Grizzly Relays results _lowres

Advocate staff photo by HILARY SCHEINUK -- Catholic High's Michael Comeaux, left, and Baton Rouge Magnet High School's Jeremy Wall battle in the 800 meters at the Grizzly Relays on Thursday at Catholic High. Wall won the race and Comeaux finished second.

At Catholic High

Boys

Team totals: 1, Catholic High 236. 2, Episcopal 125. 3, Southern Lab 59. 4, Baton Rouge High 47. 5, Scotlandville 44. 6, St. Michael 13, Parkview Baptist 13. 8, Broadmoor 12. 9, University 8.

Field events

Shot put: 1, Nigel Despinasse, Catholic, 53-8. 2, Uriah Alexander, Catholic, 46-3. 3, Cody Day, Episcopal, 44-1.

Discus: 1, Nigel Despinasse, Catholic, 146-0. 2, Greg Ramirez, Broadmoor, 119-3. 3, James Delee, Catholic, 113-5.

Pole vault: 1, Chadd Burns, Catholic, 14-6. 2, Chandler Lemoine, 14-0. 3, Jake Pellegrin, Episcopal, 13-0.

Long jump: 1, Jeremiah Mayes, Episcopal, 21-11½. 2, Jace Attuso, Catholic, 21-9¼. 3, Kevin Tripeaux, Episcopal, 21-1.

Javelin: 1, Jacob Thornton, Catholic, 151-1. 2, Cole McKnight, Catholic, 150-9. 3, William D’Armond, Episcopal, 136-6.

Triple jump: 1, Jace Attuso, Catholic, 44-6¾. 2, Jeremiah Mayes, Episcopal, 43-2¼. 3, Jack Bowman, Episcopal, 41-3¼.

High jump: 1, Kevin Tripeaux, Episcopal, 6-2. 2, Jeremiah Mayes, Episcopal, 6-2. 3, Janard Robinson, Southern Lab, 6-0.

Track events

4x200 relay: 1, Catholic 1:27.45. 2, Southern Lab 1:29.45. 3, BRHS 1:31.17.

1,600 meters: 1, Pierce Hill, Catholic, 4:23.27. 2, Ryan Burrell, BRHS, 4:26.31. 3, Jeffrey Kelley, Catholic, 4:28.58.

110 hurdles: 1, Kam Cummings, Catholic, 14.94. 2, Caden Dickinson, Episcopal, 16.50. 3, Vernon Langley, Catholic, 16.70.

100: 1, Logan Hart, Catholic, 11.24. 2, Sethan Hollier, Catholic, 11.34. 3, Devin Dixon, Southern Lab, 11.35.

800: 1, Jeremy Wall, BRHS, 2:01.04. 2, Michael Comeaux, Catholic, 2:01.19. 3, Michael Hubbell, Catholic, 2:01.64.

4x100 relay: 1, Catholic 42.74. 2, Southern Lab 43.93. 3, Scotlandville 44.53.

400: 1, Dwayne Williams Jr., Scotlandville, 49.69. 2, Xavier Bell, Southern Lab, 50.19. 3, Patrick Stephens, Catholic, 50.43.

300 hurdles: 1, Kam Cummings, Catholic, 39.19. 2, Jeremy Wall, BRHS, 40.73. 3, Caden Dickinson, Episcopal, 40.73.

200: 1, Logan Hart, Catholic, 22.58. 2, Devin Dixon, Southern Lab, 22.72. 3, Sethan Hollier, Catholic, 22.77.

3,200: 1, Jeffrey Kelley, Catholic, 9:46.75. 2, Brandt Green, Catholic, 10:07.90. 3, Alex Dunbar, Episcopal, 10:14.07.

4x400 relay: 1, Catholic 3:21.87. 2, Episcopal 3:28.66. 3, Southern Lab 3:34.60.

Girls

Team totals: 1, St. Joseph’s Academy 184. 2, Episcopal 108. 3, Parkview Baptist 75. 4, Baton Rouge High 70. 5, St. Michael 39. 6, Scotlandville 35. 7, Broadmoor 18. 8, University 16. 9, Southern Lab 10.

Field events

Shot put: 1, Loren James, BRHS, 37-7. 2, Darnese Woods, Broadmoor, 37-4. 3, Clarissa Mcgarner, St. Michael, 30-9½.

Discus: 1, Loren James, BRHS, 103-2. 2, Darnese Woods, Broadmoor, 102-3. 3, Elizabeth Landry, SJA, 84-3.

Pole vault: 1, Alexis Pickney, St. Michael, 9-6. 2, Alyssa Gaudet, PBS, 8-6. 3, Anna Koonce, SJA, 8-0.

Long jump: Jade Hayes, PBS, 17-11¼. 2, Cayley LeBlanc, SJA, 16-2½. 3, Hunter Heaslip, SJA, 15-10¼.

Javelin: 1, Ali Mitchell, Episcopal, 105-7. 2, Melanie Miller, SJA, 93-2. 3, Elizabeth Landry, SJA, 87-1.

Triple jump: 1, Jade Hayes, PBS, 34-5. 2, Landry West, SJA, 33-0¾. 3, Clare Barfield, SJA, 31-11.

High jump: 1, Kaitlyn Walker, Episcopal, 5-0. 2, Jennifer Windham, SJA, 4-10. 3, Landry West, SJA, 4-8.

Track events

4x200 relay: 1, SJA 1:44.42. 2, Episcopal 1:50.44. 3, Episcopal 1:53.22.

1,600 meters: 1, Annie Hill, SJA, 5:16.07. 2, Alicia Stamey, Episcopal, 5:23.30. 3, Gabriella Chauvin, SJA, 5:29.90.

100 hurdles: 1, Chelsea Rose Bagnerise, SJA, 16.59. 2, Marguerite Poche, SJA, 16.69. 3, Madison Underwood, Episcopal, 17.24.

100: 1, Rachel Misher, Episcopal, 12.45. 2, Jaslyn Bowman, Scotlandville, 13.12. 3, Tiera Henderson, BRHS, 13.25.

800: 1, Gabriella Chauvin, SJA, 2:22.98. 2, Alicia Stamey, Episcopal, 2:28.03. 3, Aimee Claire Whitehurst, SJA, 2:28.80.

4x100 relay: 1, Episcopal 50.13. 2, SJA 50.46. 3, BRHS 51.03.

400: 1, Raelynn Price, BRHS, 59.21. 2, Jaslyn Bowman, Scotlandville, 59.88. 3, Tyler Morrison, St. Michael, 1:02.79.

300 hurdles: 1, Marguerite Poche, SJA, 47.54. 2, Madison Underwood, Episcopal, 50.01. 3, Chelsea Rose Bagnerise, SJA, 50.84.

200: 1, Rachel Misher, Episcopal 25.72. 2, Meri Hebert, BRHS, 26.61. 3, Terrilyn Legier, BRHS, 26.98.

3,200: 1, Annie Hill, SJA, 11:49.62. 2, Sarah Catherine LeBlanc, SJA, 12:18.46. 3, Hayley Schwab, Episcopal, 12:42.24.

4x400 relay: 1, SJA 4:11.55. 2, Scotlandville 4:25.58. 3, Parkview Baptist 4:45.33.