Basketball

Boys

Friday

Warren Easton at Karr

Ben Franklin at Lake Area

Crescent City at Ridgewood

Covenant Christian at Ecole Classique

Mount Hermon at M.L. King

St. Charles at Country Day

Riverdale at Carver

Rummel at Shaw

Cohen at Algiers Tech

Grace King at West Jefferson

H.L Bourgeois at East St. John

West St. John at Newman

St. Augustine at Holy Cross

Varnado at St. Martin’s

Belle Chasse at McDonogh 35

Thomas Jefferson at South Plaquemines

Franklinton at pearl River

International High at KIPP

East Jefferson at Landry-Walker

Haynes Academy at Fisher

Brother Martin at John Curtis

Holden at Patrick Taylor

Hahnville at Destrehan

Higgins at Bonnabel

St. Paul’s at Northshore

Hannan at Pope John Paul II

Clark at Sci Academy

Pine at Northlake Christian

St. Paul’s at Northshore

Lakeshore at Loranger

Ponchatoula at Covington

Girls

Friday

NOMMA at Sacred Heart

Warren Easton at AOL

Ben Franklin at Lake Area

Clark at Sci Academy

St. Katherine’s Drexel at McMain

International at KIPP

Varnado at St. Martin’s

Hannan at Pope John Paul II

St. Scholastica at Salmen

H.L Bourgeois at East St. John

Franklinton at Pearl River

Hahnville at Destrehan

Pine at Northlake Christian

Ponchatoula at Covington

Loranger at Lakeshore

St. Scholastica at Salmen

Saturday

Fisher at Sacred Heart

Soccer

Boys

Friday

Ehret at Country Day, TBA

Jesuit at Chalmette, 4 p.m.

Belaire at Hannan, 5 p.m.

Bonnabel at Terrebonne, 5 p.m.

Menard at Northlake Christian, 5 p.m.

Shaw at Cox, 7 p.m.

Slidell at Northshore, 7 p.m.

St. Paul’s at Fontainebleau, 7 p.m.

Central Lafourche at East St. Jon, 7 p.m.

Landry-Walker at East Jefferson, 7 p.m.

Pope John Paul II at St. Thomas More, 7 p.m.

Belle Chasse at E.D. White, 7 p.m.

New Orleans Military and Maritime at Morgan City, 7 p.m.

Saturday

Holy Cross at Ben Franklin, 11 a.m.

Hannan at Bonnabel, 11 a.m.

Slidell at Pearl River, 11 a.m.

Ponchatoula at De La Salle, 11:15 a.m.

Lakeshore at Lusher, noon

New Orleans Military and Maritime at Lutcher, noon

Grace King at Higgins, noon

Houma Christian at Lutheran, noon

Rummel at Brother Martin, 1 p.m.

St. Charles Catholic at Riverside, 1 p.m.

Slidell at De La Salle, 2:30 p.m.

Newman at Mandeville, 3 p.m.

Salmen at Thomas Jefferson, TBA

Girls

Friday

Academy of Our Lady at Cox, 5 p.m.

Belle Chasse at E.D. White, 5 p.m.

Vandebilt Catholic at Lutcher, 5 p.m.

New Orleans Military and Maritime at Morgan City, 5 p.m.

Central Lafourche at East St. John, 5 p.m.

Landry-Walker at East Jefferson, 5 p.m.

Slidell at Northshore, 5:30 p.m.

St. Scholastica at Fontainebleau, 5:30 p.m.

Sacred Heart at Pearl River, 5:30 p.m.

St. Charles Catholic at McGehee, 6 p.m.

Baton Rouge at Hahnville, 6:30 p.m.

Saturday

Grace King at Higgins, 10 a.m.

St. Charles Catholic at Riverside, 11 a.m.

East St. John at Haynes, 11 a.m.

Newman at Country Day, 11 a.m.

Bolton at Northlake Christian, 12 p.m.

Cabrini at Ben Franklin, 1 p.m.

Lakeshore at Ursuline, 4 p.m.

Salmen at Thomas Jefferson, 4 p.m.

Bowling

Boys

Brother Martin 27,St. Augustine 0

High Game: ST. AUGUSTINE: Dontaevian Johnson 227; BROTHER MARTIN: Kyle Schneider 234, Will Oretling 215, Cody Schaffer 248

High series: ST. AUGUSTINE: Dontaevian Johnson 578; BROTHER MARTIN: Will Oretling 411, Cody Schaffer 429, Kyle Schneider 436

Catholic 22.5, Rummel 4.5

High series: CATHOLIC: Philip O’Neill 585; RUMMEL: Chase DiCristina

High game: CATHOLIC: Brian Dinh 213, Daniel Heltz 208, Philip O’Neill 203, Joseph Jatho 171; RUMMEL: Chase DiCristina: 215

St. Michael 18, Holy Rosary 9

High series: ST. MICHAEL: Cole McCullogh 533; HOLY ROSARY: Alex Dupuy 667

High game: ST. MICHAEL: Cole McCullogh 223, Bennett Smith 214, Logan Miguez; HOLY ROSARY: Alex Dupuy 243, 213, 211, Daniel Dupuy 217, 170, Jude Taylor 169

Girls

St. Michael 23, Holy Rosary 4

High game: ST. MICHAEL: Emme Peroyea 165, Casey Crouch 164, Kandance Kyler 164, Taylor Fields 152