VOLLEYBALL

Country Day 3, Scared Heart 0

Country Day 25 25 25

Scared Heart 16 20 21

Team leaders: COUNTRY DAY: Caroline Perlis (10 kills, 3 blocks), Jenna Ibieta (33 assists, 20 digs), Leigh Maher (2 aces), Maddie Leger (19 digs); SCARED HEART: Avery Hardie (6 blocks, 8 kills), Ellie Silvia (2 aces), Britton St. Pierre (27 digs). Team records: Country Day 15-2, 1,0

Hannan 3, Riverside 0

Hannan 25 25 25

Riverside 17 14 11

Team leaders: RIVERSIDE: Haylee Eldridge (10 kills, 3 blocks), Abby Bourgeois (8 assists, 10 digs), Tyjah Greenup (3 aces); HANNAN: Hailey Cabeciras (20 kills, 10 digs), Tatum Ballard (24 assists), Danielle Loup (20 digs). Team records: Hannan 12-3.

Lusher 3, Ecole Classique 0

Lusher 25 25 25

Ecole Classique 12 20 10

Team leaders: LUSHER: Stella Frentress (10 aces, 20 assists), Hasani Salaam (8 kills), Madeleine Ruiz (6 digs); ECOLE CLASSIQUE: Madison Sulony (2 aces, 6 assists), Chelsea George (4 kills), Skylar Campana (3 digs).

St. Scholastica 3, University 1

St. Scholastica 25 25 25 25

University 27 13 20 11

Team leaders: ST. SCHOLISTICA: Jessica Lucio (18 kills, 7 aces, 14 digs), Gabby Chaix (15 kills), Emma Estapa (38 assists)

Team records: St. Scholastica 14-3.

SWIMMING

Metro N.O. Swim League

Girls

50 Yard Freestyle: 1. Morgan Foret, DHS, 27.58. 2. Natalie St.Martin, ACHS, 29.06. 3. Katie Waguespack, DHS, 29.80.

Girls 100 Yard Freestyle: 1.Emily Rigby, DHS, 1:00.11. 2. Madisyn England, CABR, 1:00.57. 3. Morgan Foret, DHS, 1:01.37.

Girls 200 Yard Freestyle: 1. Ally Landry, ACHS, 2:12.66. 2. Emily Rigby, DHS, 2:27.18. 3. Alyson Bienvenu, ACHS, 2:29.46.

Girls 500 Freestyle: 1. Ally Landry, ACHS, 5:55.52. 2. Kathryn Mipro, CABR, 6:19.10. 3. Sydney Forysthe, ACHS, 6:54.52.

Girls 100 Yard Backstroke: 1. Sydnie Campbell, ACHS, 1:12.96. 2. Katherine Wellborn, CABR, 1:23.67. 3. Sarah Gauthier, DHS, 1:25.23.

Girls 100 Yard Breaststroke: 1. Lainey Dupuy, DHS, 1:24.42. 2. Alyson Bienvenu, ACHS, 1:24.97. 3. Madisyn England, CABR, 1:26.27.

Girls 100 Yard Butterfly: 1. Sydney Forsythe, ACHS, 1:08.89. 2. Rachael Brown, ACHS, 1:28.61. 3. Kelly Vangeffen, CABR, 1:34.67.

Girls 200 Yard IM: 1. Katie Waguespack, DHS, 2:28.17. 2. Sydnie Campbell, ACHS, 2:33.95. 3. Kathryn Mipro, CABR, 1:34.67.

Girls 200Yard Freestyle Relay: 1.Cabrini High School, (Madisyn England, Sarah Koelling, Katherine Wellborn, Kathryn Mipro) 1:54.39. 2. Destrehan,1:54.74. 3. Archbishop Chapelle High School, 2:06.40.

Girls 400 Yard Freestyle Relay: 1.Archbishop Chapelle High Schoo, (Ally Landry, Sydnie Campbell, Natalie St. Martin, Alyson Bienvenu) 4:27.02. 2. Cabrini High School, 5:02.89.

Girls 200 Yard Medley Relay: 1. Destrehan, ( Hailey Clark, Morgan Foret, Sarah Smith, Emily Rigby), 2:10.79. 2.Archbishop Chapelle High School, 2:11.04. 3. Cabrini High School, 2:23.97.

Boys

Boys 50 Yard Freestyle: 1. Collin Seeman, DHS, 28.67. 2. Nathan Mylie, De La Salle, 34.54. 3. Liam Thompson, De La Sall, 35.45

Boys 100 Yard Freestyle: 1. Cody Schafer, DHS, 53.59. 2. Kody Kempff, DHS, 1:03.89. 3. Dylan Mayor, DHS, 1:05.41.

Boys 200 Yard Freestyle: 1.Cody Schafer, DHS, 1:57.50. 2. Patrick Dupuy, DHS, 2:29.65. 3. Collin Seeman, DHS, 2:31.24.

Boys 100 Yard Backstroke: 1. Dylan Mayor, DHS, 1:20.40. 2. Kody Kempff, DHS, 1:35.26. 3. Logan Lege, DHS, 1:36.10.

Boys 100 Yard Breastroke: 1. Patrick Dupuy, DHS, 1:18.23 2. Justin Rigby, DHS, 1:22.92. 3. Liam Thompson, De La Sall, 2:03.52.

Boys 200 Yard IM: 1. Justin Rigby, DHS, 2:29.65.

Boys 200 Yard Freestyle Relay: 1. Destrehan, (Justin Rigby, Dylan Mayor, Cody Schafer, Kody Kempff), 1:49.06.

Boys 200 Yard Medley Relay: 1. Destrehan, ( Cody Schafer, Justin Rigby, Dylan Mayor, Kody Kempff), 2:03.26.