Volleyball

Episcopal 3, St. Thomas Aquinas 0

Episcopal 25 25 28

St. Thomas Aquinas 15 18 36

Team leaders: Episcopal: Kaitlyn Walker: (9 kills, 1 assist, 15 digs, 2 aces, 6 blocks, Charlotte Russell: (5 kills, 22 assists, 14 digs, 3 aces), Ali Mitchell: (7 kills, 1 assist, 23 digs, 1 ace), Sarah Catherine: (28 digs). Team records: Episcopal 1-0; St. Thomas Aquinas 0-1.

Newman 3, E.D. White 0

E.D. White 21 21 13

Newman 25 25 25

Team leaders: NEWMAN: Ashton Politz (10 digs), Angele McClain (2 blocks), Sarah Collins (2 aces), Katherine Bolyard (11 kills, 2 aces), Julia Wellons (11 assists) , Julia Nelson (13 assists); E.D. WHITE: Whitney Sternfels (3 blocks, 4 digs), Michelle Riviere (8 kills,3 blocks), Megan Wagaspack (28 assists), Elyse Bollinger (1 ace). Team records: Newman 1-0; E.D. White 0-1.

St. Scholastica 3, Covington 0

Covington 14 14 12

St. Scholastica 25 25 25

Team leaders: St. Scholastica: Gabby Chaix (8 kills, 6 blocks), Jessica Lucio (11 kills, 5 digs), Allison Weimer (4 aces), Emma Estapa (23 assists, 5 digs, 2 blocks). Team records: St. Scholastica 2-0.

St. Martin’s 3, Ecole Classique 0

Ecole Classique 11 17 21

St. Martin’s 25 25 25

Team leaders: Ecole: Chelsea George (2 aces, 7 digs, 5 kills), Madison Sulong (9 assists); St. Martin’s: Kayla Gerard (11 kills), Claire Brierre (6 aces), Ruby Reeves (13 assists, 1 block), Kailee Gibson (6 digs). Team records: St. Martin 1-1.

Ursuline 3, Sacred Heart 2

Sacred Heart 25 22 17 25 11

Ursuline 23 25 25 19 15

Team leaders: Ursuline: Katherine Meiklejohn (17 kills), Brianna McKay (16 kills), Cassidy Ancar (31 digs), Lauren Bagneris (29 assists).

Schedule

Thursday

Salmen at Pearl River, 4 p.m.

Covington at Northlake Christian, 5 p.m.

Thomas Jefferson at McGehee, 5:30 p.m.

Academy of Our Lady at Ecole Classique, 4:30 p.m.

Lusher at Riverside, 4 p.m.

Mandeville at Pope John Paul II, 4 p.m.

Hannan at University Lab, 5 p.m.

John Curtis at Karr, 5 p.m.

Fontainebleau at St. Joseph’s, 6:30 p.m.

Ben Franklin at Destrehan, 5:30 p.m.

Northshore at Dominican, 5 p.m.

Mount Carmel at St. Amant, 5:30 p.m.

Lutcher at Ursuline, 5:30 pm.

Thomas Jefferson at McGehee, 5 p.m.

Sci Academy at Clark, 4:30 p.m.

Crescent City at Fisher, 4 p.m.

McDonogh 35 at Easton, 4 p.m.

Covenant Christian at Walker-Landry, 4 p..m.

West Jefferson at South Plaquemines, 5 p.m.

KIPP at Lake Area New Tech, 4:30 p.m.

Grace King at Lutheran, 4:30 p.m.

Houma Christian at First Baptist, 4 p.m.

Friday

Lusher at St. Martin’s, 5:30 p.m.