Track and field

Catholic High Tip off Invitational

Girls

Team scores: 1. St. Joseph’s, 252. 2. Episcopal, 124. 3. Denham Springs, 88. 4. Scotlandville, 56. 5. Southern Lab, 20. 6. Tara, 13.

Field events

Shot put: 1. Jasmine Duncan, Southern Lab, 31-10; 2. Mala Robinson, Denham Springs, 27-04; 3. Brian Robinson, Denham Springs, 26-0.

Discus: 1. Ali Mitchell, Episcopal, 80-01; 2. Caroline Schroeder, St. Joseph’s, 79-10; 3. Sarah Bowden, St. Joseph’s, 74-08.

Javelin: 1. Elizabeth Landry, St. Joseph’s 95-07; 2. Ali Mitchell, Episcopal, 89-11; 3. Melanie Miller, St. Joseph’s, 87-01.

Long jump: 1. Hunter Hiaslip, St. Joseph’s, 16-3 ½; 2. Cayley LeBlanc, St. Joseph’s, 15-5 ¼, 3. Asia Harris, Scotlandville, 15-02.

Triple jump: 1. Landry West, St. Joseph’s, 33-06. 2. Clare Barfield, St. Joseph’s, 31-09, 3. Katelyn Sancho, St. Joseph’s, 31-04.

High jump: 1. Abby O’Donoghue, Denham Springs, 5-04; 2. Landry West, St. Joseph’s, 4-10; 3. Jennifer Windham, St. Joseph’s, 4-08.

Pole vault: 1. Parish Kitto, Episcopal, 11-0; 2. Alexandria Rivette, St. Joseph’s, 7-06; 3. C.C. Fuller, St. Joseph’s, 6-06.

Running Events

4x200 relay: 1. St. Joseph’s, 1:45.5. 2. Denham Springs, 1:51.6. 3. Episcopal, 1:52.8.

1,600 meters: 1. Annie Hill, St. Joseph’s, 5:17.5. 2. Alicia Stamey, Episcopal, 5:25.1. 3. Clare Barfield, St. Joseph’s, 5:53.

100 hurdles: 1. Chelsea Rose Bognevise, St. Joseph’s, 16.1. 2. Ariah Gross, Denham Springs, 16.7. 2. Madison Underwood, Episcopal, 16.7.

100: 1. Rachel Misher, Episcopal, 12.0. 2. Jaslyn Bowman, Denham Springs, 12.6. 3. Hunter Heaslip, St. Joseph’s, 13.0.

800: 1. Gabbi Chauvin, St. Joseph’s, 2:24.2. 2. Laurie Lyon, St. Joseph’s, 2:30.5 3. Elise Bordlee, St. Joseph’s, 2:31.4.

4x100 relay: 1. St. Joseph’s 51.2. 2. Episcopal, 52.2. 3. Scotlandville, 53.6.

400: 1. Deven Kimbrell, Episcopal, 1:02.3. 1. Marisa Calvaruso, Denham Springs, 1:02.3. 2. Marlayna Harris, St. Joseph’s, 1:06.3.

300 hurdles: 1. Maggie Poche, St. Joseph’s, 47. 2. Madison Underwood, Episcopal, 49.9. 3. Haley Blouin, St. Joseph’s, 50.8.

200: 1. Jaslyn Bowman, Scotlandville, 26.2. 2. Diamond Phillips, Scotlandville, 27.8. 3. Kristen King, Denham Springs, 28.2.

3,200: 1. Annie Hill, St. Joseph’s, 11:57.8. 2. Hayley Schwab, Episcopal, 12:28.3. 3. Sarah Catherine LeBlanc, St. Joseph’s, 12:43.1.

4x400 relay: 1. St. Joseph’s 4:09.6. 2. Episcopal, 4:14.8. 3. Denham Springs, 4:37.8.

Boys

Team scores: 1. Catholic High, 258. 2. Episcopal, 93.5. 3. Scotlandville, 46. 5. Southern Lab, 41. 6. St. Stanislaus, 27. 7. Denham Springs, 23.5. 8. Tara, 17.

Field Events

Shot put: 1. Nigel Despinasse, Catholic High, 54-07. 2. Uriah Alexander, Catholic High, 46-11 ½. 3. London Lewis, Catholic High, 44-7 ½.

Discus: 1. Tommy Reeder, St. Stanislaus, 128-08. 2. Cody Day, Episcopal, 116-05. 3. James Delee, Catholic High, 107-05.

Javelin: 1. Thomas Peters, Brother Martin, 202-10. 2. Alex Bertrand, Catholic High, 170-07. 3. Jacob Thornton, Catholic High, 148-09.

Long jump: 1. Jace Attuso, Catholic High, 21-11 ½. 2. Jeremiah Mayes, Episcopal, 21-2 ¼. 3. Jujuante Brown, Tara, 20-02.

Triple jump: 1. Jace Attuso, Catholic High, 44-7 ¾. 2. Jeremiah Mayes, Episcopal, 41-7 ½. 3. Ryan Long, Catholic High, 39-10 ¾.

High jump: 1. Jeremiah Mayes, Episcopal, 6-06. 2. JaJuan Brown, Tara, 6-02. 3. Phillip Wilkins, Catholic High, 5-10.

Pole vault: 1. Chad Burns, Catholic High, 15-. 2. Chandler Lemoine, Catholic High, 13-06. 3. Chandler Kelleher, Catholic High, 12-06.

Running events

4x200 relay: 1. Southern Lab, 1:30.2. 2. Denham Springs, 1:31.9. 3. Episcopal, 1:33.

1,600: 1. Jeffrey Kelly, Catholic High, 4:27.01. 2. Pierce Hill, Catholic High, 4:29.3. 3. Chace Edwards, Brother Martin, 4:36.

110 hurdles: 1. Kam Cummings, Catholic High, 14.3. 2. Evan Hotard, St. Stanislaus, 15.2. 3. Caden Dickinson, Episcopal, 16.3.

100: 1. Logan Hart, Catholic High, 10.6. 2. Devin Dixon, Southern Lab, 10.7. 3. Sethan Hollier, Catholic High, 10.8.

800: 1. Pierce Hill, Catholic High, 1:58.05. 2. Michael Comeaux, Catholic High, 2:00.02. 3. Syngyn Chapman, Scotlandville, 2:02.01.

4x100 relay: 1. Catholic High, 42.7. 2. Southern Lab, 43.5. 3. Denham Springs, 43.9.

400: 1. D’Wayne Williams, Scotlandville, 49.6. 2. Patrick Stephens, Catholic High, 50.9. 3. James Abbott, Catholic High, 52.3.

300 hurdles: 1. Kam Cummings, Catholic High, 41.1. 2. Greg Beaumont, Brother Martin, 42.2. 3. Caden Dickinson, Episcopal, 42.3.

200: 1. Devin Dixon, Southern Lab, 22.3. 2. Shepard Thomas, Brother Martin, 22.8. 3. Kelvin Joseph, Scotlandville, 23.0.

3,200: 1. Jeffrey Kelley, Catholic High, 9:51.4. 2. Brandt Green, Catholic High, 10:04.3. 3. Miles McLindon, Catholic High, 10:20.1.

4x400 relay: 1. Catholic High, 3:26.7. 2. Scotlandville, 3:30. 3. Episcopal, 3:30.4.

Baseball

Beetle Bailey tournament

at Episcopal

St John 11, Cecilia 7

Episcopal 8, St John 3

Christian Life 5, St Michael 4, 11 innings

Christian Life 7, Newman 1

St Michael 11, Newman 1

Runnels 5, Pope John Paul 2

Central Catholic 8, Pope John Paul 1

Runnels 5, Central Cathlolic 4