Boys

Field events

Long jump: Jace Attuso, Catholic, 23-9¾; Jazz Ferguson, West Feliciana, 22-6¼. Jeremiah Mayes, Episcopal, 22-4¾.

High jump: Telson Allen, Port Allen, 6-10. Kevin Tripeaux, Episcopal, 6-8; Jeremiah Mayes, Episcopal, 6-8.

Shot put: Nigel Despinasse, Catholic, 57-10¾; Marcus Keyes, Port Allen, 53-6; Uriah Alexander, Catholic, 51-7¼.

Discus: Nigel Despinasse, Catholic, 153-7; Dylan Stevens, St. Amant, 151-2; Christopher London, Zachary, 140-0.

Triple jump: Jace Attuso, Catholic, 45-7½; Keilyn Raven, St. Amant, 45-1; Jeremiah Mayes, Episcopal, 44-9½.

Javelin: Alex Bertrand, Catholic, 185-1; Gregory Ramirez, Broadmoor, 169- 6; William D’Armond, Episcopal, 156-3.

Pole vault: Chadd Burns, Catholic, 15-6; Kyle Baudoin, Walker, 15-3; Chandler Lemoine, Catholic, 14-7.

Track events

100 meters: Logan Hart, Catholic, 10.65; Seth Hollier, Catholic, 10.65; James Graves, Capitol, 11.15; Devin Dixon, Southern Lab 11.15.

200: Seth Hollier, Catholic, 21.54; Logan Hart, Catholic, 21.86; Darryl Adams, Northeast, 22.48.

400: Xavier Bell, Southern Lab, 48.94; Cody Simmons, St. Amant, 49.52; Tevis Abraham, Southern Lab, 50.17.

800: Zach Capello, Ascension Catholic, 1:57.91; Pierce Hill, Catholic, 1:58.06; David Toups, Catholic, 1:59.6.

1,600: Pierce Hill, Catholic, 4:18.54; Zach Capello, Ascension Catholic, 4:20.70. Ryan Burrell, Baton Rouge High, 4:23.83.

3,200: Zach Capello, Ascension Catholic, 9:25.54; Jeffrey Kelley, Catholic, 9:27.6; Ryan Burrell, BRHS, 9:48.13.

110 hurdles: Kam Cummings, Catholic, 14.46; Davis Hughes, Zachary, 15.03; Cameron Battley, Port Allen, 15.70.

300 hurdles: Kam Cummings, Catholic, 38.72; Caden Dickinson, Episcopal, 39.6; Zach Kilpatrick, Dutchtown, 39.74.

4x100 relay: Catholic 41.75 (Clyde Edwards-Hellaire, Brendan LeDuff, Logan Hart, Seth Hollier); St. Amant 42.97; Episcopal 43.7.

4x200: Catholic 1:25.51 (Logan Hart, Landon Flowers, Brendan LeDuff, Seth Hollier); Southern Lab 1:28.43; Zachary 1:29.61.

4x400: Catholic 3:17.60 (Kam Cummings, Brendan LeDuff, Patrick Stephens, Landon Flowers); Baton Rouge High 3:23.99; Madison Prep 3:23.99.

Outstanding Track Performer: Zach Capello, Ascension Catholic

Outstanding Field Performer: Jeremiah Mayes, Episcopal

Coach of the Year: Henry Combs, Southern Lab

Girls

Field events

Long jump: Jade Hayes, Parkview, 17-111/4; Raven Davis, West Feliciana, 17-11¼; Leah Scott, Dutchtown, 17-9 ¾.

High jump: Kaitlyn Walker, Episcopal, 5-7; Abigail O’Donoghue, Denham Springs, 5-6; Maggie Duplechein, St. Amant, 5-2.

Shot put: Kristian Jackson, Zachary, 42-2; Ashley Davis, Live Oak, 42-0; Darnese Woods, Broadmoor, 40-3.

Javelin: Cameron Matherne, St. Amant, 119-5; Morgan Tidwell, St. Amant, 114-11; Ali Mitchell, Episcopal, 113-11.

Discus: Asia Nelson, Plaquemine, 136-6; Kristian Jackson, Zachary, 122-2; Ashley Davis, Live Oak, 118-5.

Triple jump: Jade Hayes, Parkview, 37-9; Taejah Watkins, Plaquemine, 35-7; Maggie Duplechein, St. Amant, 35-4.

Pole vault: Parish Kitto, Episcopal, 12-0; Alexis Pickney, St. Michael, 9-6; Anna Koonce, St. Joseph’s, 8-6.

Track events

100 meters: Janie O’Connor, Zachary, 11.52; Rachel Misher, Episcopal, 11.74; Aldrianna Dupree, Plaquemine, 11:91.

200: Rachel Misher, Episcopal 23.60; Janie O’Connor, Zachary, 23.78; Aldrianna Dupree, Plaquemine, 25:13.

400: Janie O’Connor, Zachary, 54.86; Meri Hebert, Baton Rouge High, 57.43; Aldrianna Dupree, Plaquemine, 58:33.

800: Kennedy Smith, Baton Rouge High, 2:16.11; Maerys Joseph, Ascension Catholic, 2:16.57; Raelynn Price, Baton Rouge High, 2:16.86.

1,600: Annie Hill, St. Joseph’s Academy, 5:13.59; Gabriella Chauvin, St. Joseph’s, 5:17.59; Alicia Stamey, Episcopal, 5:19.74.

3,200: Annie Hill, St. Joseph’s Academy, 11:19.99; Alicia Stamey, Episcopal, 11:57.70; Sarah Catherine LeBlanc, St. Joseph’s, 12:14.59.

100 hurdles: RaKayla Roberts, McKinley, 15.37; Maggie Poche, St. Joseph’s,15.60; Raven Davis, West Feliciana, 15.83.

300 hurdles: Maggie Poche, St. Joseph’s, 44.85; Sierra Johnson, Zachary, 45.29; Raven Davis, West Feliciana, 45.40.

4x100-meter relay: Zachary 47.09 (Dakota Williams, Janie O’Connor, Kiara Bethley, Jennifer Brown); St. Joseph 49.20. Episcopal 49.27.

4x200: Zachary 1:39.90 (Dakota Williams, Janie O’Connor, Kiara Bethley, Jennifer Brown); St. Joseph’s 1:43.27; Baton Rouge High 1:43.77.

4x400: Baton Rouge High 3:54.83 (Kennedy Smith, Meri Hebert, Raelyn Price, Terrilyn Legier); St. Joseph’s 3:57.85; Episcopal 4:02.79.

Outstanding Track Performer: Janie O’Connor, Zachary

Outstanding Field Performer: Kristian Jackson, Zachary

Coach of the Year: Rocky Capello, Ascension Catholic