Broadmoor 3, Plaquemine 0

Game scores: 25-11, 25-13, 25-23

Team leaders: BROADMOOR: A. Spencer (3 kills, 22 assists, 11 digs, 1 ace), K. Gillette (12 kills, 6 digs, 3 aces, 2 blocks), B. Taylor (8 kills, 9 digs, 1 ace); PLAQUEMINE: J. Russ (4 kills, 2 blocks), A. Smith (8 kills, 7 digs).

Team records: Broadmoor 25-11, 2-1 in district; Plaquemine 8-11, 1-3 in district.

Hosana Christian 3, Ascension Christian 1

Game scores: 25-23, 25-11, 25-27, 25-23

Team leaders: HOSANA CHRISTIAN: L. Watson (2 aces, 14 kills, 1 block), E. Tesche (9 kills, 1 block), J. Brown (6 aces, 28 assists); ASCENSION CHRISTIAN: V. Schexnayder (5 aces, 2 kills, 10 digs, 10 assists), R. Jones (1 ace, 9 kills, 1 block, 3 digs).

Lutcher 3, McKinley 1

Game scores: 21-25, 25-14, 25-19, 25-22

Team leaders: LUTCHER: C. St. Pierre (17 assists, 5 digs), E. Bland (16 assists, 6 digs), C. Kinler (10 kills, 1 ace, 4 digs); MCKINLEY: A. Bennett (26 kills, 1 assist, 5 digs, 8 blocks), T. Howard (8 kils, 11 digs), K. Mills (4 kills, 1 ace, 5 digs, 4 blocks).

St. Joseph’s 3, Denham Springs 0

Game scores: 25-7, 25-10, 25-7

Team leaders: ST. JOSEPH’S: C. Carlos (2 kills, 3 digs, 1 ace, 11 assists, 1 block), B. Harrell (11 kills, 9 digs, 3 assists, 2 blocks), M. Miller (2 kills, 5 digs, 3 aces, 12 assists); DENHAM SPRINGS: E. Callendar (5 digs, 6 assists).

Team records: St. Joseph’s 18-8, 7-0 in Division I, District 2; Denham Springs 16-9, 6-2.

Southern Lab 3, Louisiana School for the Deaf 0

Game scores: 25-16, 25-16, 25-20

Team leaders: SOUTHERN LAB: D. Williams (6 aces, 3 assists, 11 kills), A. Butler (3 aces, 5 assists, 2 digs, 12 kills), L. Dabney (3 aces, 11 assists, 4 kills); LSD: A. Fuller (4 aces, 3 assists, 8 digs, 1 kill), K. Knight (3 assists, 1 block, 3 digs, 4 kills).

Team records: Southern Lab 9-13, 4-3 in Division V, District 4.

St. Amant 3, Dutchtown 1

Game scores: 25-13, 23-25, 25-13, 25-19

Team leaders: ST. AMANT: T. Rodriguez (14 kills, 1 ace, 1 dig, 2 blocks), B. DeVeer (13 kills, 4 aces, 3 digs, 3 blocks), M. Reardon (11 kills, 1 ace, 8 digs); DUTCHTOWN: J. Jill (12 kills, 1 ace, 2 blocks), M. Bailey (19 assists).

Team records: St. Amant 20-1, 3-1 Division I, District 3; Dutchtown 19-11, 2-2

Tara 3, Port Allen 0

Game scores: 25-13, 25-23, 25-19

West Feliciana 3,

Istrouma 1

Game scores: 25-16, 14-25, 25-11, 25-14

Team leaders: WEST FELICIANA: B. Washington (13 kills, 11 aces), M. Norder (13 assists, 4 aces), K. Sirchia (11 aces, 4 digs); ISTROUMA: A. Northern (10 kills, 5 digs), R. Jackson (5 digs, 2 kills).

Team records: West Feliciana 14-9, 4-0 Division III, District 6; Istrouma 10-14, 1-3

Woodlawn 3,

Redemptorist 1

Game scores: 22-25, 25-10, 25-14, 25-20

Team leaders: WOODLAWN: B. Smith (9 kills, 2 blocks), T. Wilson (7 kills, 3 aces, 2 blocks), L. Williams (4 kills, 3 aces); REDEMPTORIST: J. Brown (14 kills, 2 aces, 2 digs), K. Spears (8 kills, 2 aces, 6 digs).

Team records: Woodlawn 26-10; Redemptorist 9-9.

Zachary 3, Walker 0

Game scores: 25-16, 26-24, 25-17

Team leaders: ZACHARY: E. Deier (9 kills, 1 ace, 12 digs, 1 block), A. Brian (31 assists, 2 aces, 11 digs, 1 block), H. Guillot (9 kills, 3 aces, 2 digs, 3 blocks); WALKER: M. Spangler (15 assists, 1 ace), S. Romito (11 kills, 4 digs).

Team records: Zachary 11-14, 3-5 in Division I, District 2.