Higgins wins its tournament, does good job slowing down Chalmette 7-footer Mitchell Robinson _lowres

Advocate staff photo by ROD WALKER -- Mitchell Robinson and the Chalmette Owls will be taklng on Bonnabel in a key District 8-5A game Tuesday night at Chalmette. Chalmette, 13-2, is No.7 in The New Orleans Advocate's Super 10 rankings, while eighth-ranked Bonnabel is 13-2.

Boys

Tuesday

Pope John Paul II at Sophie B. Wright

Family Christian at First Baptist

Ecole Classique at Lutheran

Phoenix at Patrick Taylor

Bonnabel at Chalmette

Thomas Jefferson at Cohen

Varnado at Ridgewood

Salmen at Warren Easton

Carver at John Ehret

Rummel at Brother Martin

Ellender at Country Day

Covington at St. Paul’s

Bishop McManus at Fisher

Jesuit at Curtis

KIPP at International High

Higgins at De La Salle

Runnels at Hannan

Lusher at Newman

East St. John at Destrehan

Riverside at Holy Cross

Shaw at St. Augustine

Covington Christian at St. Martin’s

Grace King at East Jefferson

Sci Academy at Clark

Mandeville at Northshore

Ponchatoula at Slidell

Wednesday

Cohen at Sci Academy

Belle Chasse at South Plaquemines

Thursday

M.L. King at Lutheran

Friday

South Plaquemines at Haynes

Thomas Jefferson at Algiers Tech

Sophie B. Wright at Carver

Central Lafourche at Destrehan

Jehovah-Jireh at First Baptist

Ben Franklin at M.L. King

Ecole Classique at Crescent City

Sci Academy at KIPP

Jesuit at Shaw

Loranger at Salmen

Chalmette at West Jefferson

St. Augustine at Rummel

Helen Cox at Grace King

French Settlement at Hannan

Lusher at Riverdale

Country Day at De La Salle

Lakeshore at Pearl River

Landry-Walker at Karr

East St. John at Hahnville

Higgins at East Jefferson

Lake Area at Bonnabel

John Curtis at Holy Cross

Girls

Tuesday

KIPP at International

Carver at Ursuline

South Plaquemines at McGehee

NOMMA at Sacred Heart

McMain at Ben Franklin

St. James at Lusher

Sci Academy at Clark

East St. John at Destrehan

Riverside at St. Mary’s

Mandeville at Northshore

Ponchatoula at Slidell

Kentwood at Hannan

Lutcher at De La Salle

Covenant Christian at St. Martin’s

Country Day at St. Charles

Thomas Jefferson at Cohen

Wednesday

East Jefferson at Grace King

Belle Chasse at AOL

Ben Franklin at Riverdale

NOMMA at South Plaquemines

Warren Easton at Mount Carmel

Cohen at Sci Academy

St. Scholastica at Pope John Paul II

Thursday

McGehee at Thomas Jefferson

Dominican at Country Day

MLK at Lutheran

Bonnabel at East Jefferson

Ursuline at Lake Area

Covenant Christian at Crescent City

Chalmette at Higgins

Edna Karr at Curtis

Landry-Walker at John Ehret

Helen Cox at West Jefferson

Sci Academy at Riverside

Friday

Clark at Sacred Heart

McMain at Lusher

Cohen at Fisher

St. Katherine Drexel at De La Salle

Sci Academy at KIPP

Lakeshore at Pearl River

Country Day at Ben Franklin

Loranger at Salmen

West St. John at St. Mary’s

Edna Karr at McDonogh 35

French Settlement at Hannan

East St. John at Hahnville

Ellender at Warren Easton

Central Lafourche at Destrehan

Saturday

St. Katherine Drexel at Dominican

Scotlandville at John Curtis

Chapelle at Warren Easton