Advocate staff photo by APRIL BUFFINGTON St. Paul's long distance runner Zachary Albright ran a time of 4 minutes, 12.65 seconds in the 1,600-meter run last month. He will be one of the top competitors from the New Orleans area when he competes in the Class 5A division of the state meet Saturday.

LSU Last Chance Qualifier

At Carl Maddox Field House

Boys

Field events

Shot put: 1, Cedric Paul, Franklin, 54-11½. 2, Nigel Despinasse, Catholic, Catholic, 52-11. 3, Kyle Zenon, Vermilion Catholic, 50-9.

Long jump: 1, Dewayne Reed, Thibodaux, 22-6¼. 2, Justin Tannehill, Rummel, 22-0½. 3, Dontrell Hilliard, Scotlandville, 20-10¼.

High jump: 1, Chance Stephens, Catholic-BR, 6-2. 2, Brennan Dorsey, Parkview Baptist, 6-0. 3, Jordan Marcell, Dutchtown, 5-10.

Triple jump: 1, Jace Attuso, Catholic, 44-2½. 2, Monte White, Karr, 43-2¾. 3, Dalton Honore, Central, 42-0½.

Pole vault: 1, Devin King, Jewel Sumner, 17-8. 2, Chadd Burns, Catholic, 15-6. 3, Landon Dore, St. Louis, 13-6.

Track events

4x200-meter relay: 1, Karr 1:29.86. 2, Central 1:32.11. 3, Curtis 1:33.65.

1,600 meters: 1, Eric Coston, St. Paul’s, 4:26.56. 2, Devyn Keith, Curtis, 4:31.68. 3, Don Lipani, St. Paul’s, 4:34.80.

800: 1, Zachary Albright, St. Paul’s, 1:58.83. 2, Kyler Perrault, Carencro, 2:00.10. 3, Hayden Kingfisher, Parkway, 2:00.19.

400: 1, Edward Davis, Karr, 49.81. 2, Darius Birden, Higgins, 49.88. 3, Brian Hunt, Rummel, 50.33.

4x800 relay: 1, Curtis 8:23.55. 2, St. Thomas Aquinas 8:32.65. 3, Shaw 8:36.24.

60 hurdles: 1, Tyler Hughes, Dutchtown, 8.13. 2, Craig Rock, St. Thomas Aquinas, 8.26. 3, Chuck Harlan, Episcopal, 8.84.

60: 1, Skarketh Beverly, Karr, 6.95. 2, Derrius Guice, Catholic, 7.08. 3, Terrance Alexander, Curtis, 7.14.

3,200: 1, Zachary Albright, St. Paul’s, 9:24.12. 2, Bryce Robinson, Hahnville, 9:41.64. 3, Conner Killian, Rummel, 9:56.73.

4x400 relay: 1, Woodlawn-BR 3:31.32. 2, Rummel 3:36.24. 3, Pineville 3:38.05.

Girls

Field events

Long jump: 1, Nique Griffin, Hamilton Christian, 17-1½. 2, Mikiah Brisco, Baton Rouge High, 16-11½. 3, Rena Hardy, Port Barre, 16-8.

Pole vault: 1, Madison Heath, Fontainebleau, 12-2. 2, Lauren Torsch, Mt. Carmel, 11-1. 3, Bailey Daigle, Assumption, 11-1.

Triple jump: 1, Rebekah Markel, Lafayette, 35-4. 2, Breanne Bias, Hahnville, 35-0. 3, Adora Anadi, Northshore, 34-5½.

Shot put: 1, Ashley Davis, Live Oak, 37-6. 2, Kayla Anderson, St, Katherine, 33-5¼. 3, Samasia Coleman, Thibodaux, 32-11¾.

High jump: 1, Frankie Griffin, Hamilton Christian, 5-3. 2, Ebony Hills, John Ehret, 5-3. 3, Teira Hickerson, West Jefferson, 5-0.

Track events

4x200 relay: 1, Zachary 1:45.31. 2, McDonogh 35 1:45.47. 3, Baton Rouge High 1:46.68.

1,600: 1, Gabrielle Jennings, First Baptist, 5:06.90. 2, Olivia Murphy, Mandeville, 5:27.32. 3, Carley Boyer, St, Scholastica, 5:28.40.

800: 1, Keterra Harris, St. Mary’s Academy, 2:22.10. 2, Kaitlin Tunks, St. Louis, 2:22.43. 3, Claire Crosby, Mandeville, 2:26.73.

400: 1, Keterra Harris, St. Mary’s, 58.48. 2, Hannah Jackson, St. Louis, 58.62. 3, Janie O’Connor, Zachary, 59.48.

4x800 relay: 1, Mandeville 10:04.26. 2, St. Scholastica 10:12.94. 3, Lafayette 10:22.20.

60 hurdles: 1, Mikiah Brisco, Baton Rouge High, 8.84. 2, Tylor Row, St. Michael, 9.23. 3, Caroline Campbell, Byrd, 9.46.

60: 1, Marcquita Stalbert, McDonogh 35, 7.59. 2, Aleia Hobbs, McMain, 7.61. 3, Shannon Ray, St. Katherine, 7.70.

3,200: 1, Grace Ahrens, Menard, 12:12.68. 2, Madeline Kling, Sacred Heart-N.O., 12:38.58. 3, Madison Bauder, University, 12:39.34.

4x400 relay: 1, Zachary 4:09.00. 2, St. Louis 4:10.24. 3, Baton Rouge High 4:11.75.