Football

Thursday’s scores

C.E. Byrd 42, Calvary Baptist Academy 13

E.D. White 32, Central Catholic 6

Kaplan 32, Westminster Christian 6

Oberlin 26, Rosepine 24

Riverdale 28, King 7

Friday’s games

All games start at 7 p.m. unless otherwise noted

Carver vs. Easton, 3:30 p.m.

St. Martin’s at Ben Franklin, 4 p.m.

St. Augustine at Covington

Hahnville vs. Landry-Walker (Behrman)

Newman at Pope John Paul II

Ehret at Fontainebleau

Riverside at West St. John

Cohen at Hammond

Vandebilt Catholic at St. James

Mandeville at Central Lafourche

Salmen at Northshore

Higgins at Ponchatoula

St. Martin’s at Ben Franklin

Slidell at Lakeshore

McDonogh 35 at St. Paul’s

Bonnabel vs East Jefferson, Yenni

H.L. Bourgeois at St. Amant

Holy Cross at Chalmette

Belle Chasse at Brusly

Country Day at Episcopal

West Jefferson at Lutcher

Dutchtown at Destrehan

Shaw at South Lafourche

Haynes Academy vs. Thomas Jefferson, Hoss Memtsas

Brother Martin at Franklinton

De La Salle at Hannan

Sophie B. Wright at Lusher

Central at Jesuit

East St. John vs. Curtis, Muss Bertolino

East Ascension at St. Charles

Clark at St. Thomas Aquinas

Pearl River at Northlake Christian

Saturday’s games

Cox vs. Miller-McCoy, Tad Gormley

Acadiana vs. Rummel, Joe Yenni

Volleyball

De La Salle 3,

Belle Chasse 0

De La Salle , 26, 25, 25, Belle Chasse , 24, 17, 16

Team leaders: De La Salle: Jordan Rankins (14 kills, 2 blocks), Joi Johnson (2 blocks), Mallory Hefner (4 aces), Hailey Sellers (17 digs), Brooke Bonura (31 assists); Belle Chasse: Toni Corso (16 kills, 3 aces, 24 digs), Emily Morgan (26 assists).

Team records: De La Salle 8-3), Belle Chasse 8-6.

McGehee 3, St. Martin’s 0

St. Martin’s , 12, 8, 13, McGehee, 25, 25, 25

Team leaders: St. Martin’s: Kayla Gerard (7 kills), Ilana Springer (4 kills), Lillian Doskey (2 aces), Ruby Reeves (6 assists), Bethany Black (6 digs). McGehee: Taylor Ducros (9 kills, 14 digs), Tyler Beckham (10 kills), Julia Felix (19 assists).

Team records: St. Martin’s: 1-9.

Swimming

Metro Double Dual Meet

at St. Paul’s and Slidell

Girls

50 Freestyle: 1. Jourdan Staffier, Covington, 31.11 2. Elizabeth J Hartley, Slidell, 31.55 3. Amber Monlezun, Covington, 33.40.

100 Freestyle: 1. Caitlyn E. Gonzalez, Slidell, 1:01.07 2. Amber Monlezun, Covington, 1:17.45 3. Jourdan Staffier, Covington, 1:18.15 .

200 Freestyle: 1. Bree I. Robertson, Slidell, 2:27.58.

500 Freestyle: 1. Claire E. Canulette, Slidell, 6:24.97 2. Bree I. Robertson, Slidell, 6:50.42 3. Elizabeth J. Hartley, Slidell, 8:01.48.

100 Backstroke: 1. Rebecca E. Warren, Slidell, 1:28.75 2. Ashby C. Glover, Slidell, 1:38.97 3. Rachel Mueller, Covington, 2:05.37.

100 Breaststroke: 1. Carolina L. Tanner, Slidell, 1:33.43 2. Brienne Poche, Covington, 1:40.49 3. Emily M. Landry, Slidell, 1:41.90.

100 Butterfly: 1. Emily M. Landry, Slidell, 1:34.62 2. Rebecca E. Warren, Slidell, 1:42.37.

200 IM: 1. Claire E. Canulette, Slidell, 2:33.85 2. Caitlyn E. Gonzalez, Slidell, 2:47.28 3. Carolina L. Tanner, Slidell, 2:59.15 4. Ashby C. Glover, Slidell, 3:14.92.

200 Freestyle Relay: 1. Slidell (Claire Canulette, Emily M. Landry, Bree Robertson, Caitlyn E. Gonzalez), 2:00.38 2. Slidell, 2:15.95 3. Covington, 2:20.18.

400 Freestyle Relay: 1. Slidell (Elizabeth J. Hartley, Rebecca E. Warren, Emily Landry, Bree I. Robertson), 5:05.56 2. Covington, 6:02.51 3. Covington, 6:13.35.

200 Medley Relay: 1. Slidell (Caitlyn E. Gonzalez, Claire E. Canulette, Rebecca Warren, Carolina L. Tanner), 2:23.40 2. Covington, 2:33.62 3. Slidell, 2:39.45.

Boys

Team Scores: 1. St. Paul’s , 133.00; Covington, 20.00 2. St. Paul’s , 102.00; Covington, 20.00 3. Slidell, 90.00; Covington, 43.00.

50 Freestyle: 1. Jack H. Cheng, St. Paul’s , 24.15 2. William W. Munn, St. Paul’s , 26.82 3. Matt Blair, Covington, 27.02.

100 Freestyle: 1. Kyle G. Hladky, St. Paul’s , 55.69 2. William W. Munn, St. Paul’s , 1:01.64 3. Tonner T. Dougherty, St. Paul’s , 1:05.40.

200 Freestyle: 1. Kyle G. Hladky, St. Paul’s , 2:01.72 2. Jacob T. Elliott, St. Paul’s , 2:14.00 3. Jason J. Blakely, Slidell, 2:17.68.

500 Freestyle: 1. Harrison H. Prieto, St. Paul’s , 5:42.13 2. Payton T. Harvey, Slidell, 6:19.95 3. Brandon C. Smith, Slidell, 6:30.88.

100 Backstroke: 1. Jack H. Cheng, St. Paul’s , 1:03.55 2. Harry D. Folse, Slidell, 1:06.68 3. Connor J. Lowery, Slidell, 1:06.55.

100 Breaststroke: 1. Griffin M. Guzan, St. Paul’s , 1:08.87 2. Jacob T. Elliott, St. Paul’s , 1:13.04 3. Harry D. Folse, Slidell, 1:15.47.

100 Butterfly: 1. Griffin M. Guzan, St. Paul’s , 56.22 2. Zach T. Warren, Slidell, 59.78 3. Ian P. Fried, St. Paul’s , 1:16.58.

200 IM: 1. Landon M. Lavigne, Slidell, 2:13.34 2. Harrison H. Prieto, St. Paul’s , 2:14.82 3. Payton T. Harvey, Slidell, 2:25.61.

200 Freestyle Relay: 1. Slidell (Landon M. Lavigne, Harry D. Folse, Zach T. Warren, Brandon C. Smith), 1:40.77 2. St. Paul’s , 1:47.14 3. Slidell, 1:47.14.

400 Freestyle Relay: 1. St. Paul’s (Harrison H. Prieto, Jacob T. Elliott, Jack H. Cheng, Griffin M. Guzan), 3:45.98 2. Slidell, 3:53.12 3. St. Paul’s , 4:24.47.

200 Medley Relay: 1. St. Paul’s (Harrison H. Prieto, Jacob T. Elliott, Griffin M. Guzan, Jack H. Cheng), 1:48.29 2. St. Paul’s , 2:04.31 3. Slidell, 2:15.91.

Metro Dual Meet II

Boys

Team scores: Fontainebleau 112.00, Lakeshore High 48.00, Northshore HS 98.00 Lakeshore High 46.00, Northshore HS 88.00 Fontainebleau 81.00.

200 Yard Medley Relay: 1. Fontainebleau, (Michel Singler II, Andrew Osborne, Harrison Goetrz, Dale Miller), 1:51.13. 2. Northshore HS, 1:57.83. 3. Lakeshore High, 1:58.50.

200 Yard Free: 1. Andrew Osborne, FHS, 1:52.52. 2. Alex White, NHS, 2:05.39 3.Joseph Reese, NHS, 2:13.01.

200 Yard IM: 1. Chris Mazier, NHS, 2:16.72. 2. Harrison Goertz, FHS, 2:17.05. 3. Nicholas Harris, FHS, 2:28.79.

50 Yard Free: 1. Michel Singler II, FHS, 22.76. 2. Austin Marr, LHS, 23.19. 3. Jacob Sterbenz, NHS, 23.67.

100 Yard Fly: 1.Nick Smail, NHS, 59.09. 2. Alex White, NHS, 1:08.37. 3. Louis Bubrig, FHS, 1:11.32.

100 Yard Free: 1. Michel Singler II, FHS, 50.61. 2. Austin Marr, LHS, 51.32. 3. Jacob Sterbenz, NHS, 52.61.

500 Yard Free: 1. Andrew Osborne, FHS, 5:12.38. 2. Benjamin Rowley, NHS, 5:20.76. 3. Joseph Reese, NHS, 5:50.67.

200 Yard Free Relay: 1.Northshore HS, , 1:37.60. 2. Fontainebleau 1:38.99. 3. Lakeshore High 1:43.72.

100 Yard Back: 1. Nick Smail, NHS, 59.79. 2. Andrew Wendt, LHS, 1:20.90. 3. Kolby Weber, LHS, 1:21.99.

100 Yard Breast: 1. Benjamin Rowley, NHS, 1:06.76. 2. Harrison Goertz, FHS, 1:11.31. 3. Cole Danovsky, NHS, 1:17.68.

400 Yard Free Relay: 1. Northshore HS, (Jacob Sterbenz, Mark Jones, Nick Smail, Benjamin Rowley), 3:33.73 2.Fontainebleau 4:24.92. Lakeshore High 4:32.08.

Girls

200 Yard Medley Relay: 1. Northshore HS, , 2:01.66 2.Lakeshore High, 2:04.41. 3. Fontainebleau, 2:04.78.

200 Yard Free: 1. Katherine Simmers, NHS, 2:06.90. 2. Megan Paretti, NHS, 2:13.07. 3. Grace Gallagher, FHS, 2:23.32.

200 Yard IM: 1. Madelyn Byrd, NHS, 2:22.99. 2. Meghan Mistric, FHS, 2:37.83. 3. Meredith Fisse, FHS, 2:45.45.

500 Yard Free: 1.Mackenzie McGuire, LHS, 25.97. 2. Maggie Beyrau, FHS, 26.97. 3. Katherine Kjos, NHS, 28.05

100 Yard Fly: 1. Madelyn Byrd , NHS, 1:02.16. 2. Hannah Choppin, LHS, 1:03.88. 3. Katherine Simmers, NHS, 1:05.26.

100 Yard Free: 1. Elise Hernandez, FHS, 56.68. 2. Sydney St.Pierre, NHS, 1:00.37. 3. Emily Ernest, FHS, 1:04.87.

500 Yard Free: 1. Maggie Beyrau, FHS, 5:47.43. 2. Jaycee Morrison, NHS, 5:47.62. 3.Mackenzie McGuire, LHS, 5:51.17.

200 Yard Free Relay: 1. Northshore HS, , 1:49.39. 2. Fontainebleau, 1:50.85. 3. Lakeshore High, 1:51.82.

100 Yard Back: 1. Elise Hernandez, FHS, 1:05.66. 2. Jaycee Morrison, NHS, 1:07.60. 3. Sydney St.Pierre, NHS, 1:08.75.

100 Yard Breast: 1. Hannah Choppin, LHS, 1:13.92. 2. Ava Hughes, FHS, 1:19.68. 3. Gabrielle Ponceti, NHS, 1:22.58.

400 Yard Free Relay: 1. Northshore HS, (Sydney St.Pierre, Jaycee Morrison, Megan Paretti, Katherine Simmers), 4:03.91. 2. Fontainebleau, 4:34.70. 3. Northshore HS, 4:35.13.