Volleyball

Chapelle 3, Dominican 2

Chapelle 18 25 17 30 15

Dominican 25 14 25 28 11

Team leaders: DOMINICIAN: Abby Buchert (14 kills, 28 digs), Marli Baquet (28 digs), Sara Bordelon (26 assists); CHAPELLE: Kayla Jones (16 kills), Emily Kennedy (24 digs), Mallory Knuden (27 assists), Natalie Cormadelle (10 blocks). Team records: Dominician 6-4, Chapelle 9-6..

Country Day def. E.D. White

Team leaders: COUNTRY DAY: Caroline Perlis (12 kills), Simone Becnel (12 kills), Jenna Ibieta (29 assists, 2 blocks), Leigh Maher (2 aces), Summer White (2 aces), Maddie Leger (22 digs).

De La Salle 3, Chalmette 0

De La Salle 25 25 25 Chalmette 17 20 23

Team leaders: DE LA SALLE: Jordan Rankins (15 kills), Hailey Seller (20 digs), Brooke Bonura (38 assists): CHALMETTE: Kaitlyn LaCour (13 kills), Kelli Gaillard (15 digs), Emily Pulley (11 assists). Team records: De La Salle 7-3, Chalmette 4-6.

Ecole Classique 3, Patrick Taylor 0

Ecole Classique 25 25 25

Patrick Taylor 14 12 10

Team leaders: ECOLE CLASSIQUE: Chelsea George (3 aces), Gabrielle McDonald(2 blocks, 2 kills), Madison Sulony (10 assists).

Team records: Ecole Classique 3-6.

Haynes 3, St. Martin’s 0

Haynes 25 25 25

St. Martin’s 16 9 14

Team leaders: HAYNES: Valarie Jones (6 aces), Madison Scito (11 digs), Natalie Rome (8 kills), Haley Gonzales (14 assists); ST. MARTIN’S: Kayla Gerard (6 kills, 12 digs), Ruby Reeves (7 assists).

John Curtis 3, Lusher 0

John Curtis 25 25 25 Lusher 16 23 14

Team leaders: JOHN CURTIS: Carsyn Wallow (9 kills),Tatiana Bell (8 kills 5 digs, 2 blocks), Sarah Drake (3 kills,3 aces), Reaghan Fasacher (6 digs,15 assists), Tylar Sanchez (5 aces), Dani Hebert, Layne Estes (3 blocks); LUSHER: Hasaui Salaam (7 kills, 1 ace), Stella Frentress (16 assists), Lauren Bush (8 blocks), Dawn Robert (16 digs). Team records: John Curtis 8-0.

Mount Carmel 3, St. Scholastica 0

Mount Carmel 25 25 25 St. Scholastica 11 15 18

Team leaders: ST. SCHOLASTICA: Gabby Chaix (4 kills, 2 blocks), Mikayla Richard (3 kills,4 digs), Emma Estpa (12 assists), Annie Schwartz (7 digs), Maddie Morris (5 digs).

Team records: Mount Carmel 10-1; St. Scholastica 4-1.

Schedule

Thursday

Ecole Classique at East Jefferson, 4 p.m.

Slidell at Covington, 5 p.m.

Salmen at Pope John Paul II, 4 p.m.

First Baptist Christian at Northlake Christian, 4:30 p.m.

Belle Chasse at De La Salle, 5 p.m.

McGehee at St. Martin’s, 5:30 p.m.

Mandeville at Fontainebleau, 5:30 p.m.

Hahnville at Destrehan, 5:30 p.m.

Northshore at Ponchatoula, 5:30 p.m.

Mount Carmel at Bonnabel, 5:30 p.m.

St. Mary’s at Karr, 4 p.m.

Easton at McDonogh 35, 4 p.m.

McDonogh 35 at Cox, 4 p.m.

Sophie Wright at Clark, 4 p.m.

Springfield at Lake Area New Tech, 5 p.m.

Patrick Taylor at Lutheran, 4:30 p.m.

King Charter at KIPP, 5 p.m.

Ehret at Higgins, 4 p.m.

FRIDAY

Riverdale at Ridgewood Pink Tourmanet

Cabrini at St. Thomas Aquinas, 5 p.m.

Salmen at St. Thomas Aquinas, 4:30 p.m.

De La Salle at Catholic League Tournament at Ursuline

Taylor Science at Tech Academy at Ecole Classique, 5:30 p.m.

Fontainebleau at Country Day, 4:30 p.m.

Swimming

Metro dual at UNO

Girls

50-Yard Freestyle: 1. Maddie McGraw, Mount Carmel, 26.82. 2. Caroline Cannon, Mount Carmel, 27.21. 3. Lindsey Lucas, E.D. White, 27.36

100-Yard Freestyle: 1. Caroline Haydel, Vandebilt, 56.21. 2. Annalynn Haydel, Vandebilt, 58.43. 3. Lindsey Lucas, E.D. White, 1:00.10.

200 Yard Freestyle: 1. Caroline Haydel, Vandebilt, 2:04.18. 2. Abby Mahl, Mount Carmel, 2:08.01. 3. Madisyn England, CABR, 2:14.39.

500-Yard Freestyle: 1. Chase Reinbolt, Mount Carmel, 6:14.19. 2. Emma Bourgeois, E.D. White, 6:22.37. 3. Katie Hartenstein, Mount Carmel, 6:27.06.

100-Yard Backstroke: 1. Maddie McGraw, Mount Carmel, 1:08.64. 2. Molly Hansen, Vandebilt, 1:09.98. 3. Olivia Givens, Mount Carmel, 1:10.03.

100-Yard Breaststroke: 1. Kaylin Swoboda, Mount Carmel, 1:13.92. 2. Annalynn Haydel, Vandebilt, 1:15.34. 3. Charlotte Russo, Mount Carmel, 1:16.16.

100-Yard Butterfly: 1. Abby Mahl, Mount Carmel, 1:02.66. 2. Molly Hansen, Vandebilt, 1:04.77. 3. Erin Fortier, Mount Carmel, 1:06.74.

200-Yard IM: 1. Kaylin Swoboda, Mount Carmel, 2:24.11. 2. Erin Fortier, Mount Carmel, 2:24.89. 3. Amanda Rogers, Mount Carmel, 2:34.04.

200-Yard Freestyle Relay: 1. Mount Carmel “A,” 1:51.60. 2. E.D. White Catholic “A,” 1:53.71. 3. Vandebilt Catholic “A,” 1:55.19.

400-Yard Freestyle Relay: 1. Vandebilt Catholic “A,” 3:56.20. 2. Mount Carmel “A,” 4:01.08. 3. E.D. White Catholic “A,” 4:11.83.

200-Yard Medley Relay: 1. Mount Carmel “A,” 2:01.53. 2. Vandebilt Catholic “A,” 2:04.00. 3. Mount Carmel “B,” 2:07.28.

Boys

50-Yard Freestyle: 1. Jonathan Hutchinson, Chalmette, 2458. 2. Nino Catalanotto, Holy Cross, 25.24. 2. Eddie Howard, Chalmette, 25.24.

100-Yard Freestyle: 1. Jay Danos, E.D. White, 52.17. 2. Andrew Soignet, E.D. White, 56.55. 3. Joaquim Mitchell, Holy Cross, 57.06.

200-Yard Freestyle: 1. Jay Danos, E.D. White, 1:59.27. 2. Max Cowen, E.D. White, 2:06.74. 3. Paxton DeForest, Holy Cross, 2:07.89.

500-Yard Freestyle: 1. Antonio Rivera, Holy Cross, 5:43.16. 2. Max Cowen, E.D. White, 5:47.27. 3. Cole Smith, Holy Cross, 5:50.00.

100-Yard Backstroke: 1. Nicolas Rathle, E.D. White, 59.98. 2. Paxton DeForest, Holy Cross, 1:00.01. 3. Reece Reinbolt, Holy Cross, 1:03.07.

100-Yard Breaststroke: 1. Pedro Rivera, Holy Cross, 1:02.47. 2. Nino Catalanotto, Holy Cross, 1:13.27. 3. Josh Reimonenq, Holy Cross, 1:15.16.

100-Yard Butterfly: 1. Lane Coleman, Holy Cross, 1:02.38. 2. Ben Cazayoux, Vandebilt, 1:05.44. 3. Cole Smith, Holy Cross, 18.87.

200-Yard IM: 1. Josh Reimonenq, Holy Cross, 2:00.09. 2. Pedro Rivera, Holy Cross, 2:05.81. 3. Nicolas Rathle, E.D. White, 2:09.32.

200-Yard Freestyle Relay: 1. E.D. White Catholic “A,” 1:38.10. 2. Holy Cross “B,” 1:40.75. 3. Holy Cross “A,” 1:43.56.

400-Yard Freestyle Relay: 1. E.D. White Catholic “A,” 3:42.93. 2. Holy Cross, “B,” 3:51.99. 3. Holy Cross “A,” 4:04.32.

200-Yard Medley Relay: 1. Holy Cross “A,” 1:57.67. 2. E.D White Catholic “A,” 1:59.38. 3. Chalmette “A,” 2:00.11.