Boys basketball

Bethany 88, Mt. Olive 85

Bethany 17 18 9 30 14 — 88

Mt. Olive 14 24 15 21 11 — 85

Scoring — BETHANY: Josiah Marshall 42, Samuel Gray 16, Aaron Green 15, Jared Wilson 9, Donovan Jones 2, AJ Simon 2, Julian Short 2; MT. OLIVE: J. Ealy 36, K. Washington 17, J. Kidd 10, J. Shine 10, C. Black 8, K. Poland 2, J. Warren 2.

3-Point Goals — Bethany 9 (Aaron Green 4, Daniel Gray 2, Josiah Marshall 2; Mt. Olive 3 (C. Black 2, J. Kidd 1)

Records — Bethany 14-5

Christian Life 67, Newman 51

Newman 7 15 13 16 — 51

Christian Life 16 12 13 26 — 67

Scoring — NEWMAN: R. Demps 15, C. Lapeyre 11, J. Reynolds 8, F. Bendana 7, E. Thomas 6, A. Carriere 3, B. Marcus 1; CHRISTIAN LIFE: Ludovic Kader 23, Sam Williams 10, F.X. Roges 9, Jacob Kibodi 7, Brennan Williams 7, Shykim Seymore 4, Jason Briggs 4, KEntrell Garnett 3

3-Point Goals — Newman 5 (Demps 2, Lapeyre, Carrieire, Thomas); Christian Life 3 (Garnett, B. Williams, S. Williams)

Records — Newman 7-6; Christian Life 15-1

Girls basketball

Bethany 42, Mt. Olive 31

Bethany 12 6 14 14 — 42

Mt. Olive 4 10 6 11 — 31

Scoring — BETHANY: Joy Jones 28, Sheraun Jackson 8, Kyra Cormier 5, Krista Keller 3, Shelby Goodwin 2; MT. OLIVE: Alexis Rigdon 11, Natalie DuBois 10, Cassy Gant 8, Sydney Cathey 2.

3-Point Goals — Mt. Olive 2 (Cassie Gant 1, Alexis Rigdon 1)

Records — Bethany 12-3

Junior Varsity — Bethany 31, Mt. Olive 7

St. Amant 54, St. Charles 44

St. Amant 11 13 22 8 — 54

St. Charles 8 13 8 15 — 44

Scoring — ST. AMANT: V. Williams 29, O. Miller 10, M. Marchand 6, N. Williams 4; ST. CHARLES: L. Hill 20, P. Zeringue 8, H. Mamou 5, J. Bryant 5.

3-Point Goals — St. Amant 1 (N. Williams); St. Charles 5 (Hill 3, Zeringue 2)

Records — St. Amant 14-8 St. Charles 13-5

Holden 64, Fairview 34

Fairview 5 9 15 5 — 34

Holden 23 10 20 11 — 64

Scoring — FAIRVIEW: Maggie Manuel 12, Rylee Jinks 7, Olivia Williams 6, Coco Williams 6, Lauren Taylor 2, Maddisen Martin 1; HOLDEN: Sydney Hayden 22, KK Kropog 18, Victoria Richardson 6, Brooke Thompson 6, Amanda Fekete 6, Kaylee Hughes 4, Taylor Forbes 2.

3-Point Goals — FAirview 4 (R. Jinks 2, O. Williams 2); Holden 1: KK Kropog

Records — Holden 15-5, Fairview 25-7

Boys soccer

Parkview Baptist 4, Plaquemine 0

Goals — PARKVIEW BAPTIST: Aysar Sheikha 2, Jon Conrad, Dillon Hoglen.

Basketball

Here is a schedule of basketball games to be played in the Baton Rouge area during the week of Jan. 11-16. Start times typically include at least one subvarsity game.

Boys

Monday

Episcopal at Denham Springs, 5:45 p.m. (varsity)

Walker at Woodlawn, 5 p.m.

Dutchtown at Tara, 5:30 p.m.

Ascension Catholic at Family Christian, 6 p.m.

Mentorship Academy at Ascension Christian, 6 p.m.

Tuesday

Catholic at Central, 5 p.m.

Ascension Christian at White Castle, 5 p.m.

Parkview Baptist at University, 5 p.m.

Karr at Scotlandville, 5 p.m.

Glen Oaks at Baker, 5 p.m.

Southern Lab at East Iberville, 5 p.m.

South Terrebonne at Lutcher, 5 p.m.

Zachary at East Feliciana, 5 p.m.

West Feliciana at Donaldsonville, 5 p.m.

Vandebilt Catholic at St. Amant, 5 p.m.

Iowa at Friendship Capitol, 5 p.m.

Port Allen at Brusly, 5 p.m.

Northeast at Lee, 5 p.m.

Ascension Catholic at St. John, 5 p.m.

Mentorship Academy at St. Michael, 5:30 p.m.

Livonia at Live Oak, 5:30 p.m.

St. Edmund at Catholic-PC, 6 p.m.

Maurepas at Jehovah-Jireh, 6 p.m.

Doyle at French Settlement, 6 p.m.

Christian Home Educators Fellowship at Bethany Christian, 7 p.m.

Wednesday

Mentorship Academy at Tara, 5:30 p.m.

Thursday

Dutchtown at Walker, 5 p.m.

St. John at Southern Lab, 5:30 p.m.

Plaquemine at Lutcher, 5:30 p.m.

LSD at Family Christian, 6 p.m.

Friday

Walker at Catholic, 5 p.m.

Broadmoor at Zachary, 5 p.m.

Port Allen at Baker, 5 p.m.

Parkview Baptist at Donaldsonville, 5 p.m.

Christian Life at St. Amant, 5 p.m.

McDonogh 35 at Madison Prep, 5 p.m.

West Feliciana at Brusly, 5 p.m.

East Feliciana at Mentorship Academy, 5 p.m.

Glen Oaks at University, 5 p.m.

North Central at Catholic-PC, 6 p.m.

East Iberville at Ascension Christian, 6 p.m.

Episcopal vs. Southern Lab at Clark Center, 6 p.m.

Northlake Christian at Runnels, 6 p.m.

Saturday

Plaquemine at White Castle, 5 p.m.

Girls

Monday

Broadmoor at St. Amant, 4:30 p.m.

Scotlandville at Live Oak, 5:30 p.m.

Tuesday

Ascension Christian at White Castle, 5 p.m.

Parkview Baptist at University, 5 p.m.

Glen Oaks at Baker, 5 p.m.

Southern Lab at East Iberville, 5 p.m.

West Feliciana at Donaldsonville, 5 p.m.

Port Allen at Brusly, 5 p.m.

Northeast at Lee, 5 p.m.

Ascension Catholic at St. John, 5 p.m.

McKinley at East Ascension, 5:30 p.m.

Dutchtown at St. Joseph’s Academy, 5:30 p.m.

St. Michael at Plaquemine, 5:30 p.m.

Walker at Denham Springs, 5:30 p.m.

Central at Zachary, 5:30 p.m.

Woodlawn at Belaire, 6 p.m.

Maurepas at Episcopal, 6 p.m.

Runnels at Christian Life, 6 p.m.

Livonia at Tara, 6 p.m.

Madison Prep at Mentorship Academy, 6 p.m.

St. Edmund at Catholic-PC, 6 p.m.

Doyle at French Settlement, 6 p.m.

Wednesday

Glen Oaks at University, 5 p.m.

Thursday

East Ascension vs. Broadmoor at Broadmoor Middle, 5:30 p.m.

St. Amant at Dutchtown, 5:30 p.m.

St. John at Southern Lab, 5:30 p.m.

Northeast at Madison Prep, 6 p.m.

Friday

Zachary at Walker, 4:30 p.m.

Denham Springs at Scotlandville, 5 p.m.

Port Allen at Baker, 5 p.m.

Parkview Baptist at Donaldsonville, 5 p.m.

West Feliciana at Brusly, 5 p.m.

East Feliciana at Mentorship Academy, 5 p.m.

St. James at Lutcher, 5:30 p.m.

St. Joseph’s Academy at McKinley, 5:30 p.m.

Belaire at St. Michael, 6 p.m.

Plaquemine at Livonia, 6 p.m.

Tara at Woodlawn, 6 p.m.

Dunham at Christian Life, 6 p.m.

Episcopal at Lee, 6 p.m.

North Central at Catholic-PC, 6 p.m.

East Iberville at Ascension Christian, 6 p.m.

Soccer

Here’s a schedule of high school soccer games to be played in the Baton Rouge area during the week of Jan. 11-16.

Boys

Monday

Broadmoor at East Ascension, 6 p.m.

Catholic-PC at Dunham, 6 p.m.

Central at Walker, 6 p.m.

Denham Springs at Baton Rouge High, 6 p.m.

Plaquemine vs. Tara at Independence Park, 6 p.m.

Tuesday

Episcopal at Parkview Baptist, 6 p.m.

H.L. Bourgeois at East Ascension, 6 p.m.

McKinley at Zachary, 6 p.m.

Walker at Catholic, 6 p.m.

Lee at Ascension Christian, 6:30 p.m.

Runnels at Christian Life, 7 p.m.

Hahnville at Dutchtown, 7 p.m.

Wednesday

Central at Belaire, 6 p.m.

St. Michael at University, 6 p.m.

Tara at Live Oak, 6 p.m.

Thursday

Brookhaven Academy at Central Private, 4 p.m.

East Iberville vs. Runnels at Burbank Soccer Complex, 6 p.m.

Friday

Covington at Central, 6 p.m.

Northlake Christian at Catholic, 6 p.m.

Zachary at Denham Springs, 6 p.m.

Baton Rouge High at Walker, 6:30 p.m.

Belle Chasse at Lutcher, 6:45 p.m.

Saturday

Episcopal at St. Michael, 1 p.m.

Dunham at Ascension Christian, 1 p.m.

Lee vs. Runnels at Burbank, 1 p.m.

Parkview Baptist at West Feliciana, 2 p.m.

Baton Rouge High at University, 3 p.m.

McKinley at Woodlawn, 6 p.m.

Girls

Monday

East Ascension at Parkview Baptist, 6 p.m.

Plaquemine at University, 6 p.m.

Tuesday

Walker at Baton Rouge High, 6 p.m.

Belaire at Central, 6 p.m.

McKinley at Denham Springs, 6 p.m.

Hahnville at Dutchtown, 5 p.m.

H.L. Bourgeois at East Ascension, 5 p.m.

Country Day at Episcopal, 6 p.m.

Woodlawn at Live Oak, 6 p.m.

Zachary vs. St. Joseph’s Academy at Burbank Soccer Complex, 6 p.m.

Wednesday

Lee at Christian Life, 6 p.m.

Friday

Live Oak at Belaire, 6 p.m.

Central at Woodlawn, 6 p.m.

Denham Springs at Walker, 6 p.m.

St. Michael at Episcopal, 6 p.m.

Zachary at McKinley, 6 p.m.

Saturday

Baton Rouge High vs. St. Joseph’s Academy at Burbank Soccer Complex, 2 p.m.

Parkview Baptist at West Feliciana, noon

Runnels vs. St. Michael at Burbank Soccer Complex, 11 a.m.

St. Michael vs. Runnels at Burbank Soccer Complex, 11 a.m.

Sacred Heart-New Orleans at University, 1 p.m.