LHSSCA All-State team

Division I

First team

Gabrielle Burmaster, Dominican, Sr.; Kaitlin Childress, Mount Carmel, Sr.; Brooke Doyle, St. Scholastica, Sr.; Mia Dubroc, Mandeville, Jr.; Monique Hundley, Acadiana, Sr.; Tuesday Jordan, Northshore, Sr.; Mackenzie Manuel, Mandeville, So.; Andrea McDonald, Dominican, Sr.; Brady Moran, St. Joseph’s, Sr.; Megan Moser, St. Scholastica, Sr.; Maggie Otillo, St. Scholastica, Sr.; Sarah Patterson, Dutchtown, Sr.; Natalie Presedo, Baton Rouge High, Jr.; Courtney Robicheaux, St. Scholastica, Sr.; Alex Sequiera, Dominican, Jr.; Allie White, Fontainebleau, Sr.

Second team

Erin Arcement, C.E. Byrd, Sr.; Madeline Bourgeois, Baton Rouge High, Sr.; Katherine Dehoog, Mount Carmel, So.; Samantha Jordan, Northshore, Sr.; Blaire Laiche, East Ascension, Jr.; Courtney Lejeune, St. Joseph’s, Jr.; Kyra Montes, C.E. Byrd, Jr.; Karly Treuting, Mount Carmel, Sr.

Offensive MVP: Courtney Robicheaux, St. Scholastica

Defensive MVP: Brooke Doyle, St. Scholastica

Coach of the Year: Mike Ortner, St. Scholastica

Division II

First team

Madeline Bodden, Loyola Prep, Sr.; Anna Brown, Loyola Prep, Sr.; Kati Jayde Cunningham, North DeSoto, Sr.; Kaitlin Fayard, Lakeshore, Sr.; Bailey Freeman, Loyola Prep, Sr.; Cadie Higginson, Ben Franklin, Jr.; Noelle Higginson, Ben Franklin, Jr.; Allie Joubert, Teurlings Catholic, Sr.; Madeline Mays, Loyola Prep, Sr.; Eleanor Pratt, Ben Franklin, Sr.; Julia Richard, St. Thomas More, Sr.; Amalia Skalos, Ben Franklin, Jr.; Alex Thomas, Ben Franklin, Jr.; Kat Whitman, St. Thomas More, Jr.

Second team

Haylee Atwell, Lakeshore, Sr.; Oriana Broussard, Teurlings Catholic, Sr.; Chesna Castro, DeRidder, So.; Mattilyn Reeder, Loyola Prep, Sr.; Jordan Sanders, Neville, Sr.; Amelia Thibodeaux, St. Thomas More, Jr.

Offensive MVP: Alex Thomas, Ben Franklin

Defensive MVP: Madeline Bodden, Loyola Prep

Coach of the Year: Mark Matlock, Loyola Prep

Division III

First team

Bethany Acosta, Northlake Christian, Jr.; Olivia Arboneaux, Runnels, Sr.; Cassidy Arcement, Northlake Christian, So.; Mallory Baca, St. Louis Catholic, Sr.; Elizabeth Bankhead, University, Jr.; Claire Cross, Pope John Paul II, So.; Christina Cutura, Pope John Paul II, Sr.; Marlena Cutura, Pope John Paul II, So.; Emily Ellison, Sacred Heart, Sr.; Maddie Gill, Northlake Christian, Jr.; Caroline Licciardi, Sacred Heart, Jr.; Elle McLeod, Sacred Heart, Sr.; Ashton Politz, Newman, Sr.; Mallory Rodriguez, Sacred Heart, Sr.; Jessica Shelby, University, Jr.; Frances Sperling, Newman, So.; Alyssa Strupp, University, Sr.

Second team

AK Aluise, Newman, Fr.; Sophie Andry, Newman, So.; Sarah Beadle, Ascension Episcopal, So.; Shaanon Dalton, St. Louis Catholic, Sr.; Rachel Edwards, Pope John Paul II, Jr.; Karoline Guidry, Opelousas Catholic, Sr.; Lizzie Frank, Hannan, Jr.; Kirby Miller, University, So.

Offensive MVP: Christina Cutura, Pope John Paul II

Defensive MVP: Elizabeth Bankhead, University

Coach of the Year: Melissa Ramsey, University