Scores

Saturday

Holy Cross 27, Bonnabel 7

McMain 38, Clark 0

St. Augustine 15, John Curtis 13

Miller-McMcoy 33, Bogalusa 32, 2OT

Karr 52, Helen Cox 34

Friday

Albany 34, Christian Life 13

Ascension Episcopal 63, Asc. Christian 0

Barbe 17, Acadiana 14

Bastrop 62, Rayville 57

Beau Chene 21, Bolton 20

Belaire 56, East Iberville 0

Belle Chasse 27, Chalmette 0

Ben’s Ford 37, Sylva-Bay Aca., Miss. 7

Benton 9, Woodlawn (SH) 0

Block 12, Bossier 0

Briarfield 52, Calhoun Aca., Miss. 36

Brother Martin 49, Vandebilt Catholic 0

Bunkie 31, North Central 6

C.E. Byrd 50, Lakeshore 3

Calvary Baptist 27, West Monroe 20

Carencro 24, Comeaux 21

Catholic-BR 42, Salmen 14

Cedar Creek 20, Caldwell Parish 16

Cenla Christian Academy 45, Claiborne 6

Centreville Aca., Miss. 48, Bowling Green 7

Church Point 41, North Vermilion 3

Country Day 55, Crescent City Christian 0

Covenant Christian 42, Ecole Classique 6

Covington 38, Slidell 19

Crowley 45, Opelousas 12

De La Salle 49, Ben Franklin 3

Delcambre 35, Port Barre 14

Delhi Charter 30, Jena 20

Denham Springs 35, Broadmoor 12

DeRidder 26, Southwood 21

Destrehan 24, Hahnville 6

Donaldsonville 44, Independence 20

East Ascension 48, Lutcher 21

East Feliciana 30, Redemptorist 8

East St. John 21, Central Lafourche 18, OT

Easton 53, South Terrebonne 21

Elton 60, Oberlin 54

Episcopal 19, Ascension Catholic 0

False River 37, Northwood-Lena 8

Ferriday 28, West St. Mary 16

Franklinton 39, Amite 13

Franklin Parish 27, Haynesville 7

Grambling 74, Tensas 18

Grand Lake 28, South Cameron 21

Green Oaks 22, Red River 14

Hamilton Christian Academy 22, Basile 8

Hannan 17, Pope John Paul II 14

Hanson Memorial 25, Lafayette Christian 20

Haughton 34, St. Mary 7

Haynes Academy 39, Ridgewood 0

Highland Baptist 56, Gueydan 0

Houma Christian 28, St. Martin’s 3

Huntington 20, Loyola College Prep 17

Jeanerette 30, Berwick 21

Jennings 41, Winnfield 14

Jesuit 40, East Jefferson 14

John Ehret 19, St. Amant 17

Kaplan 32, St. Martinville 7

Kinder 53, Iota 0

Lafayette 27, New Iberia 22

LaGrange 36, Rayne 20

Landry-Walker 21, McKinley 20

LaSalle 20, Lakeview 12

Livonia 23, McDonogh (35) 7

Logansport 40, Ringgold 0

Loreauville 39, Abbeville 14

Lusher Charter 48, Thomas Jefferson 7

Madison 36, General Trass 0

Madison Prep 36, Tara 0

Mangham 28, Oak Grove 12

Mansfield 33, Richwood 26

Many 55, Jonesboro-Hodge 7

Marksville 28, St. Louis 21

Minden 28, Fair Park 20

Morgan City 14, Franklin 6

Neville 34, Airline 10

North DeSoto 41, Shreveport Northwood 21

Northeast 12, Dunham 7

Northlake Christian 19, Capitol 7

North Webster 50, Delhi 14

Northside 38, Westgate 12

Oak Forest 46, Copiah Aca., Miss. 14

Oakdale 28, DeQuincy 20

Opelousas Catholic 33, Catholic-PC 7

Ouachita Parish 35, Carroll 6

Parkview Baptist 35, Brusly 14

Parkway 44, B.T. Washington 20

Patterson 27, Westlake 13

Peabody 42, Alexandria 20

Pineville 22, Leesville 17

Plain Dealing New Tech 44, North Caddo 0

Plaquemine 27, Southern Lab 20, OT

Port Allen 22, Baker 21

River Oaks 28, Central Hinds Aca., Miss. 7

Riverfield 51, Porter’s Chapel Aca., Miss. 14

Riverside Academy 68, W.L. Cohen 8

Ruston 22, Captain Shreve 10

Rummel 37, Dutchtown 6

Scotlandville 22, Central 10

Shaw 48, E.D. White 20

Silliman Institute 33, Central Private 7

Sophie B. Wright 22, South Plaquemines 20

South Lafourche 29, Terrebonne 14

Springfield 17, St. Helena 12

St. Charles Catholic 49, Ville Platte 0

St. Edmund 44, Westminster Christian 0

St. Frederick Catholic 48, Vidalia 0

St. James 63, Fisher 6

St. Michael 18, Jewel Sumner 7

St. Paul’s 36, Hammond 0

St. Thomas Aquinas 42, Pine 36

St. Thomas More 41, Cecilia 13

Sterlington 39, Homer 22

Sulphur 21, Sam Houston 7

Teurlings Catholic 31, Breaux Bridge 15

Thibodaux 41, H.L. Bourgeois 23

Tioga 42, Avoyelles 20

Union Parish 27, Ouachita Christian 14

University 49, Glen Oaks 7

Vermilion Catholic 29, Central Catholic 22

Vinton 34, Pickering 27

Washington-Marion 26, Eunice 20

West Feliciana 23, Kentwood 6

West Jefferson 21, King 16

West Ouachita 45, Grant 8

West St. John 47, Ellender 8

White Castle 44, Iowa 26

Wossman 32, Northwest 6

Woodlawn 51, Assumption 0

Zachary 39, Live Oak 21

Week 6 schedule

All games 7 p.m. unless noted otherwise.

Thursday’s games

Houma Christian vs. Haynes Academy, 6:30 p.m., Joe Yenni

KIPP Renaissance High vs. Miller-McCoy

District 8-5A

Bonnabel vs. West Jefferson, 6:30 p.m., Hoss Memtsas

Friday’s games

Ben Franklin vs. Lusher

District 6-5A

Salmen at Lakeshore

Fontainebleau at Northshore

Slidell at Hammond

St. Paul’s at Mandeville

Covington at Pontchatoula

District 7-5A

Terrebonne at Hahnville

East St. John at H.L. Bourgeois

Central Lafourche at South Lafourche

Destrehan at Thibodaux

District 8-5A

Riverdale at East Jefferson

Cox vs. Higgins

District 9-5A

Holy Cross vs. Jesuit, 7:15, Tad Gormley Stadium

District 9-4A

Easton at Belle Chasse

Landry-Walker vs. Karr (Behrman)

District 11-3A

Curtis at St. Charles

District 7-2A

Hannan at St. Thomas Aquinas

Northlake Christian at St. Helena Central

Pine at Pope John Paul II

District 9-2A

Fisher at Riverside

Newman at St. James

Cohen vs. Sophie B. Wright

South Plaquemines vs. Carver

District 8-1A

West St. John at Ascension Christian

District 9-1A

Ridgewood vs. Ecole Classique

Country Day vs. St. Martin’s

Saturday’s games

District 8-5A

Chalmette vs. Ehret, 7 p.m., Hoss Memtsas

District 9-5A

St. Augustine vs. Brother Martin, 2:30 p.m., Tad Gormley

Shaw vs. Rummel, 7 p.m., Yenni

District 11-3A

De La Salle vs. McMain, 2:30 p.m.

How ranked teams fared

Here is how teams ranked in the LSWA’s high school football polls fared during Week 5 of the regular season.

CLASS 5A

1, Rummel (5-0) beat Dutchtown 37-6

2, Destrehan (5-0) beat Hahnville 25-6

3, Byrd (5-0) beat Lakeshore 50-3

4, Ponchatoula (5-0) beat Northshore 49-0

5, Catholic-BR (4-1) beat Salmen 42-14

6, Jesuit (4-1) beat East Jefferson 40-14

7, West Monroe (3-2) lost to Calvary Baptist 27-20

8, Parkway (4-1) beat Booker T. Washington 44-20

9, Acadiana (2-3) lost to Barbe 17-14

10, Brother Martin (5-0) beat Vandebilt Catholic 49-0

Others receiving points: Thibodaux beat H.L. Bourgeois 41-23; Zachary beat Live Oak 39-21; St. Paul’s beat Hammond 35-0; Dutchtown lost to Rummel 37-6; Hahnville lost to Destrehan 24-6; Barbe beat Acadiana 17-14; St. Augustine beat John Curtis 15-13; Woodlawn-BR beat Assumption 51-0; East St. John beat Central Lafourche 21-18 OT; Sam Houston lost to Sulphur 21-7.

CLASS 4A

1, St. Thomas More (5-0) beat Cecilia 41-13

2, Neville (4-1) beat Airline 34-10

3, Landry-Walker (4-1) beat McKinley 21-20

4, Warren Easton (4-1) beat South Terrebonne 53-21

5, Plaquemine (5-0) beat Southern Lab 27-20 OT

6, Rayne (4-1) lost to LaGrange 36-20

7, Franklinton (4-1) beat Amite 39-13

8, Lutcher (3-2) lost to East Ascension 48-21

9, Breaux Bridge (3-2) lost to Teurlings 31-15

10, Teurlings Catholic (4-1) beat Breaux Bridge 31-15

Others receiving points: Edna Karr plays Helen Cox Saturday; South Terrebonne lost to Warren Easton 53-21; West Ouachita won 45-8; DeRidder beat Southwood 26-21; Bastrop beat Rayville 62-57; Benton beat Woodlawn-Shreveport 7-0.

CLASS 3A

1, John Curtis (4-1) lost to St. Augustine 15-13

2, University (5-0) beat Glen Oaks 49-7

3, Union Parish (4-1) beat Ouachita Christian 27-14

4, St. Charles Catholic (4-1) beat Ville Platte 49-0

5, Notre Dame (3-2) lost Catholic-NI 56-28

6, Jennings (4-1) beat Winnfield 41-14

7, Parkview Baptist (4-1) beat Brusly 35-14

8, Church Point (5-0) beat North Vermilion 41-3

9, Livonia (4-0) Livonia beat McDonogh (35) 23-7

10, Amite (3-2) lost to Franklinton 39-13

Others receiving points: De La Salle beat Ben Franklin 49-3; South Beauregard beat Lakr Arthur 20-0; Evangel beat KIPP Renaissance 56-3; Jena lost to Delhi Charter 30-20; Kaplan beat St. Martinville 32-7; Buckeye lost to Menard 21-7; Iowa lost to White Castle 44-26; West Feliciana beat Kentwood 23-6.

CLASS 2A

1, Many (5-0) beat Jonesboro-Hodge 55-7

2, Riverside Academy (5-0) beat Cohen 68-8

3, Catholic-NI (5-0) beat Notre Dame 56-28

4, Calvary Baptist (4-1) beat West Monroe 27-20

5, Kinder (5-0) beat Iota 53-0

6, Newman (5-0) beat Carver 53-12

7, Episcopal-BR (4-0) beat Ascension Catholic 19-0

8, Northlake Christian (5-0) beat Capitol 19-7

9, St. Thomas Aquinas (4-1) beat Pine 42-36

10, Vinton (4-1) beat Pickering 34-27

Others receiving points: Pickering lost to Vinton 34-27; Loreauville beat Abbeville 39-14; Pine lost to St. Thomas Aquinas 42-36; Welsh beat Rosepine 42-0; Opelousas Catholic beat Catholic-PC 33-7; St. James beat Fisher 63-6; Winnfield lost to Jennings 44-14; Springfield beat St. Helena Central 17-12; Northeast beat Dunham 12-7.

CLASS 1A

1, Haynesville (4-1) lost to Franklin Parish 27-7

2, Mangham (5-0) beat Oak Grove 28-12

3, Kentwood (4-1) lost to West Feliciana 23-6

4, Ouachita Christian (3-2) lost to Union Parish 27-14

5, Basile (4-1) lost to Hamilton Christian 22-8

6, Vermilion Catholic (4-1) beat Central Catholic 29-22

7, Country Day (4-1) beat Crescent City Christian 55-0

8, West St. John (3-2) beat Ellender 47-8

9, White Castle (4-1) beat Iowa 44-26

10, East Beauregard (5-0) beat Merryville 38-0

Others receiving points: Madison Prep beat Tara 36-0; Ascension Catholic lost to Episcopal 19-0; St. Mary’s lost to Haughton 34-7; Southern Lab lost to Plaquemine 27-20 OT; Block beat Bossier 12-0; St. Edmund beat Westminster Christian 44-0.