Boys basketball

Lutcher 57, St. Charles 30

Lutcher 5 16 18 18 — 57

St. Charles 6 12 7 5 — 30

Scoring — Lutcher: B.Taylor 17, T. Robertson 9, T. Maddie 6, J. Kirkland 6, J. Wingate 6, D. Porter 5, T. Belvin 4, A. Davis 2, Q. Gaines 2; St. Charles: Z. Webber 10, P. Ratliff 9, J. Arceneaux 6, D. Mire 3, C. Rousseve 2.

3-Point Goals — Lutcher: none, St. Charles: Mire 1.

Records — Lutcher 15-2, St. Charles 5-11.

Junior Varsity — Lutcher 51, St. Charles 20

West St. John 70, East Iberville 67

East Iberville 14 16 14 23 — 67

West St. John 17 8 14 29 — 70

Scoring — EAST IBERVILLE: Quantae Johnson 29, Devin Johnson 20, Ronderick 6, Malcolm Calloway 6, Terry Johnson 6, Shawn Griffin 2; WEST ST. JOHN: M. Bartholoman 28, A. Oubre 14, D. Taylor 13, J. Green 9, L. Brown 3, J. Barnes 1

3-Point Goals — EAST IBERVILLE 7 (Q. Johnson 7); WEST ST. JOHN 3 (Oubre 2, Green)

Records — East Iberville 1-1 District 8-1A; West St. John 1-0

Junior Varsity — East Iberville 55 West St. John 33

Basketball schedule

Wednesday

Girls

Mt Carmel at Cabrini

Boys

Shaw at Landry-Walker

Thursday

Girls

Riverside at Ursuline

St. Katherine’s Drexel at McMain

McGehee at Lusher

Hahnville at Destrehan

Ben Franklin at East Jefferson

West Jefferson at Helen Cox

John Curtis at Sacred Heart

John Ehret at Higgins

Grace King at Bonnabel

Warren Easton at Cabrini

Chapelle at Dominican

Clark at Carver

St. Charles at DeLaSalle

Boys

Clark at Carver (at Akii Academy)

Lake Area vs. Miller-McCoy (at St. Mary’s)

McMain at John Curtis

E.D. White at St. Charles

Friday

Girls

Lakeshore at Franklinton

Mandeville at Hammond

Fontainebleau vs. Covington

Northlake Christian at Pope John Paul II

SSA vs. Salmen

Lake Area at Karr

John Curtis at McGehee

Beau Chene at AOL

Pine at Hannan

McDonogh 35 at Landry-Walker

Hahnville at East St. John

Cohen at Fisher

Covington at Fontainebleau

South Plaquemines at Haynes Academy

Boys

Mandeville at Hammond

Northlake Christian vs. Pope John Paul II

South Plaquemines at Haynes (Pontiff)

KIPP Reniassance at Phoenix

Lakeshore at Belle Chasse

Franklinton at Easton

Crescent City at Ridgewood

Patrick Taylor at Ecole Classique

Riverside at Carver (Akii Academy)

Lusher at Thomas Jefferson

John Ehret at Higgins

NOMMA at Shaw

Cohen at Fisher

St. Augustine at Jesuit

East Jefferson at Salmen

Holy Cross at Rummel

Grace King at Bonnabel

Sophie B. Wright at Ben Franklin

Hahnville at East St. John

Brother Martin at John Curtis

West Jefferson at Helen Cox

Pine at Hannan

Northshore at St. Paul’s

De La Salle at St. Charles

Covington at Fontainebleau

Saturday

Girls

Dominican at St. Katherine Drexel

Sacred Heart at St. Charles

Boys

Country Day at Newman