New Orleans metro area

Boys Baseball District Standings

 

Editor’s note: Coaches should contact Rod Walker at rwalker@theadvocate.com or Mike Strom at themikestrom@gmail.com regarding omissions and corrections.

(Standings compiled through Sunday, April 15; x-Denotes district champion; *-Denotes team not competing for district championship.)

 

District 6-5A

Team                           Overall     Dist.

x-Northshore                26-2           11-1

Mandeville                   18-8            8-4

Covington                    19-11          7-5

St. Paul’s                     18-9            7-5

Ponchatoula                 16-12          5-7

Hammond                    10-20          5-7

Fontainebleau               11-18          4-8

Slidell                            4-25          1-11

District 7-5A

Team                            Overall     Dist.

Destrehan                      21-11          9-3

Central Lafourche            20-9           7-2

Hahnville                       17-13          6-4

H.L. Bourgeois               13-14          6-4

East St. John                11-16           3-7

Thibodaux                     8-20           2-7

Terrebonne                   13-15          2-8

District 8-5A

Team                            Overall     Dist.

Chalmette                     10-15          7-0

East Jefferson               16-11           5-2

Higgins                         12-10          5-2

Ehret                            9-21            5-2

Bonnabel                      14-11           3-4

West Jefferson               2-10            2-5

Landry-Walker               3-15            1-6

Grace King                    3-21            0-7

District 9-5A

Team                            Overall     Dist.

John Curtis                   23-4           9-0

Holy Cross                    17-11-1      7-2

Jesuit                            17-11        6-5

Brother Martin             13-14           4-5

Rummel                        16-13         3-7

St. Augustine                15-14         2-7

Shaw                             6-24          2-7

District 8-4A

Team                            Overall     Dist.

Salmen                        16-11           5-2

Franklinton                   15-9            5-2

Pearl River                    14-10          3-4

Lakeshore                     12-17-1       1-6

District 9-4A

Team                            Overall     Dist.

x-Belle Chasse               22-8           8-0

Warren Easton               20-7           5-2

Karr                             12-11           3-4

Helen Cox                     10-7            3-5

McMain                         0-13            0-8

District 10-4A

Team                            Overall     Dist.

Riverdale                       17-6           5-0

Ben Franklin                  8-16            4-1

Carver                          10-7            3-2

NOMMA                         6-6             2-3

McDonogh 35                3-12            1-4

Lake Area                      0-20           0-5

District 7-3A

Team                            Overall     Dist.

Loranger                       16-10          5-1

Hannan                         13-11          5-1

Albany                           11-16         4-2

Jewel Sumner                 5-14           2-6

Bogalusa                        5-11           0-6

District 9-3A

Team                          Overall     Dist.

Thomas Jefferson         8-13            1-0

KIPP Renaissance          8-6             0-1

District 10-3A

Team                            Overall     Dist.

De La Salle                    22-7           7-1

St. Charles Catholic        20-8           7-1

St. James                     12-12          6-2

Haynes                         10-12          2-6

Donaldsonville               5-15            1-7

Lusher                          4-13            1-7

District 9-2A

Team                         Overall     Dist.

Pope John Paul II         10-12          8-1   

Pine                           16-11           9-3

Northlake Christian      13-17          4-5

Amite                         5-14            3-6

Independence             3-21            0-9

District 11-2A

Team                            Overall     Dist.

Riverside                       13-10-2      3-0

Country Day                  13-5           2-1

Patrick Taylor                 7-16           0-4

District 12-2A

Team                            Overall     Dist.

x-Newman                    14-15          4-0

South Plaquemines        7-16            2-4

Fisher                           7-16            1-3

District 8-1A

Team                                     Overall     Dist.

St. Martin’s                            18-9            3-0

Houma Christian                    19-7            2-1

West St. John                        6-10            1-1

Ecole Classique                      5-5              1-2

Covenant Christian                15-11           0-1

Varnado                                 3-11            0-2

*KIPP B.T. Washington            4-6             0-0

*Ridgewood                            0-3             0-0                      

District 7-B

Team                            Overall     Dist.

Maurepas                      16-10         6-0

Holden                          18-6           4-2

Runnels                         9-13           3-3

Mount Hermon               13-6           2-3

Crescent City                 1-11           0-7

*Kenner Discovery          1-2            0-0