Baseball

Riverside 10, Ascension Catholic 2,

Ascension Cath. 100 100 0 — 2 5 1

Riverside 111 016 x — 10 10 2

Leaders: ASCENSION CATHOLIC: G. Hales (1-2, R), R. Ponville (1-3), F. Mire (1-3, R, RBI); RIVERSIDE: T. St. Pierre (3-3, 3 Rs, 3 RBIs), K. Bailey (1-2, R), B. Morris (1-2, R)

St. Michael 2, Jesuit 1

Jesuit 010 000 0 — 1 7 0

St. Michael 110 000 0 — x 2 5 0

W — Edell (5-0). L — Martin; Leaders: JESUIT: Edmund (3-3, R), Liliarm (1-1, RBI), Daste (1-2); ST. MICHAEL: Smith (2-3. RBI), Piersch (1-2, 2B, R), Scelfo (1-3, 2B); Records: Jesuit 16-6; St. Michael 10-7

Track and field

Allstate Sugar Bowl Track and Field Classic

Girls

Team scores: 1. Hoover,106. 2. Whitehaven, 69. 3. McGill-Toolen, 59. 4. Lafayette, 51. 5. Mandeville, 31. 6. Edna Karr, 25. 7. Dominican, 21. 8. Southwind, 20. 9. St. Paul’s Episcopal, 19. 10. UMS-Wright, 18. 10. St. Scholastica, 18. 12. Zachary, 16. 13. Lusher, 15. 14. Madison Central, 14. 15. Biloxi, 13. 16. John Ehret, 11. 17. Sulphur, 10. 17. Lake Area New Tech, 10. 19. Warren Easton, 8. 19. St. Aloysius, 8. 21. North DeSoto, 7. 22. Trinity Presbyterian, 6. 22. Mt. Carmel, 6. 22. John Curtis, 6. 25. Country Day, 4. 25. Hahnville, 4. 27. Ursuline Academy, 2. 27. White Station, 2. 27. Louise McGehee, 2. 27. Ocean Springs, 2. 27. LW Higgins, 2. 27. St. Thomas Aquinas, 2. 33. Cabrini, 1. 33. Destrehan, 1

Running events

100: 1.Maia McCoy, Whitehaven, 11.82. 2. Janie O’Connor, Zachary, 11.94. 3.Hannah Jackson, Sulphur, 12.04.

200: 1. Maia McCoy, Whitehaven, 24.14. 2. Janie O’Connor, Zachary, 24.27. 3. Caitlyn Little, Hoover, 24.52.

400: 1. Camiya Knight, Hoover, 58.43. 2. Nikole Haroon, Easton, 59.13. 3. Ry-anne Riley, Lusher, 59.25.

800: 1. Chelsey Jones, Mandeville, 2:15.49. 2. Presley Weems, Hoover, 2:18.42

3. Claire Crosby, Mandeville, 2:18.49.

1,600: 1. Ally Barnett, Hoover, 5:12.00, 2. Grace Jensen, McGill-Toolen, 5:13.39. 3. Olivia Murphy, Mandeville, 5:13.56.

3,200: 1. Grace Jensen, McGill-Toolen, 11:25.63. 2. Isabel Valenzuela, St. Paul’s Episcopal, 11:32.20. 3. Ellen Feringa, St. Scholastica, 11:34.94.

100 hurdles: 1. Caitlyn Little, Hoover, 14.21. 2. Kiara Rhodes, Whitehaven, 14.41. 3. Monae Lewis, John Curtis, 14.71.

300 hurdles: 1. Brittley Humphrey, Hoover, 44.29. 2. Kiara Rhodes, Whitehaven, 44.33. 3. Ebony Hills, Ehret, 45.83.

4x100 relay: 1. Hoover (Ala.), 48.26. 2. Edna Karr, 49.09. 3. Southwind (Memphis, Tenn) 49.45.

4x200 relay: 1. Hoover (Ala.), 1:41.23. 2. Whitehaven (Memphis, Tenn.), 1:42.41. 3. Lafayette, 1:42.76.

4x400 relay: 1. Whitehaven, 4:00.11. 2. Hoover, 4:01.75. 3. Lafayette, 4:04.47.

4x800 relay: 1. Hoover, 9:25.68. 2. Mandeville, 9:29.44. 3. McGill-Toolen, 9:35.22.

Field events

Long jump: 1. Rikkianne Patterson, Karr, 17-08.50. 2. Andrea McDonald, Dominican, 17-02.50. 3. Shea Henry, Trinity Pres, 16-10.50.

Triple jump: 1. Emily Burrowes, St. Paul’s Episcopal, 37-1.50. 2. Rehka Berry, McGill-Toolen, 36-10.75. 3. Dominique Lewis, Lake Area Ne, 36-6.

Shot put: 1. Morgan Walton, Whitehaven, 38-08.00. 2. Aneisha Bell, Biloxi, 37-02.75. 3. Stephanie Self, Lafayette, 36-10.75.

Discus: 1. Stephanie Self, Lafayette, 108-04. 2. Sarah Morris, UMS-Wright, 102-03. 3. Rachel Smith, McGill-Toolen, 101-06.

Javelin: 1. Samantha Zelden, St. Scholastica, 145-03. 2. Sarah Morris, MS-Wright, 117-5. 3. Carly Perez, Mt. Carmel, 108-01.

Pole vault: 1. Margaret Ollinger, McGill-Toolen, 12-00. 2. Maggie Waites, St. Aloysius, 11-06. 3. Eva Thomas, Hoover, 11-00.

High jump: 1. Asia Poe, Madison Central, 5-6. 1. Andrea McDonald, Dominican, 5-6. 3. Jessica Trammel, North DeSoto, 5-4. 3. Ebony Hills, John Ehret, 5-4.

Boys

Team scores: 1. Hoover, 73. 2. Memphis, 66. 3. McGill-Toolen, 44. 4. Blount, 26. 4. North DeSoto, 26. 4. Brother Martin, 26. 7. Hattiesburg, 24. 8. Edna Karr, 21. 8. Lusher, 21. 10. Chalmette, 20. 11. Madison Central, 18.33. 12. Hahnville, 18. 12. John Curtis, 18. 12. McDonogh #35, 18. 15. Landry/Walker, 17. 16. Jesuit, 16. 17. Morgan City, 14. 17. Mandeville, 14. 19. Assumption, 10. 19. John Ehret, 10. 21. White Station, 9. 22. Lafayette, 8.33. 23. Ascension Catholic, 8. 23. East St. John, 8. 23. Rummel, 8. 26. Newman, 7. 27. Sumner, 6. 27. Destrehan, 6. 27. UMS-Wright, 6. 30. St. Thomas Aquinas, 4. 30. Pineville, 4. 32. Ocean Springs, 3.33. 33. Biloxi, 3. 33. Shaw, 3. 35. Higgins, 2. 35. Fairhope, 2. 37. Holy Cross, 1

Running events

100: 1. Edward Davis, Karr, 10.59. 2. Terry Wright, White Station, 10.63. 3. Kirk Meritt, Destrehan, 10.66

200: 1. Deunte Perdue, Blount, 21.87. 2. Jared Miles, McDonogh #35, 22.19. 3. Brent Bailey, Chalmette, 22.44.

400: 1. Joshua Hall, Hoover, 48.71. 2. Micah Bagley, Hoover, 48.98. 3. Jandon Briscoe, Jesuit, 49.75.

800: 1. Carlton Orange, Memphis Univ, 1:50.94. 2. Terrell Jackson, Memphis Univ, 1:51.17. 3. Austin Brown, John Curtis, 1:57.59.

1,600: 1. Jacob Daigle, Assumption,4:22.27. 2. Zach Capello, Ascension Catholic, 4:25.91.3. Tommy McDonough, Hoover, 4:26.69.

3,200: 1. Chace Edwards, Brother Martin, 9:45.16. 2. Conner Killian, Rummel, 9:49.91. 3. Austin Ballow, Sumner, 9:54.98.

110 hurdles: 1. Brandon Singleton, Hahnville, 14.10. 2. Bryan Gorden, Madison Cent, 14.26. 3. Christian Boyd, North DeSoto, 14.34.

300 hurdles: 1. Christian Boyd, North DeSoto, 37.90. 2. Brandon Singleton, Hahnville, 39.05. 3. Chris Taylor, McGill-Toolen, 39.72.

4x100: 1. McDonogh 35, 42.51. 2. Morgan City, 42.95. 3. Blount, 43.07.

4x200: 1. Hoover, 1:28.21. 2. Blount, 1:29.73. 3. Morgan City, 1:30.14.

4x400: 1. Memphis, 3:16.72. 2. Hoover, 3:21.88. 3. McGill-Toolen, 3:32.93

4x800: 1. Memphis University School, 7:45.21. 2. Jesuit, 8:13.90. 3. Hoover, 8:28.34.

Field Events

High jump: 1. Danvayon Pickett, Landry/Walker, 6-2. 2. Tristin Walley, Hattiesburg, 6-02.00. 3. Chase Walker, North DeSoto, 6-2.

Pole vault: 1. Sean Collins, McGill-Toolen, 17-02.25. 2. Chris Taylor, McGill-Toolen, 4-00.00. 3. Jacob Doak, Hoover, 13-00.00.

Long jump: 1. Kevin Smith, Karr, 22-04.25. 2. Justin Stewart, Lusher, 22-01.25. 3. Jakyree Ramsey, Hattiesburg, 22-00.75.

Triple jump: 1. Ryan Theyard, Lusher, 45-00.50. 2. PJ Hall, Hoover, 44-08.75. 3. Jakyree Ramsey, Hattiesburg, 44-08.50.

Discus: 1. EJ Pomykol, Mandeville, 152-03, 2. Tim Hart, Memphis, 148-04, 3. William Ethan Jones, McGill-Toolen, 120-09

Shot put: 1. Devin Savwoir, John Curtis, 53-05½. 2. Tim Hart, Memphis University School, 48-04½. 3. William Ethan Jones, McGill-Toolen, 46-8½.

Javelin: 1. Thomas Peters, Brother Martin, 185-0. 2. Dominic Curole, Chalmette, 176-3. 3. Mitchell Arceneaux, Lafayette, 162-5.