Results, schedule

Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Local 5A-4A

Broadmoor 22, Tara 16

Local-area

New Orleans Home School 41, Christian Home Educators Fellowship 19

STATE

Ben Franklin 14, King 12

Cecilia 35, St. Martinville 29

Central Catholic 48, Ascension Episcopal 0

Comeaux 27, West St. Mary 13

Lusher 37, Sojourner Truth Academy 32

Oberlin 20, Merryville 7

Patterson 47, Abbeville 6

St. Louis 38, Opelousas 21

Friday

Local 5A-4A

Walker (4-5A) vs. Central (4-5A) at Central Middle School

Denham Springs (4-5A) at Live Oak (4-5A)

Scotlandville (4-5A) at Zachary (4-5A)

Catholic (5-5A) at McKinley (5-5A)

East Ascension (5-5A) at Dutchtown (5-5A)

St. Amant (5-5A) at Woodlawn (5-5A)

Plaquemine (6-4A) at Istrouma (6-4A)

Lutcher (6-4A) vs. St. Michael (6-4A) at Louisiana Leadership’s Doug Williams Stadium

Local-Area

Baker (6-3A) at Parkview Baptist (6-3A)

West Feliciana (6-3A) vs. Glen Oaks (6-3A) at Memorial Stadium

University (7-2A) vs. Capitol (7-2A) at Olympia Stadium

St. James (7-3A) at Brusly (7-3A)

Donaldsonville (7-3A) at E.D. White (7-3A)

St. Charles (7-3A) at Port Allen (7-3A)

Albany (8-3A) at Independence (8-3A)

Redemptorist (7-2A) at Episcopal (7-2A)

Dunham (7-2A) at Northeast (7-2A)

St. Helena Central (8-2A) at Springfield (8-2A)

North Central (6-1A) at Catholic-Pointe Coupee (6-1A)

Pointe Coupee Central (6-1A) at False River (6-1A)

Christian Life (7-1A) at Varnado (7-1A)

Mount Hermon (7-1A) at Southern Lab (7-1A) at Mumford Stadium

West St. John (9-1A) at Ascension Catholic (9-1A) at Boutte Stadium-Donaldsonville

East Iberville (9-1A) at Ascension Christian (9-1A)

St. John-Plaquemine (9-1A) at White Castle (9-1A)

Central Private (MAIS 6-2A) at Riverfield (MAIS 3-1A)

Centreville Academy (MAIS 6-2A) at Bowling Green (MAIS 6-2A)

Trinity Episcopal (MAIS 5-2A) at Oak Forest Academy (MAIS 6-2A)

Adams County Christian (MAIS 5-2A) at Silliman (MAIS 6-2A)

Convenant Christian vs. Baton Rouge Christian Patriots at CoPac Stadium-Plaquemine

Acadiana

Acadiana (3-5A) at Lafayette (3-5A)

Carencro (3-5A) at Barbe (3-5A)

Sulphur (3-5A) at Sam Houston (3-5A)

Beau Chene (4-4A) at LaGrange (4-4A)

Breaux Bridge (5-4A) at Teurlings (5-4A)

St. Thomas More (5-4A) at Northside (5-4A)

Erath (9-3A) at North Vermilion (9-3A)

Franklin (9-3A) at Kaplan (9-3A)

Notre Dame (4-3A) at Iowa (4-3A)

South Beauregard (4-3A) at Crowley (4-3A)

Jennings (4-3A) at Westlake (4-3A)

Northwest (5-3A) at Church Point (5-3A)

Eunice (5-3A) at Livonia (5-3A)

Port Barre (5-3A) at Rayne (5-3A)

Bunkie (5-2A) at Mamou (5-2A)

Ville Platte (5-2A) at Pine Prairie (5-2A)

Delcambre (5-2A) at Loreauville (6-2A)

Jeanerette (6-2A) at Catholic-New Iberia (5-2A)

Sacred Heart-Ville Platte (6-1A) at Opelousas Catholic (6-1A)

St. Edmund (6-1A) at Westminster (6-1A)

Vermilion Catholic (8-1A) at Gueydan (8-1A)

Southeast

Northshore (6-5A) at Covington (6-5A)

Holy Cross (10-4A) at Fontainebleau (6-5A)

Mandeville (6-5A) at Ponchatoula (6-5A)

St. Paul’s (6-5A) at Slidell (6-5A)

H.L. Bourgeois (7-5A) at Vandebilt (8-4A)

Central Lafourche (7-5A) at Westgate (7-5A)

New Iberia (7-5A) at South Lafourche (7-5A)

Ehret (8-5A) at Destrehan (8-5A)

Hahnville (8-5A) at East St. John (8-5A)

Terrebonne (7-5A) at Thibodaux (7-5A)

Hammond (7-4A) at Salmen (7-4A)

South Terrebonne (8-4A) at Assumption (8-4A)

Ellender (8-4A) at Morgan City (8-4A)

Amite (8-3A) at Jewel Sumber (8-3A)

Loranger (8-3A) at Bogalusa (8-3A)

Berwick (9-3A) at Hanson (8-1A)

Jewel Sumner (8-3A) at Amite (8-3A)

Loranger (8-3A) at Bogalusa (8-3A)

Pope John Paul II (8-2A) at Northlake Christian (8-2A)

Pine (8-2A) at St. Thomas Aquinas (8-2A)

Hannan (7-1A) at Kentwood (7-1A)