West District Championships

At UNO

GIRLS

Team scores: 1. Destrehan, 447. 2. Cabrini, 300. 3. Hahnville, 265. 4. Ursuline, 257.5. 5. McGehee, 239. 6. Haynes Academy, 167. 7. Academy of Our Lady, 99. 8. Chalmette, 79.50.

50-yard freestyle: 1. Payton Schmitz, Destrehan, 26.83. 2. Claire Dantin, Destrehan, 27.03. 3. Rachael Mipro, Cabrini, 27.43.

100 freestyle: 1. Kathryn Mipro, Cabrini, 58.48. 2. Payton Schmitz, Destrehan, 1:01.57. 3. Maigen Morales, Chalmette, 1:02.28.

200 freestyle: 1. Kathryn Mipro, Cabrini, 2:05.46. 2. Lex Tamplain, Hahnville, 2:16.93. 3. Catherine Wellborn, Cabrini, 2:18.12.

500 freestyle: 1. Sarah Keith, Cabrini, 5:34.54. 2. Sophia Matylis, Destrehan, 6:03.12. 3. Lex Tamplain, Hahnville, 6:08.63.

100 backstroke: 1. Claire Plaisance, Hahnville, 1:02.18. 2. Madisyn England, Cabrini, 1:08.19. 3. Lily Gisclair, Haynes Academy, 1:10.89.

100 breaststroke: 1. Isabel Cambias, Ursuline, 1:16.46. 2. Riley Naquin, Destrehan, 1:18.02. 3. Morgan Rigby, Destrehan, 1:20.58.

100 butterfly: 1. Ella Gisclair, Haynes Academy, 1:03.26. 2. Sarah Keith, Cabrini, 1:04.78. 3. Peyton McQueen, McGehee, 1:05.20.

200 IM: 1. Claire Plaisance, Hahnville, 2:21.24. 2. Ella Gisclair, Haynes Academy, 2:28.80. 3. Madisyn England, Cabrini, 2:31.94.

200 freestyle relay: 1. Destrehan, 1:50.72. 2. McGehee, 1:55.95. 3. Ursuline, 1:59.04.

400 freestyle relay: 1. Cabrini, 3:57.85. 2. McGehee, 4:19.47. 3. Hahnville, 4:23.09.

200 medley relay: 1. Cabrini, 2:03.33. 2. Destrehan, 2:05.29. 3. Hahnville, 2:05.77.

BOYS

Team scores: 1. Destrehan, 512. 2. Hahnville, 370. 3. Chalmette, 269. 4. Haynes Academy, 233. 5. Shaw, 172. 6. Grace King, 1.

50 freestyle: 1. Seth Smith, Destrehan, 24.52. 2. Hayden Doyle, Destrehan, 24.75. 3. Joshua Hutchinson, Chalmette, 25.28.

100 freestyle: 1. Brock Lawrence, Destrehan, 50.80. 2. Hayden Doyle, Destrehan, 55.61. 3. Seth Smith, Destrehan, 56.72.

200 freestyle: 1. Joey Richard, Hahnville, 1:55.60. 2. Brock Lawrence, Destrehan, 1:55.85. 3. Clayton James, Destrehan, 2:01.83.

500 freestyle: 1. Joey Richard, Hahnville, 5:18.83. 2. William Montgomery, Destrehan, 6:48.50. 3. Alex Cox, Chalmette, 7:01.96.

100 backstroke: 1. Justin Rigby, Destrehan, 1:01.45. 2. Clayton James, Destrehan, 1:03.90. 3. Mikey McGuire, Hahnville, 1:04.56.

100 breaststroke: 1. Jay Madden, Hahnville, 1:01.79. 2. Tayton Laylle, Destrehan, 1:12.09. 3. Alex Benoit, Haynes Academy, 1:13.67.

100 butterfly: 1. Mikey McGuire, Hahnville, 59.65. 2. Tayton Laylle, Destrehan, 1:01.93. 3. Steve Romero, Haynes Academy, 1:02.25.

200 IM: 1. Jay Madden, Hahnville, 2:08.13. 2. Justin Rigby, Destrehan, 2:13.65. 3. Ari Li, Haynes Academy, 2:22.81.

200 freestyle relay: 1. Destrehan, 1:36.14. 2. Chalmette, 1:47.76. 3. Hahnville, 1:51.52.

400 freestyle relay: 1. Destrehan, 3:39.51. 2. Hahnville, 3:46.75. 3. Haynes Academy, 4:13.19.

200 medley relay: 1. Destrehan, 1:48.70. 2. Hahnville, 1:52.73. 3. Chalmette, 2:04.98.

Turkey Leg Invitational

GIRLS

Team scores: 1. Mandeville, 48. 2. Northlake Christian , 23. 3.  Hannan, 10. 4. Lakeshore , 9. 5. Fontainebleau , 9. 6. Salmen, 6. 7. Pope John Paul II , 3. 8. Covington, 3.

50 freestyle: 1. Hayley Piret, Mandeville, 28.71. 2. Mackenzie Root, Mandeville, 29.50. 3. Cassidy Cunningham, Northlake Christian, 30.37.

100 freestyle: 1. Hayley Piret, Mandeville, 1:05.37. 2. Allie Kolb, Lakeshore, 1:08.79. 3. Isabella Brown, Fontainebleau, 1:11.16.

200 freestyle: 1. Claire Davis, Fontainebleau, 2:16.31. 2. Giovanna May, Northlake Christian, 2:39.38. 3. Jaidyn Herrera, Pope John Paul II, 2:47.20.

500 freestyle: 1. Cassidy Cunningham, Northlake Christian, 7:01.86. 2. Quinn Haley, Northlake Christian, 7:06.82. 3. Samantha Burke, Mandeville, 7:52.87.

100 backstroke: 1. Mackenzie Root, Mandeville, 1:14.08. 2. Elizabeth Wangler, Lakeshore, 1:23.89. 3. Julia Marcus, Mandeville, 1:27.38.

100 breaststroke: 1. Ella Sperier, Mandeville, 1:23.10. 2. Ashtyn French, Mandeville, 1:23.23. 3. Hannah Shylock, Hannan,1:21.64.

100 butterfly: 1. Hannah Shylock, Hannan, 1:21.64.

200 individual medley: 1. Sophia Christ, Mandeville, 2:55.38. 2. Quinn Haley, Northlake Christian, 3:04.87. 3. Bailie Danos, Covington High School, 3:09.64.

BOYS

Team Scores: 1. Lakeshore High, 28. 2. St. Paul's, 28. 3. Mandeville High School, 17. 4. Fontainebleau High School, 13. 5. Pope John Paul II High School, 10. 6. Archbishop Hannan High School, 1.

50 freestyle: 1. Dylan O'Connell, Fontainebleau, 24.60. 2. Alex Rawls, St. Paul's, 24.80. 3. Mason Delahoussaye, Mandeville, 57.41.

100 freestyle: 1. Alex Rawls, St. Paul's, 54.85. 2. Dylan O'Connell, Fontainebleau, 57.15. 3. Mason Delahoussaye, Mandeville, 57.41.

200 freestyle: 1. Christian Kramer, St. Paul's, 2:02.30. 2. Evan Dardar, Lakeshore, 2:13.96.

500 freestyle: 1. Christian Kramer, St. Paul's, 5:35.21. 2. Chase Ferguson, Lakeshore, 7:41.39. 3. Joe Kelley, Pope John Paul II, 9:01.70.

100 backstroke: 1. Jeremy Moore, Lakeshore, 1:17.65. 2. Chapman Miller, Lakeshore, 1:29.45. 3. Jonah Carcabasis, Mandeville, 1:31.45.

100 breaststroke: 1. Griffin Naddy, Mandeville, 1:13.97. 2. Aaron Zambiasi, Lakeshore, 1:21.38. 3. Joseph Morrow, Fontainebleau, 1:23.11.

100 butterfly: 1. Jeremy Moore, Lakeshore, 1:15.68. 2. Luke Barrios, Pope John Paul II, 1:32.36.