NATCHITOCHES – Monday’s team scores and top 10 individual finishers from the Louisiana High School Athletic Association Cross Country Championships at Northwestern State’s Walter P. Ledet Track Complex (course 3 miles):

Boys

Class 3A

Team Results: 1. E.D. White, 35; 2. St. Louis, 76; 3. West Feliciana, 100; 4. Lusher Charter, 162; 5. Erath, 171; 6. University Lab, 180; 7. Parkview Baptist, 229; 8. Buckeye, 233; 9. Albany, 240; 10. Loyola Prep, 263; 11. Berwick, 298; 12. Kaplan, 304; 13. Pine Prairie, 355; 14. Iowa, 361; 15. Lutcher, 393; 16. Northwest HS; 17. South Beauregard, 444; 18. De La Salle, 446; 19. Caldwell, 588; 20. Peabody, 612.

Individual Top Ten: 1. Austin Ballow, Jewel Sumner, 16:52.8; 2. Stephen Boudreaux, E.D. White, 17:02.0; 3. John Ammons, St. Louis, 17:10.9; 4. Alex Vega, Parkview Baptist, 17:15.7; 5. Noah McNally, St. Louis, 17:18.8; 6. Lucas Marcello, E.D. White, 14:43.2; 7. Austin James, Jewel Sumner, 17:47.8; 8. Hunter Fudge, West Feliciana, 17:50.7; 9. Race Bourgeois, 10. Ethan Suire, Erath, 18:06.0.

Class 4A

Individual Top Ten: 1. Jacob Daigle, Assumption, 17:00.7; 2. Alexander Landry, St. Michael, 17:09.4; 3. Key Alfred, Carencro, 17:19.9; 4. Reed Callegan, 11, St. Michael, 17:26.0; 5. Andrew Barefield, Leesville, 17:30.7; 6. Luke Hebert, St. Michael, 17:35.4; 7. Joseph Culpepper, Belle Chase, 17:39.5; 8. Brett Schmidt, Leesville, 17:48.9; 9. Kolyn Saltzman, Westgate, 17:49.8; 10. Jansen Nowell, West Ouachita, 17:52.0.

Team scores: 1. St. Michael, 49; 2. Assumption, 112; 3. Leesville, 124; 4. West Ouachita, 130; 5. St. Thomas More, 132; 6. Belle Chasse, 133; 7. Teurlings Catholic, 154; 8. Westgate, 215; 9. Benton, 261; 10. Vandebilt Catholic, 303; 11. South Terrebonne, 343; 12. Lakeshore, 374; 13. Riverdale, 383; 14. Beau Chene, 394; 15. Tioga, 409; 16. Caddo Magnet, 450; 17. Huntington, 485; 18. Woodlawn- BR, 491; 19. North Desoto, 505; 20. DeRidder, 537; 21. Ben Franklin, 545; 22. Salmen, 583; 23. Pearl River, 645; 24. Grant, 676; 25. Morgan City, 688.

Class 5A

Team Scores: 1. Jesuit, 106; 2. John Curtis, 118; 3. Catholic-BR, 133; 4. St. Paul’s, 134; 5. Brother Martin, 185; 6. Parkway, 199; 7. Holy Cross, 251; 8. Rummel, 258; 9. Fountainebleau, 264; 10. Dutchtown, 283; 11. Mandeville, 299; 12. Airline, 246; 13. Shaw, 393; 14. Zachary, 395; 15. Ruston, 484; 16. Baton Rouge Magnet, 486; 17. Pineville, 530; 18. Ponchatoula, 543; 19. Lafayette, 556; 20. West Monroe, 557; 21. Denham Springs, 575; 22. Sulphur, 616; 23. Hahnville, 688; 24. Live Oak 698; 25. Walker, 751; 26. Barbe, 771; 27. East St. John, 786; 28. Destrehan, 821; 29. Natchitoches Central, 860; 30. Comeaux, 893; 31. Landry-Walker, 915; 32. Northshore, 918; 33. C.E. Byrd, 928; 34. Haughton, 996; 35. Terrebonne, 1003; 36. St. Amant, 1013; 37. East Ascension, 1081; 38. Chalmette, 1111; 39. H.L. Bourgeois, 1134; 40. Captain Shreve, 1152; 41. Thibodaux, 1161; 42. Alexandria, 1172; 43. Ouachita Parish, 1184; 44. Central Lafourche, 1220; 45. Broadmoor, 1225.

Individual Top Ten: 1. Devyn Keith, John Curtis, 16:08.9; 2. Eric Coston, St. Paul’s, 16:15.1; 3. Jeffrey Kelley, Catholic-BR, 16:21.0; 4. Adam Wise, Fontainebleau, 16:24.4; 5. Hayden Courrege’, Brother Martin, 16:26.4; 6. Kasey Tinnerello, West Monroe, 16:41.2; 7. Thomas Kelton, Denham Springs, 16:43.6; 8. Ryan Burrell, Baton Rouge Magnet, 16:44.9; 9. David Toups, Catholic-BR, 16:48.7; 10. Spencer Albright, St. Paul’s, 16:56.9.

Girls

Class 3A

Team scores: 1. Lusher Charter, 30; 2. Sacred Heart, New Orleans, 41; 3. Parkview Baptist, 111; 4. E.D. White, 124; 5. University Lab, 125; 6. Buckeye, 173; 7. St. Louis, 174; 8. West Feliciana, 196; 9. Loyola Prep, 202; 10. Erath, 248; 11. Bolton, 312; 12. South Beauregard, 316; 13. Pine Prairie, 371; 14. Ville Platte, 419; 15. Caldwell, 447.

Individual top 10: 1. Mary Nusloch, Sacred Heart-N.O., 19:54.8; 2. Madeline Kling, Sacred Heart-N.O., 20:10.7; 3. Carolyn McGinnis, Lusher Charter, 20:36.2; 4. Emma Roberts, Lusher, 20:37.2; 5. Aislinn Roberts, Lusher, 20:43.0; 6. Kelly Goff, West Feliciana, 20:44.9; 7. Catherine Belle Paulk, Sacred Heart-N.O., 20:54.1; 8. Cori Mitchell, Lusher, 21:03.6; 9. India Appleton, St. Louis, 21:10.7; 10. Mary-Claude Simons, Lusher, 21:13.6.

Class 4A

Team scores: 1. St. Michael, 44, 2. Vandebilt Catholic, 83; 3. St. Thomas More, 95; 4. St. Scholastica, 112; 5. Ursuline Academy 207; 6. Belle Chase, 230; 7. West Ouachita, 232; 8. Teurlings Catholic, 277; 9. Ben Franklin, 287; 10. Assumption, 288; 11. Cabrini, 326; 12. Lakeshore, 337; 13. Beau Chene, 361; 14. South Terrebonne, 375; 15. Benton, 395; 16. Leesville, 421; 17. Woodlawn-BR, 421; 18. DeRidder, 450; 19. Caddo Magnet, 484; 20. Pearl River, 515; 21. Opelousas, 648.

Individual Top Ten: 1. Alexa Breaux, Vandebilt Catholic, 20:08.4; 2. Haley Dean, Lakeshore, 20:13.6; 3. Chantaya Griffin, Carencro, 20:13.9; 4. Rachel Pendleton, St. Michael, 20:39.6; 5. Katie Collura, St. Scholastica, 20:26.6; 6. Kaitlyn Doyle, St. Michael, 20:39.6; 7. Kaitlyn Fleming, West Ouachita, 20:57.2; 8. Paige Fatland, Ben Franklin, 21:02.7; 9. Sara Lavastida, St. Michael, 21.11.7; 10. Katie Tanner, St. Michael, 21:14.0.

Class 5A

Team scores: 1. Mandeville, 48; 2. St. Joseph’s, Baton Rouge, 59; 3. Dominican, 110; 4. Parkway, 141; 5. Mt. Carmel, 148; 6. Fontainebleau, 172; 7. Lafayette, 264; 8. Barbe, 277; 9. Dutchtown, 282; 10. John Curtis, 300;

11. Airline, 313; 12. Zachary, 357; 13. Ponchatoula, 360; 14. Hahnville, 401; 15. Ruston, 435; 16. West Monroe, 442; 17. East Ascension, 446; 18. Destrehan, 554; 19. Central Lafourche, 578; 20. Captain Shreve, 637; 21. C. E. Byrd, 656; 22. Pineville, 665; 23. Live Oak, 670; 24. Baton Rouge Magnet, 684; 25. Sam Houston, 771; 26. St. Amant,724; 27. Chalmette, 725; 28. Comeaux, 770; 29. Northshore, 786; 30. Archbishop Chappelle, 791; 31. H.L. Bourgeois, 842; 32. Broadmoor, 878; 33. Haughton, 954; 34. Ouachita Parish, 983; 35. Alexandria, 1011.

Individual Top Ten: 1. Olivia Murphy, Mandeville, 18:36.2; 2. Claire Crosby, Mandeville, 18:51.7; 3. Gabbi Chauvin, St. Joseph’s, Baton Rouge, 19:51.6; 4. Ally McCulley, Mandeville, 20:08.0; 5. Emily Blanchard, Hahnville, 20:09.3; 6. Angelle Primeaux, Lafayette, 20:16.7; 7. Emily Doyle, Dominican, 20:17.0; 8. Madysin Girouard, New Iberia, 20:17.6; 9. Chelsey Jones, Mandeville, 20:18.1; 10. Isabella Hemb, Mt. Carmel, 20:25.0.