Girls

Team scores: 1. St. Joseph’s Academy, 165.5. 2. Baton Rouge High, 118.5. 3. Dutchtown, 95. 4. St. Amant, 95. 5. East Ascension, 39. 6. Woodlawn, 28. 7. McKinley, 17.

Field Events

Javelin: 1. Cameron Matherne, St. Amant, 112-06. 2. Morgan Tidwell, St. Amant, 102-10. 3. Melanie Miller, SJA, 97-10. 4. Elizabeth Landry, SJA, 96-09.

Pole vault: 1. Erin Roach, Dutchtown, 8-00. 2. Anna Koonce, SJA, J8-00. 3. Jana St. Germaine, Dutchtown, J8-00. 4. Ashley Porter, Woodlawn, 7-06.

Long jump: 1. Nicole Broussard, Dutchtown, 16.07.5. 2. Leah Scott, Dutchtown, 16-04.75. 3. Hunter Heaslip, SJA, 16-04.5. 4. Tushanna Davis, EA, 16-04.5.

Shot put: 1. Loren James, BRHS, 34.06.25. 2. Alli Duplechein, St. Amant, 32.03.25. 3. Allegra Sapp, St. Amant, 32-01. 4. Danitra Jones, Woodlawn, 31.11.75.

High jump: 1. Maggie Duplechein, St. Amant, 5-02. 2. Jennifer Windham, SJA, 5-00. 3. Landry West, SJA, 4-10. 4. Tisa Peoples, McKinley, 4-10.

Discus: 1. Mia Gaines, Dutchtown, 104-00. 2. Loren James, BRHS, 100-04. 3. Alli Duplechein, St. Amant, 96-03. 4. Meredith Guidry, SJA, 89-11.

Triple jump: 1. Landry West, SJA, 34-11. 2. Maggie Duplechein, St. Amant, 34-09.75. 3. Leah Scott, Dutchtown, 34-08.50. 4. Nicole Broussard, Dutchtown, 34-03.

Running Events

4x200 relay: 1. SJA, 1:43.27. 2. BRHS, 1:43.95. 3. Dutchtown, 1:47.69. 4. Woodlawn, 1:49.14.

1600: 1. Annie Hill, SJA, 5:16.84. 2. Gabrielle Chauvin, SJA, 5:26.93. 3. Kennedy Smith, BRHS, 5:38.33. 4. Tara Stuntz, Dutchtown, 5:42.50.

110 hurdles: 1. Rakayla Robertson, McKinley, 15.82. 2. Chelsea Rose Bagnerise, SJA, 15.97, 3. Marguerite Poche, SJA, 16.22. 4. Danai Metoyer, BRHS, 16.87.

100: 1. Ariane Williams, EA, 12.74. 2. Infiniti Dundy, St. Amant, 12.97. 3. Tushanna Davis, EA 13.12. 4. Leah Scott, Dutchtown, 13.19.

800: 1. Kennedy Smith, BRHS, 2:21. 2. Raelynn Price, BRHS, 2:21.74. 3. Gabrielle Chauvin, SJA, 2:27.76. 4. Laurie Lyon, SJA, 2:28.38.

4x100: 1. SJA, 49.49. 2. BRHS, 50.14. 3. Dutchtown, 50.16. 4. St. Amant, 50.66.

400: 1. Ariane Williams, EA, 57.32. 2. Meri Hebert, BRHS, 57.46. 3. Raelynn Price, BRHS, 59.39. 4. Rodneshia Morris, St. Amant, 1:03.75.

300 hurdles: 1. Marguerite Poche, SJA, 47.39. 2. Chelsea Rose Bagnerise, SJA, 48.75. 3. Madison Sapp, St. Amant, 50.06. 4. Diamond-Alexis Craig, BRHS, 50.46.00

200: 1. Terrilyn Legier, BRHS, 26.33. 2. Tiera Henderson, BRHS, 26.83. 3. Alyson Ayo, Woodlawn, 26.95. 4. Infiniti Dundy, St. Amant, 27.01.

3200: 1. Annie Hill, SJA, 11:49.58. 2. Sara Catherine LeBlanc, SJA, 12.31. Tara Stuntz, Dutchtown, 13:00.88. 4. Tia Jordan, Woodlawn, 13:40.39.

4x400 relay: 1. BRHS, 3:57.93. 2. SJA, 4:06.34. 3. Dutchtown, 4:16.91. 4. St. Amant, 4:19.45.

Boys

Team scores: 1 .Catholic High, 256. 2. Dutchtown, 89.5. 3. St. Amant, 70.5. 4. Baton Rouge High, 57. 5. Woodlawn, 41. 6. East Ascension, 33. 7. McKinley, 1.

Field events

Shot put: 1. Nigel Despinasse, CHS, 56-04.5. 2. Uriah Alexander, CHS, 50-09. 3. Christian Logarbo, Dutchtown, 45-11.75. 4. Travis Goodman, Dutchtown, 44-10.

Long jump: 1. Jace Attuso, CHS, 22-08.5. 2. Marquise Hampton, St. Amant, 22-02.5. 3. Keilan Raven, St. Amant, 21-07.5 4. Coryono Chambers, BRHS, 20-09.75.

Pole vault: 1. Chadd Burns, CHS, 15-00. 2. Chandler Lemoine, CHS, 14-00. 3. Evan Vice, St. Amant, 11-00. 3. Mason Fereday, Dutchtown, 11-00.

Javelin: 1. Alex Bertrand, CHS, 174-01. 2. Jacob Thornton, CHS, 166-01. 3. Connor Nickens, EA, 157-05. 4. Adrian Vosin, St. Amant, 149.05.

High jump: 1. Anthony Ross, Woodlawn, 6-00. 2. Tevin Washington, EA, 5-08. 3. Phillip Wilkins, CHS, 5-06. 3. Tres Turner, CHS, 5-06.

Triple jump: 1. Jace Attuso, CHS, 45-07.25. 2. Keilan Raven, St. Amant, 45-01.75. Tyran Wynn, Woodlawn, 40-06.75. 4. Aaron Bell, St. Amant, 40-05.25.

Discus: 1. Nigel Despinasse, CHS, 136-07. 2. Dylan Stephens, St. Amant, 133-06. 3. Jordan Zuppardo, Dutchtown, 125.04. 4. James DeLee, CHS, 122-02.

Running events

4x200 relay: 1. CHS, 1:27.88. 2. Dutchtown, 1:30.45. 3. EA, 1:30.82. 4. Woodlawn, 1:30.97.

1600: 1. Pierce Hill, CHS, 4:25.08. 2. Jeffrey Kelley, CHS, 4:25.55. 3. Ryan Burrell, BRHS, 4:28.60. 4. Parker McBride, Dutchtown, 4:36.91.

110 hurdles: 1. Kam Cummings, CHS, 14.75. 2. Zach Kilpatrick, Dutchtown, 16.33. 3. Vernon Langley, CHS, 16.98.

100: 1. Logan Hart, CHS, 11.05. 2. Sethan Hollier, CHS, 11.06. 3. Jonathan Prior, Woodlawn, 11.25. 4. Koran Mott, Dutchtown, J11.25.

800: 1. Pierce Hill, CHS, 1:58.36. 2. Jeremy Wall, BRHS, 1:59.63. 3. Michael Comeaux, 2:00.48. 4. Terrence Green, Dutchtown, 2:03.02.

4x100 relay: 1. CHS, 42.41. St. Amant, 43.27. 3. Woodlawn, 43.51. 4. EA, 43.52.

400: 1. Daniel Simmons, St. Amant, 49.52. 2. Landon Flowers, CHS, 49.64. 3. Kyshawn Domingue, BRHS, 49.97. 4. Yusef Davis, BRHS, 50.09.

300 hurdles: 1. Kam Cummings, CHS, 39.75. 2. Zach Kirkpatrick, Dutchtown, 40.27. 3. Jeremy Wall, BRHS, 40.97. 4. Vernon Langley, CHS, 43.43.

200: 1. Sethan Hollier, CHS, 22.05. 2. Logan Hart, CHS, 22.09. 3. Javon Pierre, Dutchtown, 22.77. 4. Koran Mott, Dutchtown, 22.94.

3200: 1. Jeffrey Kelley, CHS, 9:42.92. 2. Ryan Burrell, BRHS, 9:51.63. Brandt Green, CHS, 10:15.37. 4. Parker McBride, Dutchtown, 10:58.26.

4x400 relay: 1. CHS, 3:23.63. 2. BRHS, 3:27.64. 3. Woodlawn, 3:34.83. 4. Dutchtown, 3:35.21.