Games at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Local 5A-4A

Istrouma (6-4A) at Terrebonne (7-5A)

Local-area

St. James (7-3A) at Donaldsonville (7-3A)

Ascension Christian (9-1A) vs. St. John-Plaquemine (9-1A) at Canova Stadium

Arkansas School for the Deaf at Louisiana School for the Deaf, 1 p.m.

Acadiana

North Vermilion (9-3A) at Kaplan (9-3A)

Bunkie (5-2A) at Pine Prairie (5-2A)

Oakdale (5-2A) Ville Platte (5-2A)

Friday

Local 5A-4A

Central (4-5A) at Live Oak (4-5A)

Zachary (4-5A) at Denham Springs (4-5A)

Walker (4-5A) at Scotlandville (4-5A)

McKinley (5-5A) at Woodlawn (5-5A)

Dutchtown (5-5A) vs. Catholic (5-5A) at Olympia

East Ascension (5-5A) at St. Amant (5-5A)

Belaire (6-4A) vs. Tara (6-4A) at Memorial Stadium

St. Michael (6-4A) at Broadmoor (6-4A)

Lutcher (6-4A) at Plaquemine (6-4A)

Local-Area

Livonia (5-3A) at Port Barre (5-3A)

Glen Oaks (6-3A) at Baker (6-3A)

East Feliciana (6-3A) at West Feliciana (6-3A)

Capitol (7-2A) at Northeast (7-2A)

Brusly (7-3A) at Port Allen (7-3A)

Amite (8-3A) at Albany (8-3A)

Dunham (7-2A) at Episcopal (7-2A)

Redemptorist (7-2A) at University (7-2A)

St. Thomas Aquinas (8-2A) at Springfield (8-2A)

Catholic-Pointe Coupee (6-1A) at False River (6-1A)

North Central (6-1A) at Pointe Coupee Central (6-1A)

Hannan (7-1A) at Christian Life (7-1A)

Southern Lab (7-1A) at Kentwood (7-1A)

White Castle (9-1A) at Ascension Catholic (9-1A)

East Iberville (9-1A) at West St. John (9-1A)

Acadiana

Lafayette (3-5A) at Barbe (3-5A)

Sulphur (3-5A) at Carencro (3-5A)

Sam Houston (3-5A) at Comeaux (3-5A)

Beau Chene (4-4A) at St. Louis (4-4A)

LaGrange (4-4A) at Washington-Marion (4-4A)

DeRidder (4-4A) at Opelousas (4-4A)

Breaux Bridge (5-4A) at Northside (5-4A)

Cecilia (5-4A) at St. Thomas More (5-4A)

St. Martinville (5-4A) at Teurlings Catholic (5-4A)

Crowley (4-3A) at Westlake (4-3A)

Iowa (4-3A) at Jennings (4-3A)

South Beauregard (4-3A) at Notre Dame (4-3A)

Eunice (5-3A) at Church Point (5-3A)

Northwest (5-3A) at Rayne (5-3A)

Iota (5-2A) at Mamou (5-2A)

Catholic-New Iberia (5-2A) at West St. Mary (6-2A)

Jeanerette (5-2A) at Loreauville (6-2A)

Opelousas Catholic (6-1A) at Westminster (6-1A)

St. Edmund (6-1A) at Sacred Heart-Ville Platte (6-1A)

Ascension Episcopal (8-1A) at Haynes Academy (9-2A)

Gueydan (8-1A) at Hanson (8-1A)

Southeast

Covington (6-5A) at Mandeville (6-5A)

Fontainebleau (6-5A) at St. Paul’s (6-5A)

Northshore (6-5A) at Slidell (6-5A)

Hammond (7-4A) at Ponchatoula (6-5A)

Westgate at H.L. Bourgeois (7-5A)

Central Lafourche (7-5A) at New Iberia (7-5A)

Thibodaux (6-5A) at South Lafourche (7-5A)

Destrehan (8-5A) at Hahnville (8-5A)

East St. John (8-5A) at Bonnabel (8-5A)

Franklinton (7-4A) at Lakeshore (7-4A)

Morgan City (8-4A) at Assumption (8-4A)

Ellender (8-4A) at Vandebilt (8-4A)

South Terrebonne (8-4A) at Abbeville (9-3A)

Independence (8-3A) at Bogalusa (8-3A)

Loranger (8-3A) at Jewel Sumner (8-3A)

Berwick (9-3A) at Franklin (9-3A)

Erath (9-3A) at Patterson (9-3A)

St. Helena (8-2A) at Northlake Christian (8-2A)

Pope John Paul II (8-2A) at Pine (8-2A)

Mount Hermon (7-1A) at Varnado (7-1A)

Vermilion Catholic (8-1A) at Central Catholic (8-1A)