Baseball

St. Charles 6, Dutchtown 5

St. Charles 001? 040 1 — 6 ?7 1

Dutchtown 000 040 1 — 5 11 5

W — Evan Pfister. L — Britton Benoit (2-2). Leaders: ST. CHARLES: Dane Authement (2-3), Nick Scioneaux (3-4, 2B, 2 RBIs); DUTCHTOWN: Caleb Ricca (3-3, 2 runs), Payton Stafford (2-4, 2B, RBI), Cameron Crawford (2-4, 3B). Records: Dutchtown 12-6.

St. Martin’s 4, Lusher 2

Lusher 000? 200 0 — 2 8 4

St. Martin’s 200 011 0 — 4 7 1

W — R. Shah. L — Hereford. Leaders: LUSHER: Theyard (2 hits, 2B), Hereford (2 hits); ST. MARTIN’S: K. Bird (2B), K. McWilliams (2B).

Saturday’s games

Brother Martin at St. Augustine (Barrow), 1 p.m.

Jesuit at Holy Cross, 1 p.m.

Rummel at Curtis (Miley), 2 p.m.

Shaw at Lutcher, 1 p.m.

Country Day vs. Grace King (Miley), 2 p.m.

Track and field

Bobby Nuss Invitational

At Chalmette

Girls

Team Scores: 1. St. Thomas Aquinas, 84. 2. Edna Karr, 78. 3. Lusher, 73. 4. Ursuline, 71. 5. Chalmette, 65. 6. Country Day, 45. 7. Destrehan, 37. 7. Newman, 37. 9. Cabrini, 33.5. 10. Thomas Jefferson, 15. 11. Chapelle, 10. 12. De La Salle, 6. 13. Grace King, 4. 14. Dominican, 3.5

100: 1. Rikianne Patterson, Karr, 12.39. 2. Imani Mulmore, Karr, 12.68. 3. Erica Williams, Lusher, 13.04.

200: 1. Ry-Anne Riley, Lusher, 25.48. 2. Imani Mulmore, Karr, 26.49. 3. Myrielle Powell, Chalmette, 27.37.

400: 1. Cayla Bean, Cabrini, 1:02.96. 2. Jala Richard, Destrehan, 1:04.73. 3. Lady Reynolds, Newman, 1:06.92.

800: 1. Meghan Becerra, STA, 2:26.69. 2. Maggie Crawford, STA, 2:29.24. 3. Emma Roberts, Lusher, 2:29.85.

1600: 1. Aislinn Roberts, Lusher, 5:33.56. 2. Katie Fagan, Country Day, 5:42.86. 3. Nadia Haik, Ursuline, 5:58.90.

3200: 1. Carolyn McGinnis, Lusher, 12:18.82. 2. Mary-Claude Simons, Lusher, 12:18.91. 3. Riley Killian, Chapelle, 12:25.17.

100 Hurdles: 1. Alysia Terry, Ursuline, 16.62. 2. Dominique Shannon, Karr, 17.86. 3. Keandranae Hill, Chalmette, 18.05.

300 Hurdles: 1. Dominique Shannon, Karr, 49.76. 2. Yvette Miller, STA, 50.06. 3. Keandranae Hill, Chalmette, 51.26.

4x100 relay: 1. Karr, 49.31. 2. Lusher, 49.72. 3. Newman, 53.00.

4x200: 1. Karr, 1:47.45. 2. Newman, 1:51.15. 3. STA, 1:51.93.

4x400 relay: 1. STA, 4:13.47. 2. Ursuline, 4:20.50. 3. Country Day, 4:51.73.

High Jump: 1. Myrielle Powell, Chalmette, 5-2. 2. Karianna Wilson, Destrehan, 5-00. 3. Jordan Strahan, STA, 4-10.

Pole Vault: 1. Kalee Jo Banks, Ursuline, 10-0. 2. Carter Cary, Newman, 7-6. 3. Leigh Maher, Country Day, 6-06. 3. Mary Claire McCoy, Newman, 6-06. 3. Diamond Benoit, Chalmette, 6-6. 3. Aimee Barousse, Country Day, 6-6. 3. Emma Steeg, Dominican, 6-6. 3. Elizabeth Messonnier, Dominican, 6-6.

Long Jump: 1. Rikianne Patterson, Karr, 19-03. 2. Jala Richard, Destrehan, 17-08. 3. Ry-Anne Riley, Lusher, 17-06.25.

Triple Jump: 1. Alysia Terry, Ursuline, 35-00. 2. Jala Richard, Destrehan, 34-11. 3. Erica Williams, Lusher, 34-10.

Shot Put: 1. Samantha Contreras, Cabrini, 34-03. 2. Regan Bolton, STA, 33-01. 3. Dejone Baker, Jefferson, 31-10.Discus: 1. Gambrill Petty, Ursuline, 97-10. 2. Regan Bolton, STA, 96-09. 3. Madison Lymon, STA, 93-08.

Javelin: 1. Leigh Maher, Country Day, 122-01. 2. Mandi Newton, Chalmette, 95-02. 3. Many Friedlander, Country Day, 88-11.

Boys

Team Scores: 1. Edna Karr, 85. 1. St. Thomas Aquinas, 85. 3. Destrehan, 81. 4. Newman, 52. 5. Lusher, 45. 6. Chalmette, 43.5. 7. Holy Cross, 40. 8. Holy Rosary, 39. 9. Shaw, 28. 10. Country Day, 22. 11. De La Salle, 20. 12. Grace King, 13.5. 13. Thomas Jefferson, 4.

Track

100: 1. Jailen Bell, Karr, 10.64. 2. Kristian Mosley, Destrehan, 10.87. 3. Michael Strong, Lusher, 10.88.

200: 1. Jailen Bell, Karr, 21.82. 2. Kristian Mosley, Destrehan, 21.85. 3. Racey McMath, Karr, 23.07.

400: 1. Alvin Joseph, Destrehan, 50.82. 2. Trevon Miller, Chalmette, 52.50. 3. Rashaad Mosely, Karr, 53.17.

800: 1. Alex Lewis, Holy Rosary, 2:05.48. 2. Payne Espenan, Holy Cross, 2:05.92. 3. Jude Vitrano, STA, 2:07.70.

1600: 1. Alex Lewis, Holy Rosary, 4:39.38. 2. Bryant White, Shaw, 4:42.35. 3. Nick Rusovich, Country, 4:47.95.

3200: 1. Logan Lucas, STA, 10:45. 2. David Anthon, STA, 10:47.88. 3. Christopher Wagner, Holy Cross, 10:47.95.

110 Hurdles: 1. Harrison Coleman, Karr, 15.24. 2. Brady Becerra, STA, 15.27. 3. Jacob Silverstring, Grace King, 18.40.

300 Hurdles: 1. Harrison Coleman, Karr, 41.05. 2. Brady Becerra, STA, 41.12. 3. Christian Booker, De La Salle, 43.64.

4x100 relay: 1. Destrehan, 42.99. 2. De La Salle, 44.14. 3. Holy Cross, 44.37.

4x200 relay: 1. Karr, 1:29.88. 2. Destrehan, 1:30.25. 3. Lusher, 1:32.09.

4x400 relay: 1. Destrehan, 3:34.04. 2. Karr, 3:35.48. 3. Lusher, 3:36.94.

High Jump: 1. Dylon Hill, Newman, 5-10. 1. Quinten Torbore, Destrehan, 5-10. 1. Racey McMath, Karr, 5-10.

Pole Vault: 1. Mason Miller, STA, 10-06. 1. Cy Winsberg, Newman, 10-06. 3. Charles Redfearn, Country Day, 9-06.

Long Jump: 1. Cameron Dantzler, STA, 22-08. 2. Justin Flannery, Chalmette, 21-05. 3. Elbert Thomas, Newman, 20-08.

Triple Jump: 1. Cameron Dantzler, STA, 44-01.50. 2. Jack Reynolds, Newman, 43-10.50. 3. Justin Jefferson, Destrehan, 41-09.

Shot Put: 1. Accord Green, Holy Rosary, 46-07. 2. Tavis Baptiste, Lusher, 43-04. 3. Cameron Jackel, Shaw, 42-03.

Discus: 1. Glen Ferrill, STA, 120-03. 2. Peyton Dufour, Shaw, 118-08. 3. Jorren Butler, Lusher, 108-07.

Javelin: 1. Dominic Curole, Chalmette, 175-05. 2. Accord Green, Holy Rosary, 148-10. 3. Adam Broussard, Lusher, 145-08.