Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday’s games

Local/area

Broadmoor (4-5A) at Live Oak (4-5A)

Parkview Baptist (7-3A) at University (7-3A)

Southeast

Varnado (6-1A) at Kentwood (6-1A)

Hanson (7-1A) at Central Catholic (7-1A)

Acadiana

Loreauville (5-2A) at Opelousas Catholic (5-2A)

Friday’s games

Local 5A/4A

Denham Springs (4-5A) at Central (4-5A)

Plaquemine (6-4A) at Zachary (4-5A)

St. Amant (5-5A) vs. Catholic (5-5A) at Memorial

Walker (4-5A) at Scotlandville (4-5A)

Dutchtown (5-5A) at Woodlawn (5-5A)

East Ascension (5-5A) at McKinley (5-5A)

Belaire (6-4A) vs. Tara (6-4A) at Olympia

Lutcher (6-4A) vs. St. Michael (6-4A) at Leadership’s Doug Williams Stadium

Local/Area

Port Allen (7-3A) at Brusly (7-3A)

West Feliciana (7-3A) at Glen Oaks (7-3A)

Baker (7-3A) at Capitol (6-2A)

Northwest (5-3A) at Livonia (5-3A)

Albany (8-3A) at Jewel Sumner (8-3A)

E.D. White (9-3A) at Donaldsonville (9-3A)

Baker (7-3A) vs. Capitol (6-2A) at Baker

Dunham (6-2A) at Redemptorist (6-2A)

East Feliciana (6-2A) at Episcopal (6-2A)

Mentorship Academy (6-2A) at Highland Baptist (7-1A)

Mt. Hermon (7-2A) at Springfield (7-2A)

St. Edmund (5-1A) at Catholic-Pointe Coupee (5-1A)

Southern Lab (6-1A) at Patterson (9-3A)

Ascension Catholic (8-1A) at St. John-Plaquemine (8-1A)

West St. John (8-1A) at Ascension Christian (8-1A)

White Castle (8-1A) at East Iberville (8-1A)

Acadiana

Comeaux (3-5A) at Acadiana (3-5A)

Barbe (3-5A) at Lafayette (3-5A)

Sulphur (3-5A) at Carencro (3-5A)

New Iberia (3-5A) at Sam Houston (3-5A)

Beau Chene (4-4A) at Opelousas (4-4A)

Crowley (4-4A) at Washington-Marion (4-4A)

Eunice (4-4A) at LaGrange (4-4A)

Rayne (4-4A) at Morgan City (7-4A)

Northside (5-4A) at Breaux Bridge (5-4A)

Cecilia (5-4A) at St. Martinville (5-4A)

St. Thomas More (5-4A) at Westgate (5-4A)

Pine Prairie (5-3A) at Church Point (5-3A)

Northwest (5-3A) at Livonia (5-3A)

Port Barre (5-3A) at Ville Platte (5-3A)

Erath (6-3A) at Abbeville (6-3A)

North Vermilion (6-3A) at Kaplan (6-3A)

West St. Mary (6-3A) at Notre Dame (6-3A)

Jeanerette (5-2A) at Catholic-New Iberia (5-2A)

Westminster (5-2A) at Delcambre (5-2A)

Sacred Heart-Ville Plate (5-1A) at North Central (5-1)

Ascension Episcopal (7-1A) at Lafayette Christian (7-1A)

Vermilion Catholic (7-1A) at Gueydan (7-1A)

Southeast

Covington (6-5A) at Ponchatoula (6-5A)

Fontainebleau (6-5A) at Northshore (6-5A)

Slidell (6-5A) at Hammond (6-5A)

St. Paul’s (6-5A) at Mandeville (6-5A)

East St. John (7-5A) at H.L. Bourgeois (7-5A)

Central Lafourche (7-5A) at South Lafourche (7-5A)

Destrehan (7-5A) at Thibodaux (7-5A)

Terrebonne (7-5A) at Hahnville (7-5A)

Ellender (7-4A) at Assumption (7-4A)

Rayne (4-4A) at Morgan City (7-4A)

South Terrebonne (7-4A) at Vandebilt (7-4A)

Amite (8-3A) at Bogalusa (8-3A)

Loranger (8-3A) at Independence (8-3A)

Franklin (9-3A) at Berwick (9-3A)

Hannan (7-2A) at St. Thomas Aquinas (7-2A)

Pine (7-2A) at Pope John Paul II (7-2A)

Northlake Christian (7-2A) at St. Helena (7-2A)

Houma Christian (9-1A) at Haynes (9-1A)

Crescent City (9-1A) at Covenant Christian (9-1A)

Saturday’s games

Local/Area

Christian Life (6-1A) vs. Madison Prep (6-1A) at McKinley, 6:30 p.m.