Division III

Thursday’s results from the LHSAA state swim meet at SPAR’s Aquatic Center in Sulphur.

Girls

Team totals: 1, E.D. White 331. 2, Vandebilt Catholic 274. 3, University 221. 4, Parkview Baptist 211. 5, St. Louis 190. 6, Lutcher 134. 7, St. Charles 125. 8, Haynes Academy 116. 9, Notre Dame 98. 10, Lusher Charter 58. 11, Teurlings 56. 12, Ursuline 55. 13, St. Thomas Aquinas 38. 14, St. Michael the Archangel 30. 15, St. James 26. 16, Plaquemine 23. 17, Berwick 20. 18, Ben Franklin 12, Morgan City 12. 20, Loyola 6, Brusly 6.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Vandebilt Catholic (Remi Bourque, AnnaLynn Haydel, Caroline Haydel, Lily Guidry) 1:59.39. 2, Parkview 1:59.65. 3, University 2:01.37.

200 freestyle: 1, Johannah Cangelosi, U-High, 2:00.16. 2, Caroline Haydel, Vandebilt, 2:00.88. 3, Emily Lawson, Notre Dame, 2:04.03.

200 individual medley: 1, Jolee Liles, Parkview, 2:10.31. 2, Laura Patrick, St. Louis, 2:10.40. 3, Abby Bumgarner, U-High, 2:21.38.

50 freestyle: 1, Erin Trahan, Notre Dame, 23.70. 2, Jessica Ding, Haynes, 24.93. 3, Lindsey Lucas, E.D. White, 26.01.

100 butterfly: 1. Erin Trahan, Notre Dame, 55.28. 2, Caroline Haydel, Vandebilt, 1:01.83. 3, Molly Hansen, Vandebilt, 1:03.51.

100 freestyle: 1, Jessica Ding, Haynes, 54.09. 2, AnnaLynm Haydel, Vandebilt, 56.00. 3, Emily Lawson, Notre Dame, 56.84.

500 freestyle: 1, Jolee Liles, Parkview, 5:15.02. 2, Callie Landry, Teurlings, 5:37.36. 3, Cailin O’Reilly, St. Louis, 5:40.68.

200 freestyle relay: 1, E.D. White (Noelle Toups, Adelyne Labat, Taylor St. Pierre, Lindsey Lucas) 1:46.16. 2, Lutcher 1:49.08. 3, Vandebilt 1:50.33.

100 backstroke: 1, Johannah Cangelosi, U-High, 1:01.86. 2, Rylee Moore, Parkview, 1:02.41. 3, Ashton Edler, Haynes, 1:03.10.

100 breaststroke: 1, Laura Patrick, St. Louis, 1:08.99. 2, AnnaLynn Haydel, Vandebilt, 1:12.53. 3, Abby Baumgartner, U-High, 1:13.53.

400 freestyle relay: 1, Vandebilt (Molly Hansen, Kate Chaisson, AnnaLynn Haydel, Caroline Haydel) 3:50.83. 2, University 3:57.87. 3, St. Louis 3:59.87.

Boys

Team totals: 1. Lusher Charter 326 2. E.D. White 320 3. Lutcher High 218 4. St. Charles 205. 5. Brusly 156 6. Saint Louis 138 7. U-High 126 8. Vandebilt 76 9. Benjamin Franklin 68 10. St. Michael the Archangel 56 11. West Feliciana 51 12. Plaquemine 42 13. St. James 36 14. St. Thomas Aquinas 33 15. Berwick 30 16. North Vermilion 29 17. Morgan City 25 17. Notre Dame 25 19. Parkview Baptist 11 20. Bolton 8. 21. Pearl River High School 6

Top individuals

200-yard medley relay: 1, E.D. White (Nicolas Rathle, Sonny Charpentier, Jay Danos, Andrew Soignet) 1:44.14. 2, Lusher 1:46.28. 3, Brusly 1:47.05.

200 freestyle: 1, William Heinen, St. Louis, 1:49.52. 2, Max Cowen, E.D. White, 1:52.10. 3, Jordan St. Pierre, St. Charles, 1:52.25.

200 IM: 1, Nicolas Rathle, E.D. White, 2:02.13. 2, Zachary Miller, St. Michael, 2:13.17. 3, Noah Balbon, Lusher, 2:14.14.

50 freestyle: 1, Jay Danos, E.D. White, 21.79. 2, Nicholas Lee, Brusly, 22.58. 3, Luke Zeringue, Lutcher, 22.62.

100 butterfly: 1, Jay Danos, E.D. White, 51.84. 2, Nicholas Lee, Brusly, 53.84. 3, Mathew Hanford, St. Thomas Aquinas, 56.02.

100 freestyle: 1, William Heinen, St. Louis, 50.60. 2, Andrew Soignet, E.D. White, 50.90. 3, Luke Zeringue, Lutcher, 51.12.

500 freestyle: 1, Jordan St. Pierre, St. Charles, 5:03.18. 2, Mason Nyboer, U-High, 5:04.21. 3, Max Cowen, E.D. White, 5:10.45.

100 backstroke: 1, Nicolas Rathle, E.D. White, 55.43. 2, 2, Mathew Hanford, St. Thomas Aquinas, 59.56. 3, Michael Kirschner, U-High, 1:00.01.

100 breaststroke: 1, Dean Rhodies, Lusher, 1:03.35. 2, Logan Gurganus, Brusly, 1:05.04. 3, Kennan Deslattes, 1:07.47.

400 freestyle relay: 1, E.D. White (Nicolas Rathle, Andrew Soignet, Max Cowen, Jay Danos) 3:25.27. 2, Lusher 3:34.67. 3, Lutcher 3:35.71.

Division IV

Girls

Team totals: 1, Episcopal-BR 390. 2, Newman 294. 3, Ascension Episcopal 218. 4, St. Martin’s 128. 5, Louise McGehee 126. 6, The Dunham School 119. 7, Hannan 110. 8, Northlake Christian 108. 9, Westminster Christian 102. 10, Riverside Academy 100. 11, Pope John Paul II 66. 12, Sacred Heart-N.O. 65. 13, Episcopal School of Acadiana 58. 14, Christian Life 40. 15, Calvary Baptist 39. 16, Sacred Heart-VP 34. 17, Runnels 32. 18, Catholic-NI 11.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Episcopal (Mary Oliver, Chanler Turnley, Dru Powell, Caroline Sides) 1:56.67. 2, Ascension Episcopal 1:58.13. 3, Newman 2:04.14.

200 freestyle: 1, Victoria Barczyk, Ascension Episcopal, 1:55.83. 2, Bailey Stevens, Episcopal, 1:59.80. 3, Emma Cole, Newman, 2:07.59.

200 individual medley: 1, Chanler Turnley, Episcopal, 2:14.20. 2, Annie Laura Cherbonnier, Newman, 2:21.55. 3, Jillian Barczyk, Ascension Episcopal, 2:21.81.

50 freestyle: 1, Olivia Huffman, Dunham, 24.33. 2, Jennifer Johnson, Westminster, 25.38. 3, Cameryn Simon, Ascension Episcopal, 25.81.

100 butterfly: 1, Anna Morris, Christian Life, 1:03.13. 2, Jordan Miller, Runnels, 1:03.79. 3, Holly Rodgers, Hannan, 1:04.73.

100 freestyle: 1, Chanler Turnley, Episcopal, 53.75. 2, Jillian Barczyk, Ascension Episcopal, 54.90. 3, Dru Powell, Episcopal, 57.79.

500 freestyle: 1, Victoria Barczyk, Ascension Episcopal, 5:11.55. 2, Bailey Stevens, Episcopal, 5:20.52. 3, Emma Cole, Newman, 5:42.58.

200 freestyle relay: 1, Episcopal (Caroline Casey, McKenzie Dorris, Caroline Sides, Bailey Stevens) 1:48.34. 2, Newman 1:49.86. 3, McGehee 1:53.57.

100 backstroke: 1, Olivia Huffman, Dunham, 59.82. 2, Cameryn Simon, Ascension Episcopal 1:04.16. 3, Katie Lejeune, Ascension Episcopal, 1:06.25.

100 breaststroke: 1, Anna Morris, Christian Life, 1:10.11. 2, Jennifer Johnson, Westminster, 1:12.63. 3, Annie Laura Cherbonnier, Newman, 1:13.78.

400 freestyle relay: 1, Episcopal (Chanler Turnley, Mary Oliver, Dru Powell, Bailey Stevens) 3:46.26. 2, Ascension Episcopal 3:48.25. 3, Newman 4:04.16.

Boys

Team totals: 1, Episcopal-BR 231.5 2, Dunham 224. 3, Newman 214.5. 4, St. Martin’s 180. 5, Episcopal School of Acadiana 177. 6, Northlake Christian 167.5. 7, Hannan 162. 8, Pope John Paul II 104. 9, Riverside Academy 71. 10, Ascension Episcopal 63. 11, Runnels 57. 12, Sacred Heart-VP 41. 13, David Thibodeaux 40. 14, Choudrant 39. 15, Lafayette Christian 37. 16, Westminster Christian 36.5. 17, Opelousas Catholic 36. 18, Cedar Creek 28. 19, Menard 25. 20, Country Day 10. 21, Christian Life 3. Top individuals

200-yard medley relay: 1, Dunham (Miles Jantzi, Kirkland Mawae, Dylan Gilber, Charlie Barber) 1:46.93. 2, Newman 1:48.67. 3, Notthlake 1:53.15.

200 freestyle: 1, Michael Foley, Northlake, 1:55.21. 2, Gavin Armstrong, Opelousas Catholic, 1:55.79. 3, Richard Whitney, St. Martin’s, 2:00.80.

200 individual medley: 1, Kirkland Mawae, Dunham, 1:56.88. 2, Ricky LaFleur, Lafayette Christian, 1:58.74. 3, Donovan Bendana, Newman, 2:11.55.

50 freestyle: 1, Austin Briggs, Westminster, 23.03. 2, Miles Jantzi, Dumham, 23.62. 3, Paul Ahlualia, Epis. Acadiana, 23.71.

100 butterfly: 1, Jared Williams, Newman, 49.79. 2, Dylan Gilbert, Dunham, 57.53. 3, Paul Ahluwalia, Episcopal Acadiana, 57.81.

100 freestyle: 1, Matthew Stegen, Northlake, 50.92. 2, Miles Jantzi, Dunham, 51.54. 3, Jim Conklin, Episcopal, 52.98.

500 freestyle: 1, Ricky LaFleur, Lafayette Christian, 4:57.01. 2, Michael Foley, Northlake, 5:12.32. 3, Gavin Armstrong, Opelousas Catholic, 5:14.60.

200 freestyle relay: 1, Northlake (Matthew Stegen, Brice Budwine, Warren Davie III, Michael Foley) 1:38.31. 2, St. Martin’s 1:38.85. 3, Hannan 1:42.12.

100 backstroke: 1, Kirkland Mawae, Dunham, 52.96. 2, Matthew Stegen, Northlake, 58.42. 3, Patrick Adams, St. Martin’s, 1:00.17

100 breaststroke: 1, Jared Williams, Newman, 59.92. 2, Michael de la Rosa, Episcopal Acadiana, 1:06.22. 3, Jordan Cooper, Hannan, 1:06.86.

400 freestyle relay: 1, Dunham (Miles Jantzi, Dylan Gilbert, Bryan Saffrell, Kirkland Mawae) 3:35.86. 2, St. Martin’s 3:43.31. 3, Episcopal Acadiana 3:44.39.