Baseball

Catholic 5, Zachary 4

East Ascension 3, Brother Martin 1

Boys golf

At The Island

par 36

Catholic High 143, Dunham 163, Brusly 195

Medalists: Triston Elston, Catholic 34; Stewart Perilloux, Catholic 35; Peta Mata, Catholic 36; Miller Maestri, Dunham 36.

At City Park

Par 32

St. John’s 188, Baton Rouge High 206

Medalists: Michael D’albar 40, St. John’s, Jace Cedotal 47, St. John’s, Denver Mayeuax 49, St. John’s; Bryan Lewis 49; Daniel Joseph 51, Baton Rouge High, William Craig 51, Baton Rouge High.

Basketball

Episcopal 59, Dunham 42

Episcopal 16 12 12 19 — 59

Dunham 17 7 11 7 — 42

Scoring — EPISCOPAL: Chris Beckman Jr. 17, Spencer Kleinpeter 15, Kevin Tripeaux 14, Evan Lawson 8, David Wade 3, Jerry Dunbar 2; DUNHAM: Leviticus Bradley 12, Jyron Walker 9, Chase Day 8, Tre Scott 7, Tyveon Spurlock 6,

3-Point Goals — EPISCOPAL: 3 (Beckman Jr., Lawson, Wade); DUNHAM: 3 (Bradley, Walker, Scott)

Records — Episcopal 30-2, Dunham 21-11

Jehovah-Jireh 56,

Reeves 42

Jehovah-Jireh 10 17 8 21 — 56

Reeves 8 6 12 16 — 42

Scoring — Reeves: Travis Schultz 23, Drew Young 6, Isreal Richards 6, James Guillory 5, Jamie Board 2; Jehovah-Jireh: Donald Johnson III 22, Jeremiah Griffin 8, Jaylon Brown 8, Jaron Davis 7, Bryson Johnson 6, Trenton Pain 5.

3-Point Goals — Reeves 1 (Travis Schultz), Jehovah-Jireh 5 (Jaron Davis, 4 Donald Johnson III).

Many 42, Northeast 38

Many 7 8 11 16 — 42

Northeast 2 17 7 12 — 38

Scoring — Many: T. Garner 12; R. Woods 11; A. Carter 5; P. Kennedy 4; A. Warfield 3; T. Maxie 3; T. Williams 2; Q. Wiseman 2; Northeast: E. Williams 11; T. Uwagboe 11; L. Blakes 9; J. Ennis 4; M. Minor 3;

3-Point Goals — Many: 7 (R. Woods 3, T. Garner 2, A. Carter 1, A. Warfield 1), Northeast: 7 (E. Williams 3, L. Blakes 3, M. Minor 1)

Records — Many: 20-6; Northeast: 15-15

Runnels 73, Hannan 65

Hannan 20 18 11 16 — 65

Runnels 11 19 18 25 — 73

Scoring — HANNAN: Noah Griffin 19, Daniel Hollander 19, Brooks Murrell 12, Nick Daniels 11, Patrick Donnelly 4; RUNNELS: Grant Welch 27, Hampton Hudson 17, Josh Sparks 15, Mohammed Pirzadah 7, Garrett Deshotels 3, Thomas Meyers 2, Andrew Hyde 2

3-Point Goals — HANNAN 1 (Griffin); RUNNELS 8 (Welch 4, Sparks 2, Pirzadah, Deshotels)

Records — Runnels 20-11

Plaquemine 52,

St. Thomas More 40

St. Thomas More 16 4 8 12 — 40

Plaquemine 11 11 14 16 — 52

Scoring — ST. THOMAS MORE: Trevor Begue 10, Deuce Wallace 10, Peter Kisbaugh 9, William Vincent 6, Devante Benjamin 4, Jonathan Cissie 1; PLAQUEMINE: DJ Marshall 13, C.J. Young 13, Charleston Spears 9, Cameron Garner 9, Kirkland Jones 4, Jamie Lawless 2, Darwin James 2

3-Point Goals — ST. THOMAS MORE: 6 (Peter Kisbaugh 3, Deuce Wallace 2, Devante Benjamin); PLAQUEMINE: 3 (Cameron Garner)

Records — Plaquemine 25-6; St. Thomas More 25-10.

Port Allen 83, Donaldsonville 61

Port Allen 23 18 19 23 — 83

Donaldsonville 17 19 16 19 — 61

Scoring — Donaldsonville: Tyler Brown 6, Aaron Julian 7, Ronald Whittington 4, Braxton Bernard 19, Steven Sullivan 10, Jaquel Gant 17, Jeremy Jones 3; Port Allen: Jordan Morgan 15, Ishmael Lane 21, Grover Harrison 4, Lorenvo Osbourne 5, Telson Allen 26, Nigel Allen 12

3-Point Goals — Port Allen 9 (Jordan Morgan 2, Grover Harrison 1, Telson Allen 4, Nigel Allen 2) Donaldsonville 4 (Tyler Brown 2, Arron Julian 1, Jeremy Jones 1)

Scotlandville 50, Alexandria 39

Alexandria 8 9 8 14 — 39

Scotlandville 9 11 19 11 — 50

Scoring — ALEXANDRIA:Jordan Hunt 13, Dillon Metoyer 8, Jejuan Bell 6, Chris Lewis 4, Isaac Skinner 2, Keldric Stevens 2, Brandon Jolly 2, Jerry Gibsons; SCOTLANDVILLE: LaMarcus Lee 15, Jordan Adebutu 12, Ja’Vonte Smart 9, Garrick Green 9, Jaylen Hawkins 3, LaMarq Williams 2

3-Point Goals — ALXEANDRIA: 3 (Metoyer 2, Hunt); SCOTLANDVILLE: 4 (Adebutu 2, Smart, Hawkins).

Southern Lab 59, Delhi 46

Delhi 8 13 11 14 — 46

Southern Lab 11 15 13 20 — 59

Scoring — DELHI: A. Griffin 22, J. Percy 10, T. Williams 5, D. Burgess 4, T. Wesley 3, M. Stubblefield 2; SOUTHERN LAB: Dexter Dennis 12, Bladrick Veal 10, Chris Allen 8, J. Booker 7, S. Carroll 7, Roderick Hayes 7, Q. Fillmore 5, Tyler Panyanouvong 3

3-Point Goals — DELHI 4 (Griffin 3, Wesley); SOUTHERN LAB 2 (Fillmore, Panyanouvong).

Records — Alexandria 24-9; Scotlandville 30-4

University High 89, Madison Parish 48

University High 20 25 19 25 — 89

Madison Parish 8 9 19 12 — 48

Scoring — UNIVERSITY HIGH: D.J. White 31, Skylar Mays 16, John Jones 13, Wayde Sims 11, Jalen Johnson 10, Robert Gardner 3, Maxwell Starwood 2, Marshall Graves 2, Spencer Mays 2; MADISON PARISH: Cameron Walls 24, Joshua Lloyd 12, Avion Rufus 8, KaDarrian Reynolds 4, Rasha Brooks 2, Willie Farmer 2

3-Point Goals — UNIVERSITY HIGH: 5 (White, Skylar Mays, Jones, Johnson, Gardner); MADISON PARISH: 3 (Walls)

Records — University High 30-3.

Boys playoff pairings

Class 5A

Bidistrict results

(1) Natchitoches Central 58, (32) Rummel 36

(16) St. Paul’s 71, McKinley 65

(9) Brother Martin 60, Comeaux 40

(8) West Jefferson 71, Broadmoor 58

(5) Ouachita Parish 79, (28) Broadmoor 68

(21) Ruston 42, (12) Catholic-BR 41

(20) Higgins 44, (13) Bonnabel 26

(29) Carencro 56, (4) St. Augustine 53

(3) Scotlandville 87, (30) Hahnville 28

(14) Alexandria 56, (19) Southwood 44

(22) Parkway 62, (11) Central Lafourche 55

(6) Lafayette 59, (27) Captain Shreve 46

(7) C.E. Byrd 73, (26) Barbe 47

(23) Denham Springs 75, (10) East St. John 72

(15) Mandeville 61, (18) Jesuit 46, OT

(2) Helen Cox 67, (31) Destrehan 49

Regional pairings

(1) Natchitoches Central 60, (16) St. Paul’s 39

(8) West Jefferson 47, (9) Brother Martin 46

(5) Ouachita Parish 65, at (21) Ruston 59

(20) Higgins 41, (29) Carencro 28

(3) Scotlandville 50, (14) Alexandria 39

(22) Parkway 69, (6) Lafayette 68

(7) C.E. Byrd 80, (23) Denham Springs 65

(2) Helen Cox 80, (15) Mandeville 59

Class 4A

Bidistrict results

(1) Salmen 84, (32) Bastrop 41

(17) Neville 70, (16) Lutcher 62

(9) Ellender 62, (24) Northside 59

(8) St. Martinville 75, (25) Huntington 64

(5) Washington-Marion 63, (28) East Jefferson 47

(12) McDonogh (35) 50, (21) Tara 39

(13) St. Thomas More 48, (20) Warren Easton 34

(4) Plaquemine 57, (29) Morgan City 37

(3) Edna Karr 70, (30) LaGrange 69

(19) Franklin Parish 74, (14) Teurlings Catholic 71, OT

(11) Fair Park 66, (22) Opelousas 53

(6) Landry-Walker 90, (27) Loyola Prep 45

(7) Leesville 76, (26) Cecilia 71

(10) St. Michael 72, (23) Bolton 56

(15) Tioga 64 (18) Beau Chene 49

(2) Peabody 75, (31) Vandebilt Catholic 38

Regional pairings

(1) Salmen 55, (17) Neville 51, 2 OTs

(9) Ellender 54, (8) St. Martinville 43

(12) McDonogh 35 64, (5) Washington-Marion 50

(4) Plaquemine 52, (13) St. Thomas More 40

(3) Karr 73, (19) Franklin Parish 60

(6) Landry-Walker 64, (11) Fair Park 45

(10) St. Michael 49, (7) Leesville 40

(2) Peabody 55, (15) Tioga 44

Class 3A

Bidistrict results

(1) University 69, (32) Lusher Charter 42

(16) Madison Parish 67, (17) Ville Platte 47

(9) Port Allen 89, (24) Parkview Baptist 61

(25) Donaldsonville 57, (8) Marksville 56

(5) St. Louis Catholic 81, (28) Richwood 57

(12) E.D. White 46, (21) Glen Oaks 44

(13) B.T. Washington 71, (20) Abbeville 61

(4) Westlake 72, (29) North Vermilion 50

(3) John Curtis 76, (30) North Webster 60

(14) Carroll 70, (19) Miller-McCoy 49

(11) Albany 67, (22) Vidalia 60

(6) Evangel Christian 71, (27) Brusly 59

(7) Patterson 100, (26) Jennings 61

(10) De La Salle 79, (23) South Beauregard 48

(15) Bossier 67, (15) Pine Prairie 42

(2) Rayville 97, (31) Loranger 65

Regional pairings

(1) University 89, (16) Madison Parish 48

(9) Port Allen 83, (25) Donaldsonville 61

(5) St. Louis 51, (12) E.D. White 48

(13)Booker T. Washington 56, (4) Westlake 50

(3) John Curtis 78, (14) Carroll 52

(11) Albany at Evangel

(10) De La Salle at 67, (7) Patterson 64, OT

(2) Rayville 69, (15) Bossier 58, OT

Class 2A

Regional pairings

(16) Newman at (2) Riverside Academy

(9) Archbishop Hannan at (8) Runnels

(5) North Caddo 81, (21) St. James 49

(13) Doyle 66, (4) Welsh 65

(3) Episcopal 59, (14) Dunham 42

(11) Rosepone at (6) Rapides

(10) Many 42, (26) Northeast 38

(2) Lakeview at (18) Pickering

Class 1A

Regional pairings

(1) Madison Prep 92, (17) Tensas 54

(8) Southern Lab 59, (9) Delhi 46

(5) Northwood-Lena 47, (12) Ascension Episcopal 42

(4) Country Day 68, (20) St. Martin’s 42

(3) Lafayette Christian 71, (19) Grambling 57

(11) Plain Dealing at (6) White Castle, 7 p.m. Wednesday

(7) Hamilton Christian 61, (10) Central Catholic 47

(15) West St. John at (2) Arcadia

Class B

Regional pairings

(1) Florien 96, (16) Lacassine 52

(9) Dodson at (8) Weston

(5) Simsboro 67, (12) Stanley 59

(4) Midland 60, (13) Glenmora 46

(14) Hornbeck at (3) Anacoco

(11) Simpson at (6) Zwolle

(10) Grace Christian 47, (7) Bell City 45

(2) Fairview 86, (15) Hathaway 54

Class C

Regional pairings

(1) Atlanta 79, (16) Calvin 45

(9) Sicily Island at (8) Pleasant Hill

(5) Johnson Bayou 72, (21) Northside Christian 69

(13) Starks at (4) Gibsland-Coleman

(14) Family Christian at (3) New Living Word

(11) Singer at (6) Summerfield

(10) Jehovah-Jireh 56, (7) Reeves 42

(2) Elizabeth 69, (15) Phoenix 42