Capsules for the Baton Rouge area teams participating in the LHSAA/State Farm State Softball Tournament at Sulphur’s Frasch Park.

Brusly

Class 3A

Record-playoff seed: 28-4, second

Head coach: Beau Bouvier

Quarterfinal opponent: St. Charles Catholic, noon, Field 15

Last time in the tournament: 2011, lost to Catholic-New Iberia in 3A final

Lineup: RF Akiya Thymes, Fr., .515 batting average; SS Jada Cobbs, Sr., .412; 1B Shelby Willis, So., .451; P Carli Jo Leblanc, So., 18-4, .360; 3B Lanesha Taylor, So., .422; CF Carlie Comeaux, So., .414; C Shelby Fleming, Fr., .333; LF Maddie Laprairie, Fr., .400; 2B Claire Daigle, Fr., .268; or DP Chloe Richard, So., .254.

Fast fact: The Panthers previously won state titles in Class 3A in 1991 and 1997.

Catholic-Pointe Coupee

Class 1A

Record-playoff seed: 17-11, 13th seed

Head coach: Lauren Castle Doucet

Last time in the tournament: 2011, lost to Archbishop Hannan in the quarterfinals

Quarterfinal opponent: False River Academy, noon, Field 17

Lineup: OF Phoebe Fabre, So., .324; IF Jordyn David, Jr., .406; IF Blaire Bass, Fr., .365; P Lauren David, So., .535; OF Kayla Garrett, Jr., .258; C Claire Roy, Fr., .273; IF Amanda Bueche, Fr., .308; IF Lindsey Hendricks, Sr., .220; OF Sydney Welsh, Jr., .220; IF Katelynn Bellelo, eighth, .429; OF Julia Johnson, Fr., .220; Also P Karly Bellelo, Fr.; P Abbey Devillier, eighth.

Fast fact: Doucet played for FRA’s Shamsie at Comeaux-Lafayette and played in the state tourney in 2001-02.

Denham Springs

Class 5A

Record-playoff seed: 21-10, 17th

Head coach: David Bourque

Quarterfinal opponent: Sam Houston, 6 p.m., Field 16

Last time in the tournament: 2011, lost to Hahnville in 5A final

Lineup: SS Lauren Russell, Sr. .364; CF Natalie Landry, Sr., .438; 3B Jorie McDonald, Jr., .467; LF Sydney McCullough, Sr., .355; DP Brooklyn Hayes, Jr., .286; C Breanna Ensminger, Jr., ,370; RF Kirstie Bridges, Sr., .296; 1B Savannah Duval, Sr., 215; 2B Kurstyn David, So., .222; P-Flex Madison Vige, Sr., 15-7.

Fast fact: Denham Springs makes its 20th state tourney appearance and seeks its first title since 2000.

East Ascension

Class 5A

Record-playoff seed: 16-15, 22nd

Head coach: Amy Pitre

Quarterfinal opponent: Hahnville, noon, Field 16

Last time in the tournament: 2011, lost to Denham Springs in the semifinals

Lineup: CF Bailey Landry, Jr., .500; RF Marina Speligene, So., .310; 1B Kyleigh Leblanc, Jr., .400; 3B Carmisha Payton, So., .350; SS Brooke Delaune, Jr., .290; LF Brooke Courville, Sr., .250; P Kendall Burgess, Jr., .250; C Kacie Palmer, Sr., .230; 2B Celeste Fenley, Jr., 230.

Fast fact: The Spartans are the lowest seed left in the state tourney in any classification.

False River Academy

Class 1A

Record-playoff seed: 15-15, 21st

Head coach: Tara Shamsie

Quarterfinal opponent: Catholic-PC, noon, Field 17

Last time in the tournament: 2011, lost to Archbishop Hannan in the semifinals

Lineup: C Kendall LeBlanc, Jr., .204; P Kim David, So., 15-12, .245; 1B Kameryn Fairchild, Fr., .256; 2B Veronica Nolen, Sr., .257; 3B Amber LaPrairie, So., .205; SS Savannah Lejeune, Fr., .390; OF Nicole Vosburg, So., .312; OF Ashley Vosburg, So., .220; OF Kristyn Fairchild, Fr., .236.

Fast fact: False River is one of five District 6-1A teams to advance to the quarterfinals.

Family Christian

Class C

Record-playoff seed: 20-7, seventh

Head coach: Shelly Cothell

Quarterfinal opponent: Calvin, noon, Field 20

Last time in the tournament: 2011, lost to Starks in the quarterfinals.

SS Megan Smith, Jr., .617 batting average; 3B Kyla Painter, Jr., 324; C Susana Cossich, Jr. .397; P Leeanna Claubaugh, Sr., 19-7, .507; 2B Bethany George, So., .353; RF Labrya Fleming, So., .220; LF Halee Saltzman, So., 220; 1B Sissy Borg, Jr. .246; CF Destiny Vavasseur. Jr., .222.

Fast Fact: Cothell played for a Starkey Academy team that won the Class C title in 1995.

Live Oak

Class 5A

Record-playoff seed: 23-6, 10th

Head coach: Michelle Morris

Quarterfinal opponent: St. Amant, 2 p.m., Field 16

Last time in the tournament: 2009, lost to Belle Chasse in the 4A semifinals.

CF Meagan Louviere, Jr., .406; LF Michelle Trammell, Sr., .416; SS Brooke Morris, Jr., .462; 2B Sarah Sepeda, Jr., .364; RF Peyton Gremillion, So., .313; C Brittney Gunter, Fr., .284; 1B Virginia Cacioppo, Fr., .315; P Brooke Gonzales, Sr., .16-5, .289; 3B Kayla Craft, Sr., .246.

Fast fact: LOHS makes its first 5A appearance; the Eagles won the Class 3A title in 1995.

Maurepas

Class C

Record-playoff seed: 18-6, third

Head coach Amanda Ortego Henley

Quarterfinal opponent: Elizabeth, 2 p.m., Field 20

Last time in the tournament: 2011, lost to Holden in the Class B quarterfinals.

2B Brynn LeBourgeois, Sr., .329; SS Lacy Loupe, eighth, .250; P Ali McCoy, eighth, .568; DH Kaitlyn Carroll, Jr., .333; 3B Bailie Gautreau, eighth, .222; RF Olivia Miller, eighth, .346; C Haly Guitreau, Sr., .440; CF Claire Richardson, Sr., .225; 1B Miranda Smith, eighth, .274; Flex Bhrooke Bell, Jr.

Fast fact: Henley played and coached at Denham Springs and was an assistant for 2008 5A champion Ruston.

Parkview Baptist

Class 3A

Record-playoff seed: 26-5, first

Head coach: Ashlee Ducote

Quarterfinal opponent: North Vermilion, 4 p.m. Field 15

Last time in the tournament: 2010, lost in the 3A final to Notre Dame

2B Nicky Dawson, eighth, .365; SS Camille Rozas, Sr., .304; 3B Lauren Yawn, Sr., .444; P Brooklyn Guillot, Sr., .386; C Meagan Brown, Sr., .357; CF Riley Chustz, eighth, .250; LF Alyssa McVicker, Jr., .358; 1B Blakeli Entremont, Jr., .277; RF Morgan Acosta, Fr., .277.

Fast fact: PBS last won a title in 2002, but was the 3A runner-up in 2008, 2009 and 2010.

St. Amant

Class 5A

Record-playoff seed: 25-3, second

Head coach: Scott Nielson

Quarterfinal opponent: Live Oak, 2 p.m., Field 16

Last time in the tournament: 2011, lost to East Ascension in the quarterfinals.

LF-P Kara Gremillion, Fr., .482; RF Madison Edmonston, So., .397; 1B Whitney Troxclair, Sr., .455; P Kasey Nielson, Jr., 21-1, .287; SS Haley Lavigne, Sr., .402; C Brooke Roberts, Jr., .220; 2B Allison Hope, Sr., .321; 3B Gabrielle Felps, Sr., .313; DP Chelsey Gautreaux, Sr., .286; Flex-CF Kirsten Despino, Jr.

Fast fact: The Gators have been to the state tourney 11 of the past 12 years and won five straight titles from 2002-06.

St. John

Class 1A

Record-playoff seed: 22-10, ninth

Head coach: Oliver “Cricket” Crockett

Quarterfinal opponent: Opelousas Catholic, 6 p.m, Field 17

Last time in the tournament: 2011, lost to Ascension Catholic in the quarterfinals.

C Shelbi Strickland, So., .540; P Kamryn Theriot, 13-6, .430; 3B Kaycie Hudson, Sr., .416; CF Jessie Brown, Jr., .478; DP Brooklyn Pearce, So., .489; SS Kyndall Guillory, eighth, .250; 2B Alana Blanchard, So., .321; RF Victoria Weaver, So., .240; 1B Keri Yarbrough, Fr.

Fast fact: Third straight berth for the Eagles, who won 1A state titles in 1985, 1989 and 1993.

St. Joseph’s Academy

Class 5A

Record-playoff seed: 25-5, fifth

Head coach: Billy Stears

Quarterfinal opponent: Barbe, 4 p.m., Field 16

Last time in the tournament: 2011, lost to Denham Springs in the quarterfinals.

SS Elyse Thornhill, Fr., .375; P Caroline Sagrera, Sr., 25-5, .337; C Kristen Courville, Sr., .340; 2B Morgan Miller, Jr., .406; LF Madelyn Bordelon, Jr., .321; 1B Abbie Beary, So., .220; 3B Callie Boatner, So., .220; CF Emily Daigle, Sr.. .225; RF Nicole Vermaelen, Jr., .261.

Fast fact: The Redstickers made their first tourney appearance last year and garnered their highest playoff seed ever.