker 49

Peabody 51, Loyola 43

(31) Morgan City at (2) Warren Easton

Regional pairings

(1) Salmen at (17) Assumption

(9) Rayne vs. Ellender-Eunice winner

(5) St. Thomas More at (21) Grant

(4) Karr at (20) Northside

(14) West Ouachita at (3) DeRidder

(11) St. Michael at (6) Cabrini

(10) Franklinton vs. Fair Park-Woodlawn-Shreve winner

(15) Peabody vs. Warren Easton-Morgan City winner

Class 3A

Bidistrict results, pairings

Ville Platte 70, Thomas Jefferson 31

Brusly 49, Baker 34

Rayville 66, Northwest 26

Iota 68, Church Point 48

(28) Evangel Christian at (5) Notre Dame

Green Oaks 49, Parkview Baptist 35

(20) Jena at (13) Caldwell Parish

Albany 63, Buckeye 32

University Lab 65, Erath 31

(19) St. Katherine Drexel at (14) Jewel Sumner

(22) Richwood at (11) Loranger

Mansfield 44, St. Louis Catholic 25

South Beauregard 81, Bogalusa 44

Independence 62, E.D. White 50

Ayoyelles 62, Abbeville 52

(31) Donaldsonville at (2) John Curtis

Regional pairings

(16) Brusly at (1) Ville Platte

(9) Rayville at (8) Iota

(12) Green Oaks vs. Notre Dame-Evangel winner

(4) Albany vs. Jena-Caldwell winner

(3) University vs. Sumner Katherine Drexel winner

(6) Mansfield vs. Loranger-Richwood winner

(7) South Beauregard at (23) Independence

(15) Avoyelle vs. John Curtis-Donaldsonville winner

Class 2A

Bidistrict results, pairings

North Caddo 100, Oak Hill 23

(17) French Settlement at (16) Red River

Mamou 55, Kinder 45

Redemptorist 67, General Trass 59

Jonesboro-Hodge 63,Welsh 53

Pine 53, Episcopal 36

Dunham 43, Oakdale 37

Pickering 55, Runnels 36

Doyle 68, Northlake Christian 40

Riverside 44, Sterlington 38

Lakeview 46, Northeast 31

Rapides 64, Rosepine 31

St. Thomas Aquinas 56, Westminster Christian 33

Sacred Heart G.C. 58, Winnfield 44

Capitol 52, Haynes Academy 47

Lake Arthur 63, Ferriday 21

Regional pairings

(1) North Caddo vs. Red River-French Settlement winner

(9) Mamou at (8) Redemptorist

(12) Pine at (5) Jonesboro-Hodge

(13) Dunham at (4) Pickering

(14) Riverside at (3) Doyle

(11) Lakeview at (6) Rapides

(10) Sacred Heart-GC at (7) St. Thomas Aquinas

(2) Lake Arthur at (18) Capitol

Class 1A

Bidistrict results, pairings

North Central 88, Kentwood 41

(17) Oberlin at (16) Varnado

East Beauregard 55, White Castle 40

Southern Lab 34, Gueydan 24

Arcadia 91, St. Edmund 35

(21) Houma Christian at (12) Block

(20) La. New Tech Plain Dealing at (13) Ascension Catholic, Friday

Vermilion Catholic 58, Cedar Creek 25

Merryville 62, Ascension Christian 41

Pointe Coupee Central 50, Hanson Memorial 44 OT

Country Day 45, Basile 30

West St. John 49, Delhi Charter 32

Tensas 51, Sacred Heart-VP 44

Ouachita Christian 59, Grand Lake 47

(18) St. Frederick at (15) St. Mary

Central Catholic 64, Logansport 20

Regional pairings

(1) North Central vs. Varnado-Oberlin winner

(9) East Beauregard at (8) Southern Lab

(5) Arcadia vs. Block-Houma Christian winner

(4) Vermilion Catholic vs. Ascension Catholic-New Tech Plain Dealing winner

(14) Pointe Coupee Central at (3) Merryville

(11) Metairie Park Country Day at (6) West St. John

(10) Ouachita Christian at (7) Tensas

(2) Central Catholic vs. St. Mary’s-St. Frederick winner

Class B

Bidistrict results, pairings

Fairview 98, Avoyelles 29

Bell City 56, Harrisonburg 36

Holden 60, Hosanna Christian 45

Weston 63, Maurepas 33

(28) Quitman at (5) Florien

(21) Negreet at (12) Converse

Hornbeck 43, Glenmora 15

Anacoco 78, Simpson 21

Lacassine 90, Forest 22

Pitkin 50, Monterey 21

Midland 61, Choudrant 26

Castor 54, Zwolle 30

Simsboro 56, Hicks 31

Saline 67, Grace Christian 43

Hathaway 62, Doyline 39

Stanley 80, Centerville 23

Regional pairings

(1) Fairview at (17) Bell City

(9) Holden at (8) Weston

Florien-Quitman winner vs. Converse-Negreet winner

(13) Hornbeck at (4) Anacoco

(14) Pitkin vs. (3) Lacassine

(11) Midland at (6) Castor

(10) Saline at (7) Simsboro

(2) Stanley at (18) Hathaway

Class C

Bidistrict results, pairings

(1) Hackberry first-round bye

Northside Christian 64, Gibsland-Coleman 55

(24) First Baptist Christian at (9) Kilbourne

(8) Pleasant Hill first-round bye

(5) Epps first-round bye

(21) Claiborne Christian at (12) Singer

Johnson Bayou 37, Phoenix 33

(4) Plainview first-round bye

(3) Summerfield first-round bye

Reeves 52, St. Joseph’s-Plaucheville 45

(22) Downsville at (11) Ebarb

(6) Atlanta first-round bye

(7) Calvin first-round bye

New Living Word 56, Grand Isle 30

Starks 55, Georgetown 42

(2) Elizabeth first-round bye

Regional pairings

(16) Northside Christian at (1) Hackberry

(8) Pleasant Hill vs. Kilbourne-First Baptist Christian winner

(5) Epps vs. Singer-Claiborne Christian wijner

(13) Johnson Bayou vs. (4) Plainview

(19) Reeves at (3) Summerfield

(6) Atlanta vs. Ebarb-Downsville winner

(10) New Living Word at (7) Calvin

(15) Starks at (2) Elizabeth