Boys basketball

Broadmoor 72, Zachary 61

Zachary 13 11 15 22 — 61

Broadmoor 15 13 19 25 — 72

Scoring — ZACHARY: S. White 18, S. Bieneny 12, D. D. Bowie 10, B. Jones 9, M. Williams 9, DJ Collins 2, A. Beal 1; BROADMOOR: Patrick Hale 14, Devin Carlin 13, Darnell Williams 13, Anthony Drye 10, Malik Jackson 10, Montrell Dunn 8, Juwan Butler 4

3-Point Goals — Zachary 4 (White, Jones, Williams, Bowie); Broadmoor 5 (Carlin 2, Drye 2, Williams 1)

Records — Zachary 13-9, 3-3 in district, Broadmoor 13-9, 3-3.

Junior Varsity — Zachary 70, Broadmoor 42

Episcopal 72, Capitol 54

Episcopal 15 18 17 22 — 72

Capitol 7 14 15 18 — 54

Scoring — EPISCOPAL: C. Becckman Jr. 27, J. Davis 22, S. Kleinpeter 15, J. Dunbar 5, E. Lawson 3 ; CAPITOL: M. Hill 28, D. Queen 9, D. Stampley 9, B. Hill 4, E. Young 2, D. Maxwell 2

3-Point Goals — EPISCOPAL 6( Beckman Jr. 5, Lawson) ; CAPITOL 8( Hill 4, Queen 3, Stampley)

Records — Episcopal 20-2 Capitol 4-18

Junior Varsity — Episcopal 24, Capitol 23

Faith Training 65, CHEF 45

Faith Training Academy 13 26 17 9 — 65

Chef of Baton Rouge 9 10 13 13 — 45

Scoring — FAITH TRAINING: A.Austard 20, J. Harris 13, D. Mcord 13, S. Bryant 9, P. Nolde 4, G.Stufi 1; CHEF OF BATON ROUGE: C.Williamson 11, J.Flocum 7, W. Campbell 6, A. Thomas 6, J. Lee 5, C. Petry 4, B. Smith 3, C. Morgan 2, S. Mays 1

3-Point Goals — Faith 5( A. Austad 4, Harris 1) Chief 5( Campbell 2, Thomas 2, Smith 1)

Records — CHEF 10-10

Junior Varsity — Chef 31 Faith 35

Lighthouse Christian 68, Bethany 36

Lighthouse Christian 18 19 13 18 — 68

Bethany 7 13 9 7 — 36

Scoring — LIGHTHOUSE CHRISTIAN: K. Spaggins 15, Z. Green 14, D. Campbell 12, T. Montgomery 9, J. Evans 8, A. Jenkins 4, J. Bolden 4, K. Perro 2; BETHANY: J. Marshall 15, A.J Simon 10, S. Grey 5, J. Norwood 4, J. Berthelot 2

3-Point Goals — LIGHTHOUSE CHRISTIAN: 6 (K. Spaggins 2, J. Evans 2, D. Campbell 2); BETHANY: 3 (J. Marshall)

Records — Bethany 10-9

Girls basketball

Bethany 47,

Light House Christian 38

Light House Christian 9 7 10 12 — 38

Bethany 19 8 11 9 — 47

Scoring — LIGHT HOUSE CHRISTIAN: A. Landry 27, P.Green 6, J. Spraggins 2, D. Tsn 2, S. Bolden 1; BETHANY: J. Jones 21, M. Batarsen 9, J. Marshall 6, S. Jackson 6, C. Plamer 3, K. Keller 2

3-Point Goals — Light House Christian 1(Landry) Bethany 2 (J.Jones)

Records — Bethany 8-6

Dutchtown 49,

East Ascension 26

East Ascension 6 5 3 12 — 26

Dutchtown 12 7 19 11 — 49

Scoring — EAST ASCENSION: K. Albarez 5, F. Williams 5, A. Darby 4, L. Thomas 3, J. Young 3, R. Shelbin 1; DUTCHTOWN: L. Redditt 18, K. Baker 11, R. Cobb 8, K. Harleaux 6, T. Smith 6

3-Point Goals — EAST ASCENSION: 1 (L. Thomas); DUTCHTOWN: 3 (K. Baker)

Records — Dutchtown 15-11

Junior Varsity — East Ascension 27, Dutchtown 21

Episcopal 47, Capitol 41

Episcopal 12 12 15 8 — 47

Capitol 5 16 7 13 — 41

Scoring — EPISCOPAL: J.Ahmad 14, J. Powell 6, J. Jones 7, C. Brown 6, D. Leopard 6, T. Snail 4 , H. Baskade 4 ; CAPITAL: D. McAllister 21, R. Harrison 6, A. Smith 6, J. Thomas 6, T. Henderson 1

3-Point Goals — EPISCOPAL 1 (Amad) CAPITAL 5 (McAllister 3, Thomas 1)

Boys soccer

Catholic High 1, Dutchtown 0

Goals — CATHOLIC: Jake Cavana

Goalkeepers — CATHOLIC: Will Whitehead 2 saves; DUTCHTOWN: Christian Carrillo 3 saves, Zach Briggs 4 saves

Records — Catholic High 13-1-5, 9-0-2 district; Dutchtown 11-8-2, 3-5-2.

Denham Springs 1, Zachary 0

Goals — DENHAM SPRINGS: Zachary Kimball;

Goalkeepers — DENHAM SPRINGS: Tyler Medina 4 saves; ZACHARY: Martin Fontenot 3 saves

Records — Denham Springs 25-4-1, 9-0 in district; Zachary 12-4-1, 8-2

McKinley 4, Belaire 1

Goals — BELAIRE: Christian Megar; MCKINLEY: Josh Joseph, Yohon Augillar, Jeremiah Turner, Yader Ramos

Goalkeepers — BELAIRE: Travis Shear 7 saves; MCKINLEY: Joe Reynolds 4 save

Records — Belaire 3-7-3, 3-4 in district; McKinley 8-7-1, 4-5

St. Michael 8, Tara 0

Goals — St. Michael: Mitchell Williams 4, Ashton Fletcher 2, Joel DeRobertis 2

Goalkeepers — St. Michael: Andrew Fulton 1, William Englade 1; Tara: Josh McCoy 14

Records — St. Michael 16-4-2, 8-0 in district; Tara 1-10-4, 0-6

University 7, St. Charles 1

Goals — ST. CHARLES: Albert Hayne ; UNIVERSITY: Martin Padial 2, Thomas Kobetz 2, Maddie Zick , Sam Kenington, Ben Harris

Goalkeepers — ST. CHARLES: Matthew Temtelt 5 saves; UNIVERSITY: 3 saves

Records — University 18-1-2

Girls bowling

Albany 24.5, St. Thomas Aquinas 2.5

High Series: ALBANY: Maria Sanchez 480; ST. THOMAS AQUINAS: Catherine McRae 433.

High Game: ALBANY: Allie Stewart, 189; ST. THOMAS AQUINAS: McRae 156.

Central 20.5, Denham Springs 6.5

High Series: CENTRAL: Sarah LeDuff 567, DENHAM SPRINGS: 507

High Game: CENTRAL: Sarah LeDuff 221, DENHAM SPRINGS: 179

Records: Central 2-0, Denham Springs 1-1

Dutchtown 26, Woodlawn 1

High Series: DUTCHTOWN: Chad Conard 747: WOODLAWN: Connoe McCullough 441

High Game: DUTCHTOWN: Chad Conard 259, Trey Kauffman 220: WOODLAWN: Connor McCullough 189, Christian Hanna 130

Records: Dutchtown 1-0: Woodlawn 0-1

East Ascension 17, St. Amant 10

High Series: EAST ASCENSION: Bailee Chapman 658, ST. AMANT: Morgan LeBourgeois 421

High Game: EAST ASCENSION: Bailee Chapman 225, ST. AMANT Morgan LeBourgeois 150

Records: East Ascension 1-0, St. Amant 0-1

Redemptorist 21, Lee 6

High Series: REDEMPTORIST: Taylor Fields 340, LEE: Samira Barber 268

High Game: REDEMPTORIST: Taylor Fields 133, LEE; Samira Barber 100

Records: Redemptorist 1-1, Lee 0-2

St. Michael 18, University 9

High Series: ST. MICHAEL: Casey Crouch 446, UNIVERSITY: Gentry Hurst 405

High Game: ST. MICHAEL: Casey Crouch 174, UNIVERSITY: Gentry Hurst 189

Boys bowling

Baton Rouge High 14, Catholic 13

High Series: BATON ROUGE HIGH: Keondra Eaton 518: CATHOLIC: Christian Gendron 524

High Game: BATON ROUGE HIGH: Travis Schoprert 199, Keondra E. 171: CATHOLIC: Roger Zeringue 197, Christian G. 189

Records: Baton Rouge High 2-0, Catholic 0-1

Broadmoor 26, Christian Life Academy 1

High Series: BROADMOOR: Ritch Bolden 656: CHRISTIAN LIFE ACADEMY: Devin Farrell 441

High Game: BROADMOOR: Ritch Bolden 237, Ivan Isadore 211: CHRISTIAN ACADEMY: Devin Farrell 187, Grant Anderson 130

Records: Broadmoor 2-0, Christian Life Academy 0-1

Central 25, Denham Springs 2

High Series: CENTRAL: Jacob Gametson 235: DENHAM SPRINGS: Jason Musgrove 173

High Game: CENTRAL: Jacob Gametson 253, Perker Acoin 213: DENHAM SPRINGS: Jonathan Ingalls 207, Jason Musgrove 173

Records: Central High 2-0, Denham Springs 0-2

Redemptorist 19, Lee 4

High Series: REDEMPTORIST:Shane Gudsu 467: LEE: Railon Harrell 256

High Game: REDEMPTORIST: Shane Gudsi 166, Corey Meche 143: LEE: Landon Butter 107, Kaleb Hall 107

Record: Redemptorist 1-0, Lee 0-2

Runnels 16, Madison Prep 11

High Series: RUNNELS: Drake Fromenthal 518: MADISON PREP: Brinkley Robinson 522

High Game: RUNNELS: Jordan Johnston 208, Connor Matthews 203: MADISON PREP: Brinkley Robinson 208, Nija Gray 153

Records: Runnels 2-0, Madison Prep 1-1

St. Michael 15, Tara 12

High Series: ST. MICHAEL: An Ngo 421: TARA: Andy Lin 449

High Game: ST. MICHAEL: An Ngo 176, Alex Dupivevel 145: TARA HIGH: Andy Lin 170, Nick Denicola 160

Records: St. Michael 1-0, Tara High 0-2

St. Amant 20.5, East Ascension 6.5

High Series: ST. AMANT: Prentiss Stanley 548: EAST ASCENSION: Chase Thibodeaux 445

High Game: ST. AMANT: Jack Douglas 254, Prentiss Stanley 208: EAST ASCENSION: Dillion Moran 182, Donnie Lacombe 172

Records: St. Amant 2-0, East Ascension 0-1

Zachary 27, Scotlandville 0

High Series: SCOTLANDVILLE: Dominic Taylor 555

High Game: SCOTLANDVILLE: Jaired Foster 201, Dominic Taylor 200

Basketball schedule

Here is a schedule of basketball games to be played during the week of Jan. 26-31. Start times listed typically include at least one subvarsity game before varsity games.

Boys

Tuesday

Baker at University, 5 p.m.

French Settlement at Runnels, 5 p.m.

St. Michael at Lutcher, 5 p.m.

Redemptorist at Northeast, 5 p.m.

Tara ar Belaire, 5 p.m.

Dutchtown at East Ascension, 5 p.m.

Brusly at Glen Oaks, 5 p.m.

Central at Live Oak, 5 p.m.

Pine Prairie at Livonia, 5 p.m.

Christian Life at Madison Prep, 5 p.m.

Denham Springs at Walker, 5 p.m.

Berwick at Donaldsonville, 5 p.m.

Catholic at McKinley, 5 p.m.

St. Amant at Woodlawn, 5 p.m.

East Feliciana at Mentorship Academy, 5 p.m.

LSD at Family Christian, 6 p.m.

St. Thomas Aquinas at Springfield, 6 p.m.

Lee at Port Allen, 6 p.m.

Parkview Baptist at West Feliciana, 7 p.m.

Thursday

Walker at Broadmoor, 5 p.m.

Jehovah-Jireh at LSD, 6 p.m.

Friday

Brusly at University, 5 p.m.

East Feliciana at Dunham, 5 p.m.

Woodlawn at Catholic, 5 p.m.

Belaire at Plaquemine, 5 p.m.

Parkview Baptist at Baker, 5 p.m.

Scotlandville at Zachary, 5 p.m.

Live Oak at Denham Springs, 5 p.m.

Runnels at Springfield, 5 p.m.

McKinley at Dutchfield, 5 p.m.

Lutcher at Tara, 5 p.m.

West St. John at East Iberville, 5 p.m.

East Ascension at St. Amant, 5 p.m.

Port Allen at West Feliciana, 5 p.m.

Redemptorist at Capitol, 5 p.m.

Ascension Catholic at St. John, 5 p.m.

Episcopal at Mentorship Academy, 5 p.m.

Jehovah-Jireh at Family Christian, 6 p.m.

French Settlement at Doyle, 6 p.m.

Glen Oaks at Lee, 6 p.m.

White Castle at Ascension Christian, 6 p.m.

Saturday

Mentorship at Career Academy, 5 p.m.

Girls

Tuesday

Baker at University, 5 p.m.

French Settlement at Runnels, 5 p.m.

St. Michael at Lutcher, 5 p.m.

Redemptorist at Northeast, 5 p.m.

Tara ar Belaire, 5 p.m.

Brusly at Glen Oaks, 5 p.m.

Pine Prairie at Livonia, 5 p.m.

Christian Life at Madison Prep, 5 p.m.

Berwick at Donaldsonville, 5 p.m.

East Feliciana at Mentorship Academy, 5 p.m.

St. Thomas Aquinas at Springfield, 6 p.m.

Lee at Port Allen, 6 p.m.

Broadmoor at Zachary, 5:30 p.m.

Walker at Denham Springs, 5:30 p.m.

McKinley at St. Joseph’s Academy, 5:30 p.m.

Thursday

St. Amant at East Ascension, 5:30 p.m.

St. Joseph’s Academy at Woodlawn, 5:30 p.m.

Friday

Brusly at University, 5 p.m.

East Feliciana at Dunham, 5 p.m.

Belaire at Plaquemine, 5 p.m.

Parkview Baptist at Baker, 5 p.m.

Runnels at Springfield, 5 p.m.

Lutcher at Tara, 5 p.m.

West St. John at East Iberville, 5 p.m.

Port Allen at West Feliciana, 5 p.m.

Redemptorist at Capitol, 5 p.m.

Ascension Catholic at St. John, 5 p.m.

Episcopal at Mentorship Academy, 5 p.m.

French Settlement at Doyle, 6 p.m.

Glen Oaks at Lee, 6 p.m.

White Castle at Ascension Christian, 6 p.m.

Zachary at Scotlandville, 5 p.m.

Denham Springs at Live Oak, 5:30 p.m.

St. Thomas More at St. Michael, 5:30 p.m.

Broadmoor at Walker, 6 p.m.

Dutchtown at McKinley, 6 p.m.

Soccer schedule

Tuesday

St. Charles vs. Lee at West Baton Rouge/Port Allen Field 1, 4 p.m.

Dunham at Ascension Christian, 6:30 p.m.

Wednesday

Park Place at Central Private, 3 p.m.

Baton Rouge High at East Ascension, 6 p.m.

Belaire at Plaquemine, 6 p.m.

Denham Springs vs. St. Michael at Burbank Field 6, 6 p.m.

Dutchtown at Woodlawn, 6 p.m.

Independence at Live Oak, 5 p.m.

St. Amant at McKinley, 6 p.m.

Tara vs. Broadmoor at Independence Park, 6 p.m.

Catholic-PC vs. Runnels at Burbank Field 4, 7:30 p.m.

Episcopal at Christian Life, 7:30 p.m.

Thursday

Catholic-PC at West Feliciana, 5 p.m.

Live Oak at Christian Life, 6 p.m.

Riverside Academy at Dunham, 6 p.m.

Lee at University, 6:30 p.m.

Friday

Runnels at Episcopal, 7 p.m.

Saturday

Catholic at McKinley, 1 p.m.

Lee at Ascension Christian, 1 p.m.

De La Salle at Plaquemine, 1 p.m.

Dunham at University, 1 p.m.

East Ascension at Woodlawn, 1 p.m.

St. Amant at Dutchtown, 1 p.m.

Christian Life at West Feliciana, 2:30 p.m.

Girls

Tuesday

Runnels vs. Catholic-PC at University, 5 p.m.

Zachary at Denham Springs, 6 p.m.

Christian Life at Walker, 6:30 p.m.

Woodlawn at Dutchtown, 6 p.m.

St. Joseph’s Academy at East Ascension, 6 p.m.

Lutcher at Plaquemine, 6 p.m.

Live Oak at West Feliciana, 6 p.m.

St. Amant at McKinley, 6 p.m.

Wednesday

Episcopal at Christian Life, 6 p.m.

Thursday

Lee at University, 5 p.m.

Baton Rouge High vs, St. Joseph’s Academy at Burbank Field 4, 6 p.m.

Zachary vs. Catholic-PC at NRG Complex, 6 p.m.

Central at West Feliciana, 6:30 p.m.

Dutchtown at Woodlawn, 6 p.m.

McKinley at Plaquemine, 6 p.m.

Walker at Parkview Baptist, 6 p.m.

Friday

Archishop Chapelle at Zachary, 5 p.m.

East Ascension at St. Amant, 6 p.m.

McKinley at Woodlawn, 6 p.m.

St. Michael vs. Lutcher at Burbank Field 5, TBA

Saturday

Archbishop Hannan at Denham Springs, 11 a.m.

Dutchtown at University, 11 a.m.

Christian Life at West Feliciana, 1 p.m.

Carencro at Walker, 2 p.m.