First round

Class 5A

(1) Alexandria 5, (32) Mandeville 0

(17) East Ascension 13, (16) Slidell 7

(24) Fontainebleau at (9) John Curtis, 4:30 p.m. Tuesday

(8) Central 17, (25) Chalmette 2

(28) Acadiana at (5) Live Oak, 6 p.m. Tuesday

(12) Evangel 11, (21) Walker 6

(13) Pineville 2, (20) Sulphur 0

(4) Mt. Carmel 11, (29) Parkway 1

(3) Ouachita Parish 11, (30) Comeaux 1

(14) West Monroe 4, (19) Airline 3

(22) Destrehan at (11) Barbe, 5 p.m. Tuesday

(27) Byrd at (6) Sam Houston, 5 p.m. Tuesday

(26) Denham Springs at (7) St. Amant, 5 p.m. Tuesday

(23) Archbishop Chapelle at (10) Hahnville, 4 p.m. Tuesday

(15) Ruston 5, (18) Dutchtown 4

(2) Zachary 5, (31) Natchitoches Central 0

Class 4A

(1) North DeSoto 10, (32) Rayne 0

(16) DeRidder 4, (17) Plaquemine 0

(9) Belle Chasse 2, (24) Northwood 1

(8) St. Thomas More 9, (25) South Terrebonne 0

(5) Neville 6, (28) St. Martinville 0

(21) Benton 6, (12) Crowley 1

(13) Morgan City 10, (20) Assumption 0

(4) Leesville 14, (29) Franklin Parish 0

(3) Cabrini 15, (30) Minden 0

(14) Grant 17, (19) Cecilia 2

(11) Beau Chene 12, (22) St. Scholastica 2

(6) Bastrop 10, (27) St. Michael 0

(26) Teurlings Catholic at (7) Tioga

(10) Academy of Our Lady 8, (23) Ursuline 7

(18) Vandebilt at (15) Lakeshore, 5 p.m. Tuesday

(31) Karr at (2) West Ouachita, 4 p.m. Tuesday

Class 3A

(1) Parkview Baptist 14, (32) Iowa 0

(17) E.D. White 8, (16) West Feliciana 7

(9) St. James 9, (24) South Beauregard 4

(8) Pine Prairie 6, (25) Berwick 0

(5) Winnfield 13, (28) Church Point 3

(21) Port Allen at (12) Iota, 5:30 p.m. Tuesday

(13) Bolton 11, (20) Jewel Sumner 4

(4) Kaplan 6, (29) Loyola 0

(3) Jena 15, (30) B.T. Washington 0

(14) North Webster 6, (19) Albany 5

(22) Erath at (11) Westlake, 5:30 p.m. Tuesday

(27) De La Salle at (6) Brusly, 5 p.m. Tuesday

(7) Caldwell Parish 13, (26) Mansfield 0

(10) Buckeye 10, (23) Jennings 0

(18) St. Louis at (15) Lutcher, 5 p.m. Tuesday

(2) North Vermilion 10, (31) Avoyelles 1

Class 2A

(1) Calvary Baptist 4, (32) Northeast 0

(16) Thomas Jefferson 12, (17) Fisher 0

(9) Mangham 8, (24) Northlake Christian 5

(8) St. Charles 13, (25) Delcambre 2

(5) Riverside 12, (28) Pope John Paul II 2

(12) Doyle 2, (21) Pickering 0

(20) Sacred Heart 4, (13) Opelousas Catholic 3

(29) Oakdale at (4) Notre Dame

(30) DeQuincy at (3) Rosepine

(19) Catholic-New Iberia 6, (14) Rapides 1

(22) Ouachita Christian 5, (11) Many 2

(27) Bunkie at (6) Archbishop Hannan, 5 p.m. Tuesday

(26) Rayville at (7) Kinder, 3 p.m. Tuesday

(23) Haynes Academy at (10) St. Thomas Aquinas, 4 p.m. Tuesday

(15) Sterlington 9, (18) Vinton 5

(2) Menard 15, (31) Episcopal 0

Class 1A

(1) Oak Grove 14, (32) Gueydan 0

(17) East Beauregard 22, (16) Montgomery 17

(9) False River 10, (24) Covenant Christian 0

(8) Catholic-Pointe Coupee 12, (25) Delhi Charter 0

(5) LaSalle 13, (28) Westminster Christian 1

(12) Central Catholic 8, (21) Ascension Christian 3

(13) Centerville 11, (20) Northwood 7

(4) Ascension Catholic 15, (29) Arcadia 0

(30) Haynesville at (3) Hanson Memorial

(14) St. Edmund 7, (19) Lafayette Christian 3

(22) Houma Christian at (11) South Cameron, 4 p.m. Tuesday

(27) St. Frederick at (6) St. Mary’s, 4 p.m. Tuesday

(7) Vermilion Catholic 10, (26) Highland Baptist 0

(10) St. John 8, (23) Oberlin 5

(18) Beekman Charter at (15) Grand Lake, 5 p.m. Tuesday

(2) Cedar Creek 16, (31) Logansport 0

Class B

(1) Florien (bye)

(17) Stanley at (16) Quitman, 4 p.m. Tuesday

(24) Hornbeck at (9) Pitkin

(25) Grace Christian at (8) Anacoco

(5) Weston (bye)

(12) Avoyelles Charter 4, (21) Doyline 3

(20) Choudrant at (13) Monterey, 4:30 p.m. Tuesday

(4) Castor (bye)

(3) Oak Hill (bye)

(14) Simsboro 16, (19) Patrick Taylor 10

(22) Mt. Hermon at (11) Negreet, 4 p.m. Tuesday

(6) Forest (bye)

(26) Bell City at (7) Converse, 4 p.m. Tuesday

(10) Fairview 9, (23) Hicks 6

(18) Glenmora at (15) Zwolle

(2) Holden (bye)

Class C

(16) Simpson at (1) Hackberry, 4 p.m. Tuesday

(9) Saline at (8) Calvin, 4 p.m. Tuesday

(12) Downsville at (5) Claiborne Christian, 4:30 p.m. Tuesday

(13) Elizabeth at (4) St. Joseph-Plaucheville, 3 p.m. Thursday

(14) Harrisonburg at (3) Plainview, 5 p.m. Tuesday

(11) Evans at (6) Georgetown, 4 p.m. Tuesday

(10) Dodson at (7) Northside Christian, 4:30 p.m. Thursday

(15) Summerfield at (2) Maurepas, 4 p.m. Thursday