Boys basketball

Karr 55, Country Day 50

Karr 14 13 13 15 — 55

Country Day 8 18 10 14 — 50

Scoring — KARR: T. Thompson 12, R. Bush 10, V. Phillips 9, D. Hulbert 7, D. Woolridge 7, K. Smith 5, D. Edinburgh 3, D. Dixon 1; COUNTRY DAY: R. Williams 15, J.C Younger 14, M. Corchiani 14, M. Simons 2, W. Bright 2

3-Point Goals — KARR: 4 (Thompson 3, Woolridge 1); COUNTRY DAY: 5 (Younger 3, Williams 2)

Records — Country Day 14-8, Karr 18-7

Girls basketball

Helen Cox 66, Mount Carmel 57

Mount Carmel 16 9 18 14 — 57

Helen Cox 16 9 14 27 — 66

Scoring — MOUNT CARMEL: T. Berry 16, K. Nuss 10, L. Bodino 9, P. Franckiewicz 8, M. Donaldson 6, A. Jones 6, M. Gardner 2; HELEN COX: D. Charles 29, B. Burras 13, T. Martin 13, B. Ball 8, D. Guy 3

3-Point Goals — Mount Carmel 5 (Donaldson 2, Franckiewicz 2, Berry 1); Helen Cox 5 (Burras 2, Martin 2, Charles 1)

Records — Mount Carmel 19-7, Helen Cox 20-5

Bowling

Boys

Brother Martin 24, Chalmette 3

High Game: BROTHER MARTIN: Peyton Romano 224, CHALMETTE: Austin Savoie 214

High Series: BMHS: Max Oertling 606; CHALMETEE: Austin Savoie 582

Girls

St. Scholastica Academy 20, Holden 7

High Game: ST. SCHOLASTICA ACADEMY: Megan Bounds 186, HOLDEN: Sarah Leduff 203

High Series: ST. SCHOLASTICA ACADEMY: Megan Bounds 476; HOLDEN: Sarah Leduff 544

Records: St. Scholastica Academy 1-1, Holden 1-1

Basketball schedule

Tuesday

Girls

Riverdale at Ben Franklin

First Baptist at Phoenix

St. Martin’s at Crescent City

Academy of Our Lady at Edna Karr

South Plaquemines at Cohen

Fisher at Algiers Tech

Belle Chasse at McDonogh 35

East St. John at Destrehan

Northshore at Slidell

Lake Area at Landry-Walker

Riverside at St. Mary’s

Varnado at Hannan

Holden at M.L. King (at Easton)

Boys

Thomas Jefferson at KIPP (at Reed)

Ecole Classique at Ridgewood

Holden at Warren Easton

St. Martin’s at Crescent City

First Baptist at Phoenix

Holy Cross at Jesuit

Rummel at Brother Martin

Chalmette at Grace King

John Ehret at West Jefferson

Fisher at Algiers Tech

De La Salle at Lusher

Higgins at Bonnabel

East Jefferson at Ben Franklin

South Plaquemines at Cohen

Clark at Miller-McCoy (St. Marys)

Shaw at St. Augustine

Riverside at Sophie B. Wright

Warren Easton at Riverdale

Northshore at Slidell

Belle Chasse at McDonogh 35

East St. John at Destrehan

St. Paul’s at Fontainbleau

Varnado at Hannan

Wednesday

Girls

Clark at Cohen

Boys

Clark at Cohen

Thursday

Girls

Crescent City at Country Day

East Jefferson at Warren Easton

Carver at Sci Academy (Joe Brown)

De La Salle at Lusher

Chalmette at Bonnabel

Chapelle at Mount Carmel

John Ehret at Grace King

Dominican at St. Mary’s

Helen Cox at Higgins

McGehee at St. Katherine’s Drexel

St. Charles at John Curtis

Boys

Crescent City at Country Day

Carver at Sci Academy (Joe Brown)

Friday

Girls

Academy of Our Lady at Lake Area

South Terrebonne at St. Martin’s

Cohen at Algiers Tech

Mount Hermon at Pope John Paul II

Belle Chasse at Landry-Walker

Haynes Academy at Fisher

McDongh 35 at Edna Karr

Hammond at Fontainebleau

Maurepas at M.L. King

Northlake Christian at Hannan

Boys

East Jefferson at Warren Easton

Patrick Taylor at First Baptist

Houma Christian at Ecole Classique

Lusher at John Curtis

McMain at DeLaSalle

Helen Cox at Higgins

Cohen at Algiers Tech

Ridgewood at St. Martin’s

G.W. Carver at Newman

Brother Martin at Shaw

Landry-Walker at Belle Chasse

Pearl River at Salmen

John Ehret at Grace King

Bonnabel at Chalmette

Jesuit at St. Augustine

Sci Academy at Sophie B. Wright

Ben Franklin at Riverdale

Haynes Academy at Fisher