Boys basketball

Bethany 48, Chef 39

Chef 10 6 10 13 — 39

Bethany 4 13 20 11 — 48

Scoring — CHEF: Chaz Morgan 13, Cody Williamson 10, Colyn Petry 8, Will Campbell 6, Kalic Reed 2; BETHANY: Josiah Marshall 17, AJ Simon 10, Joshua Morwood 9, Samuel Gray 6, DWayne Riley 4, Arlington Smith 2

3-Point Goals — CHEF: Will Campbell 2; BETHANY: Josiah Marshall 2

Records — BETHANY: 10-7

Brusly 64,

West Feliciana 54

West Feliciana 8 12 14 20 — 54

Brusly 16 12 21 15 — 64

Scoring — WEST FELICIANA: Jazz Ferguson 20, Chris Taylor 10, Broderick Adams 10, Chad Tillery 5, Joe Bangham 5, Treyshawn Cummings 4; BRUSLY: Michael Bryant 25, Darian Jones 20, Jasper Queen 8, Jason Holiday 4, Walter Williams 3, Shawn Freeman 2, Robert Taylor 2

3-Point Goals — WEST FELICIANA 3 (Ferguson, Taylor, Adams); BRUSLY 7 (Bryant 4, Jones 2, Williams)

Records — West Feliciana 5-12, 2-3 District 7-3A; Brusly 15-6, 3-2

Junior Varsity — West Feliciana 41, Brusly 30

Catholic High 63,

St. Amant 53

St. Amant 4 8 17 24 — 53

Catholic High 11 17 20 15 — 63

Scoring — ST. AMANT: Courtney Julien 22, Travis Cole 13, Crandell Christoff 8, Nick Griffin 4, Daurell Smylie 4, Carter Templet 2; CATHOLIC HIGH: Michael Francioni 18, Grant Sceroler 10, Toliver Freeman 8, DeMarcus Shepherd 8, Ethan Treigle 8, Jonathan Nunez 4, Michael Giorlando 2, Tony Pocorello 2, Brandon Ruth 2, Sam Cancienne 1

3-Point Goals — ST. AMANT: 2 (Travis Cole); CATHOLIC HIGH: 9 (Michael Francioni 4, Grant Sceroler 3, Ethan Treigle 2)

Records — St. Amant 13-9, 0-1 in district; Catholic 14-5, 1-0

Junior Varsity — St. Amant 56, Catholic High 46

Central 55, Broadmoor 53

Broadmoor 18 11 13 11 — 53

Central 14 8 16 17 — 55

Scoring — BROADMOOR: D. Carlin 15, P. Hale 13, B. Smith 12, M. Jackson 6, D. Williams 3, M. Dunn 2, E. Butler 2; CENTRAL: A. Stewart 20, T. Woodfork 17, K. Henry 11, T. Chatman 5, J. Herbert 2

3-Point Goals — BROADMOOR: 6 (D. Carlin 3, B. Smith 2, D. Williams 1); CENTRAL: 4 (A. Stewart)

Records — Central 10-6, 2-2 in district

Junior Varsity — Central 53, Broadmoor 45

Donaldsonville 62,

E.D. White 55

E.D. White 15 8 8 23 — 55

Donaldsonville 13 15 10 25 — 62

Scoring — E.D. WHITE: C.Chiasson 10, W.Jones 10, T.Clemend 8, K.Brooks 8, K.Johnson 7, T.Huffman 4, J.Rounds 4, A.Daigle; DONALDSONVILLE: B.Bernard 15, A.Julian 12, S.Sullivan 12, J.Grant 10, T.Brown 10, T.Lablanc

3-Point Goals — E.D. WHITE: 5( C.Chiasson 2, W.Jones 1, K.Johnson 1, A.Daigle 1); DONALDSONVILLE: 3 (T.Brown 2, A.Julian 1)

Records — E.D. White 12-4, 0-1 in district; Donaldsonville 15-6, 1-0

Dutchtown 43,

Woodlawn 42, OT

Dutchtown 5 5 14 11 8 — 43

Woodlawn 11 9 11 4 7 — 42

Scoring — DUTCHTOWN: R. Hill 18, J. Crockett 8, C. Burke 8, N. Caldwell 4, C. Chustz 3, A. Hodoh 2; WOODLAWN: Jordan London 14, Jaylan Johnson 13, E.J. Powers 7, Josh Brown 4, Josh London 2, Randy Gallow 2

3-Point Goals — DUTCHTOWN 7 (Hill 4, Crockett 2, Chustz); WOODLAWN 4 (Jordan London 2, Johnson 2)

Records — Dutchtown 3-17; Woodlawn 6-13

Junior Varsity — Woodlawn 45, Dutchtown 42

East Feliciana 71,

Capitol 64, OT

Capitol 9 14 16 17 8 — 64

East Feliciana 18 20 4 14 15 — 71

Scoring — CHS: N. Hill 19, D. Green 18, D. Green 10, D. Stampley 9, B. Hill 5, D. Maxwell 2; EFHS: Demarco Branch 18, TreDarius Carr 15, Cedric Anderson Jr. 14, Marvell Jackson 11, Gabriel Davis 10, TyQuaylon Smith 2, Jaylin Scott 1

3-Point Goals — CHS: 10 (Green 6, Hill 2, Stampley 2); EFHS: (Davis 2, Branch 1, Jackson 1)

Records — East Feliciana 10-10, 2-2 in district

Junior Varsity — CHS 53-EFHS 56

Episcopal 66,

Northeast 40

Episcopal 10 9 23 24 — 66

Northeast 11 6 9 14 — 40

Scoring — EPISCOPAL: Jackson Davis 21, Spencer Kleinpeter 18, Chris Beckman Jr. 13, Kevin Tripeaux 5, David Wade 4, Cameron Dumas 3, Jerry Dunbar 2; NORTHEAST: Justin Ennis 14, Eric Williams 7, Torrance Uwagboe 7, Marqueon Minor 5, Donjai Fleming 2, Dailon Traylor 2, Shedrick Wynn 2, Louis Blakes 1

3-Point Goals — EPISCOPAL 6 (Beckman Jr. 3, Kleinpeter 2, Dumas); NORTHEAST 4 (Ennis 2, Williams, Minor)

Records — Episcopal 18-2, 4-0 in district; Northeast 10-9, 2-1

Junior Varsity — Episcopal 43, Northeast 20

Glen Oaks 67, Baker 47

Baker 8 14 14 11 — 47

Glen Oaks 19 8 23 15 — 67

Scoring — BAKER: R. Hamilton 21, M. Lee 10, J. Brooks 8, L. Williams 5, J. Morgan 3; GLEN OAKS: D. McQuarter 26, C. Dancey 19, E. Harris 9, R. Smith 7, M. Brown 4

3-Point Goals — BAKER: 8 (R. Hamilton 5, J. Brooks 3, L. Williams 1)

Junior Varsity — Baker 36, Glen Oaks 38

Jehovah-Jireh 57,

Holden 56

Jehovah-Jireh 20 15 14 8 — 57

Holden 15 11 16 14 — 56

Scoring — JJCA: Trenton Payne 21, Donald Johnson III 20, Bryson Johnson 12, Jaron Davis 4; HHS: Grant Baronet 17, Aaron Carlton 16, Zach Addison 11, Hunter Sullivan 10, Shawn Bertrand 2

3-Point Goals — JJCA: 2 (Johnson III 1, Johnson 1); HHS: 3 (Carlton 2, Addison 1)

Records — JJCA 18-8

Madison Prep 104, Varnado 48

Madison Prep 17 26 33 28 — 104

Varnado 2 14 18 14 — 48

Scoring — MPA: Josh Anderson 27, Brandon Samson 20, Christian Thompson 11, Jaron Whitfield 10, Marquis Browder 7, Josh Leblanc 7, Kobe Julian 6, Troy James 4, Malcolm Roach 4, Jalen Brown 2, Delvin Spann 2, Demarius Antwaan 2, Brian Savore 2, Andre Stewart 2, Jeff Jones 2; VHS: A. Dedric 24, D.J. Jefferson 12, N. Darden 7, J. Williams 4, V. Earoll 1

3-Point Goals — MPA: 12 (Anderson 6, Samson 2, Whitfield 2, Thompson 1, Browder 1); VHS: 5 (Dedric 3, Jefferson 2)

Records — MPA 20-0, 1-0 district; VHS 7-10, 0-1

Junior Varsity — MPA 81, VHS 22

McKinley 59,

East Ascension 54

East Ascension 15 13 17 9 — 54

McKinley 8 16 25 10 — 59

Scoring — EAST ASCENSION: S.Smith 14, J.London 11, K.Ruffin 9, J.Harris 8, K.Kelson 7, J.Andrews 3, B.Frank 2; MCKINLEY: K.Brown 19, K.Woods 15, R.Daniels 7, K.Smart 7, J.Delpits 6, T.Radford 5, N.Wiggins 2

3-Point Goals — EAST ASCENSION: 6 (S.Smith 3, J.Harris 2, J.London); MCKINLEY: 3 (K.Woods 2, J.Delpits)

Plaquemine 42,

St. Michael 38

PLAQUEMINE 6 15 6 15 — 42

ST. MICHAEL 10 9 7 12 — 38

Scoring — PLAQUEMINE: L. Conerly 16, C. Young 13, D. Marshall 8, C. Spears 4, K. Jones 1; ST. MICHAEL: J. Evans 20, N. Arcement 7, M. Miketinas 5, D. Ventress 4, M. Alfred 2

3-Point Goals — PLAQUEMINE: Conerly 3, Young 1; ST. MICHAEL: Evans 1, Arcement 1, Miketinas 1

Records — Plaquemine: 17-5, 2-0 in district; St. Michael: 19-4, 1-1

Port Allen 62,

Parkview Baptist 48

PORT ALLEN 13 14 13 22 — 62

PARKVIEW 8 14 7 19 — 48

Scoring — PORT ALLEN: Ishmael Lane 18, Telson Allen 16, Nigel Allen 13, Jordan Morgan 5, Andre Williams 4, Concious Franklin 2, Alvion Williams 2, Grober Harrison 2; PARKVIEW: Anthony Stove 15, A. Paine 10, J. Dickie 5, R. Dial 5, G. Tiede 3, T. Lomax 6, T. Williamson 2

3-Point Goals — PORT ALLEN: Nigel Allen 3, Telson Allen 2; PARKVIEW: G. Tiede 1, R. Dial 1

Records — Port Allen: 16-4

Junior Varsity — Port Allen 57, Parkview Baptist 35

Runnels 56, Doyle 51

Doyle 20 7 11 13 — 51

Runnels 20 9 17 10 — 56

Scoring — DOYLE: Clay Kleinpeter 26, Kyle Lewis 13, Tyler Dawsey 7, Ryan Guillory 5; RUNNELS: Josh Sparks 17, Hampton Hudson 11, Thomas Myers 11, Grant Welch 9, Mohammed Pirzadah 4, Mason Warren 4

3-Point Goals — DOYLE 5 (Kleinpeter 5, Dawsey, Guillory); RUNNELS 6 (Meyers 3, Welch 2, Sparks)

Records — Doyle 17-6; Runnels 12-10

Junior Varsity — Doyle 42. Runnels 34

Silliman 59, Ben’s Ford 41

Ben’s Ford 10 13 5 13 — 41

Silliman 15 11 16 17 — 59

Scoring — BEN’S FORD: D. Pittman 13, Daniel Pittman 7, Bryan Johnston 7, P. Robbins 3, A. Heinz 3, J. Slocum 3, R. Gaiton 2; SILLIMAN: JC Crain 16, T. Elkins 14, B. Siebert 13, G. McMannus 7, G. Hausay 5, T. McMannus 2, P. Crane 2.

3-Point Goals — Ben’s Ford: (J. Crain 3); Silliman: (Pittman 3, Daniel Pittman 1)

Records — Silliman: 10-10

Junior Varsity — Silliman 42, Ben Ford 20

St. Thomas Aquinas 79, French Settlement 67

French Settlement 11 11 18 27 — 67

St. Thomas Aquinas 17 20 28 14 — 79

Scoring — FRENCH SETTLEMENT: C. Cambre 39, J. Barber 11, J. McAllister 9, J. Lobell 4, B.Johnson 2, C. Smithart 2; ST. THOMAS AQUINAS: J. Drummond 22, H. Gebbia 21, E. Cooper 16, M. Piedescalzo 9, B. Ferrara 4, R. Amerson 3, J. Jackson 2, R.J. Guidry 2

3-Point Goals — FRENCH SETTLEMENT: 6 (C. Cambre 3, McAllister 30); ST. THOMAS AQUINAS: 2 (J. Drummond)

Records — French Settlement 11-10, 0-3 in district

Plaquemine 42, St. Michael 38

Plaquemine 6 15 6 15 — 42

St. Michael 10 9 7 12 — 38

Scoring — PLAQUEMINE: L. Connedy 16, CJ. Young 13, CJ. Marshall 8, C. Spears 4, K. Jones 1; ST. MICHALE: J. Evans 20, W. Arcemend 7, M. Miketinas 5, D. Ventress 4, M. Alfred 2

3-Point Goals — PLAQUEMINE: 4 (L. Connedy 3, CJ. Young 1); ST. MICHAEL: 3 (J , Evans 1, W. Arcemend 1, M. Miketinas 1)

Records — St. Michael: 20-4, 1-1 in district.

Port Allen 62, Parkview Baptist 48

Port Allen 13 14 13 22 — 62

Parkview Baptist 8 14 7 19 — 48

Scoring — PORT ALLEN: Ishmael Lane 18, Telson Allen 16, Nigel Allen 13, Jordan Morgan 5, Andre Williams 4, Dontrius Franklin 2, Alvion Williams 2, Grover Harrison 2; PARKVIEW BAPTIST: Anthony Stove 15, Austin Payne 10, Tyree Lomax 6, Ryland Vial 5, Josh Vickie 5, Griffin Tieve 3, Tyler Williamson 2, Colby Harrison 2

3-Point Goals — PORT ALLEN 5 (N. Allen 3, T. Allen 2); PARKVIEW BAPTIST 3 (Vial, Tieve, Vickie)

Records — Parkview Baptist 9-10, 1-4 District 7-3A

Junior Varsity — Port Allen 59, Parkview Baptist 38

Scotlandville 91,

Live Oak 39

Live Oak 6 15 6 12 — 39

Scotlandville 17 20 25 29 — 91

Scoring — SCOTLANDVILLE: L.Lee 21, J.Adbutu 13, G.Green 12, L.Williams 12, J.Hawkins 9, J.Roberts 8, J.Smart 7, M.Williams 5, M.Hawkins 2, L.Lewis 2; LIVE OAK: J.Lay 13, M.Sulllivan 6, J.Bregeros 6, J.Larroquette 5, J.Reams 5, T.Tolbert 2, D.Loper 2

3-Point Goals — LIVE OAK: 2 ( J.Larroquette, J.Reams); SCOTLANDVILLE: 10( J.Hawkins 3, L.Lee 2, J.Roberts 2, J.Adbutu 1, J.Smart 1, M.Williams

Records — Scotlandville: 20-4, 5-0 district; Live Oak: 5-15, 0-5

Junior Varsity — Scotlandville 53, Live Oak 31

Southern Lab 62, Christian Life 49

Southern Lab 22 14 13 13 — 62

Christian Life 13 11 9 16 — 49

Scoring — SOUTHERN LAB: Veal 11, Allen 11, Booker 9, Hayes 6, Panyangouvong 6, Carroll 5, Carr 4, Forman 2; CHRISTIAN LIFE: Kader 20, S. Williams 12, Briggs 8, Thomas 4, B. Williams 3, Wilkerson 2

3-Point Goals — SOUTHERN LAB: 3 (Booker 2, Veal 1); CHRISTIAN LIFE: 7 (S. Williams 4, Kader 2, B. Williams 1)

Records — SOUTHERN LAB 15-4, 1-0; CHRISTIAN LIFE: 9-11, 0-1 District 6-1A.

Junior Varsity — SLHS 58, CLA 30

University 93, Lee 30

University 24 26 28 15 — 93

Lee 7 2 13 8 — 30

Scoring — UNIVERSITY: Wayde Sims 17, Skylar Mays 15, John Jones 13, DJ White 11, Spencer Mays 11, Maxwell Starwood 10, Robert Gardner 9, Marshall Graves 5, Kyle Ross 3; LEE: John Spradley 12, Errol Taylor 8, Ephrom Robinson 4, Chris Jones 4, Chris Avery 2.

3-Point Goals — University 7 (Jones 3, White 3, Mays 1; Lee 2 (Spradley 2)

Records — UHS: 19-2, 5-0 in District 7-3A

White Castle 64,

East Iberville 47

East Iberville 6 11 18 11 — 47

White Castle 18 14 16 16 — 64

Scoring — EAST IBERVILLE: Q. Johnson 16, D. Johnson 10, T. Johnson 8, M. Callaway 6, D. Arthur 3, W. Cushingberry 1; WHITE CASTLE: J. Carter 19, J. Washington 13, S. Westley 10, J. Dominique 9, O. Batiste 7, C. Willis 2, M. Lewis 2, T. Fair 1

3-Point Goals — WHITE CASTLE 3 (Dominique 2, Washington)

Records — East Iberville 15-8 2-2 District 8-1A; White Castle 16-7, 4-0

Junior Varsity — White Castle 53 East Iberville 31

Zachary 65, Walker 52

Walker 7 14 16 15 — 52

Zachary 12 15 15 23 — 65

Scoring — WALKER: M. Scott 19, P. Dyess 18, B. Anderson 7, J. Perkins 4, J. Scott 4; ZACHARY: M. Williams 24, S. Biemeyn 16, D. Bowie 14, M. Morris 11

3-Point Goals — WALKER: 5 (P. Dyess 3, J. Scott 1, B. Anderson 1); ZACHARY: 4 (M. Morris 2, M. Williams 2)

Records — Walker 9-11, 1-3; Zachary 14-7, 3-1

Junior Varsity — Zachary 58, Walker 57

Girls basketball

Brusly 66,

West Feliciana 17

West Feliciana 4 1 2 10 — 17

Brusly 16 19 15 16 — 66

Scoring — WEST FELICIANA: Jamesha Duncan 7, Dominique Darsey 4, Chris Dennis 3, Destiny Morris 2, Ty Lewis 1; BRUSLY: Caitlin Williams 16, Brianna Granville 12, Shedricka Pierson 11, Alarice Stevens 7, Morgan Spriggs 7, Akiya Thymes 3, Dianah Cador 2, Kiana Hall 2, Kelsey Parker 2, Johnee LeBlanc 2, Maddie Laprairie 2

3-Point Goals — WEST FELICIANA 1 (Dennis); BRUSLY 1 (Pierson)

Records — West Feliciana 2-16, 1-5 District 7-3A; Brusly 16-7, 5-1

East Feliciana 44,

Capitol 22

Capitol 11 5 5 1 — 22

East Feliciana 16 18 5 5 — 44

Scoring — CAPITOL: D. McAllister 8, J. Thomas 6, R. Harrison 4, T. Williams 3, T. Henderson 1; EAST FELICIANA: Tatiana Brown 16, McKayla Barton 10, Alexcias Booker 8, Courtlyn Bradford 5, Jonesha Turner 3, Ashontae Harrell 2

3-Point Goals — CAPITOL: 3 (McAllister 1, Thomas 1, Williams 1); EAST FELICIANA: 4 (Brown 3, Bradford 1)

Records — EFHS 11-8, 5-1 District 6-2A

E.D. White 60, Donaldsonville 54

E.D. White 16 10 19 14 — 60

Donaldsonville 14 12 9 19 — 54

Scoring — E.D WHITE: M. Riviere 17, M. Jones 14, A. Sanders 10, E. Brady 7, H. Westerman 6, G. Leblanc 6; DONALDSONVILLE: A. Johnson 17, J. Collier 7, B. Harvey 9, K. Foster 9, X. Carter 8

3-Point Goals — E.D. WHITE: M. Riviere 2; DONALDSONVILLE: A. Johnson 3, J. Collier 1

Records — Donaldsonville 13-9, 2-1 in district.

Junior Varsity — Donaldsonville 34, E.D. White 15

Episcopal 38,

Northeast 35, OT

Episcopal 11 6 11 3 7 — 38

Northeast 10 8 7 6 4 — 35

Scoring — EPISCOPAL: Jill Ahmad 22, Janelle Jones 9, Mary Beth Barksdale 4, Julia Powell 3; NORTHEAST: P. Jones 11, Laurie Knight 8, Lauren Knight 7, J. Snowden 7, M. Brown 2.

3-Point Goals — Episcopal 7 (Ahmad 6, Powell); Northeast 2 (Knight, Powell)

False River 54,

St. Edmund 34

False River 18 14 7 15 — 54

St. Edmund 6 4 8 16 — 34

Scoring — FALSE RIVER: M. Foret 19, J. Knight 12, L. Callohan 9, S. Allen 6, O. Leblanc 3, G. Lacomb 3, T. Smith 2; ST. EDMUND: A. Lanthers 8, A. Miller 8, K. Richard 8, A. Brown 7, A. Davis 2, C. Lagier 1

3-Point Goals — FALSE RIVER: 2 (M. Foret 2, O. Leblanc 1)

Records — False River 10-13

Junior Varsity — False River 8, St. Edmund 2

Glen Oaks 54, Baker 32

Baker 8 6 12 5 — 32

Glen Oaks 13 12 13 16 — 54

Scoring — BAKER: T. Williams 9, C. Bell 7, C. Young 4, B. Hardy 4, K. Rayford 4, T. Gibson 3; GLEN OAKS: D. Young 23, B. Citizen 22, P. James 7, D. Smith 2

3-Point Goals — GLEN OAKS: 3 (D. Young)

Madison Prep 73,

Varnado 43

Madison Prep 15 20 19 17 — 73

Varnado 5 8 17 13 — 43

Scoring — MPA: Sherry Porter 27, Lakedra Franklin 21, Dez Gaines 6, Hope Avery 4, Kennedy Moore 4, Ryanisha Fleming 3, Jasmine Polk 2, Ashlei Green 2, Lakosha Chambers 2; VHS: Taralyn Moses 14, Kenisha Kemp 11, Kairria Green 6, Yeinna Kemp 4, Breanna Holmes 4, Chloe Foster 4

3-Point Goals — VHS: 1 (Green 1)

Records — MPA 19-7, 2-0 district

Parkview Baptist 70,

Port Allen 42

Port Allen 10 14 7 11 — 42

Parkview Baptist 17 23 16 14 — 70

Scoring — PORT ALLEN: A. Springer 12, T. Johnson 12, J. Mitchell 7, M. Johnson 5, J. Hartford 3, G. Mitchell 3; PARKVIEW BAPTIST: Skylar Goodwin 30, Leah Collins 10, Destaney Batiste 9, Stephanie Marshall 8, Megan Hatch 5, Jaeda Blouin 3, Morgan Douglas 3, Elise Ribera 2

3-Point Goals — PORT ALLEN 5 (Springer 3, G. Mitchell, M. Johnson); PARKVIEW BAPTIST 2 (Goodwin, Douglas)

Records — Parkview Baptist 17-6, 5-1 District 7-3A

Scotlandville 51, Live Oak 34

Scotlandville 9 14 14 14 — 51

Live Oak 10 7 8 9 — 34

Scoring — SCOTLANDVILLE: C. Sterling 18, T. Holiday 13, J. Coleman 8, K. Keller 4, R. Pope 4, N. Dudson 4; LIVE OAK: O. Wilson 9, P. Wascon 9, A. Howard 6, A. Davis 4, A. Harrouch 3, A. Longmire 3.

3-Point Goals — Scotlandville 3 (Sterling); Live Oak 5 (Wascon 3, Howard 2)

Records — Scotlandville 15-8; Live Oak 10-11

Southern Lab 62, Christian Life 14

Christian Life 8 0 1 5 — 14

Southern Lab 22 24 10 6 — 62

Scoring — CHRISTIAN LIFE: L. Green 7, K. Joseph 3, K. Malone 2, E. Ableham 1, S. Clements 1; SOUTHERN LAB: C. Williams 19, L. Tate 9, F. Payne 9, J. Dunkin 6, T. Lafloure 5, S. Young 4, T. Gibson 4, N. Barkley 2, I. Lavene 2, L. Hamilton 2.

3-Point Goals — Christian Life: 2 (L. Green 1, K. Joseph 1); Southern Lab: 4 (C. Williams 3, T. Lafloure 1)

Records — Southern Lab 12-8, 2-0 District 6-1A

St. Michael 51, Plaquemine 38

Plaquemine 10 11 12 5 — 38

St. Michael 16 17 9 9 — 51

Scoring — PLAQUEMINE: Kiffani Young 13, O’Neisha Batiste 11, Asia Nelson 5, Mesha Johnson 5, Shannice Mitchell 3, Tatyanna Jones 1; ST. MICHAEL: Essa Badon 20, Tyler Morrison 12, Jordan Schexnayder 6, Maddie Newchurch 5, Sabree Wilson 4, Alex Wicker 4.

3-Point Goals — Plaquemine: 2 (Asia Nelson, Shannice Mitchell); St. Michael: 8 (Essa Badon 4, Tyler Morrison 2, Sabree Wilson, Maddie Newchurch)

Records — Plaquemine 13-13, 2-1 District 6-4A; St. Michael 16-9, 3-0

St. Thomas Aquinas 53, French Settlement 43

French Settlement 8 14 8 13 — 43

St. Thomas Aquinas 14 10 17 12 — 53

Scoring — FRENCH SETTLEMENT: E. Case 14, A. Gill 11, A. Wheat 9,A. Letulle E. Austin 6, 3; ST. THOMAS AQUINAS: R. Bolton 17, J. Strahan 16, C. Drude 12, C. Dawsey 2, M. Becerra 2

3-Point Goals — FRENCH SETTLEMENT: 5 (E. Austin 2, E. Case, A. Gill, A. Letulle); ST. THOMAS AQUINAS: 2 (R. Bolton)

Records — French Settlement 13-9 (2-1)

Junior Varsity — French Settlement 28, St. Thomas Aquinas 28

Walker 47, Zachary 37

Zachary 10 13 10 4 — 37

Walker 10 7 16 14 — 47

Scoring — ZACHARY: C. Langford 16, T. Veal 9, K. Johnson 6, J. Profit 4, A. Haynes 2; WALKER: B. Spears 12, J. Gibson 10, K. Fountain 9, K. Brown 8, K. Hutchinson 8.

White Castle 59,

East Iberville 34

East Iberville 11 11 9 3 — 34

White Castle 13 17 10 19 — 59

Scoring — EAST IBERVILLE: J. Mosby 13, A. Washington 15, T. Jackson 6; WHITE CASTLE: SH. Obear 24, SK. Obear 16, B. Falcon 8, S. Franklin 5, A. Knight 4, S. Young 2

3-Point Goals — EAST IBERVILLE: 5 (A. Washington); WHITE CASTLE: 4 (SK. Obear 2, SH. Obear 2)

Records — White Castle 14-10, 3-1 in district

3-Point Goals — WALKER 2 (Spears)

Records — Zachary 16-9, 4-2 District 4-5A; Walker 22-4, 5-1

Boys soccer

Parkview 8, Ascension Christian 0

Goals — PARKVIEW: Kain Erwin 2, Dillon Hoglen 1, Aysar Sheikha 1, Ryan Cunningham 1, Trent Kavanaugh 1, Connor Bodin 1, Will Foreman 1.

Goalkeepers — Parkview: Will Foreman (2 saves)

Records — Parkview: 12-7, Ascension Christian 5-2

Basketball schedule

Here is a schedule of high school basketball games to be played in the Baton Rouge area. Game times listed typically include at least one subvarsity game.

Boys

Wednesday

Northeast at Dunham, 5 p.m.

St. Charles Catholic at Maurepas, 6 p.m.

Thursday

Scotlandville at Broadmoor, 5 p.m.

Friday

Tara at Plaquemine, 5 p.m.

Lee at Parkview Baptist, 5 p.m.

Brusly at Baker, 5 p.m.

White Castle at Ascension Catholic, 5 p.m.

East Feliciana at Northeast, 5 p.m.

St. Michael at Belaire, 5 p.m.

Zachary at Denham Springs, 5 p.m.

Glen Oaks at Port Allen, 5 p.m.

Woodlawn at East Ascension, 5 p.m.

Catholic at Dutchtown, 5 p.m.

Ville Platte at Livonia, 5 p.m.

Central at Walker, 5 p.m.

McKinley at St. Amant, 5 p.m.

University at West Feliciana, 5 p.m.

Dunham at Capitol, 5 p.m.

Episcopal at Redemptorist, 5 p.m.

West St. John at St. John, 5 p.m.

Mentorship Academy at Career Academy, 5 p.m.

Madison Prep at Southern Lab, 5:15 p.m.

False River Academy at Catholic-PC, 6 p.m.

Berwick at Christian Life, 6 p.m.

St. Helena Central at French Settlement, 6 p.m.

East Iberville at Ascension Christian, 6 p.m.

Springfield at Doyle, 6 p.m.

Saturday

Hall of Fame Classic

At BRCC

Beau Chene vs. Amite, 1 p.m.

Tara vs. Brusly, 2:30 p.m.

Carroll vs. Ellender, 4 p.m.

McKinley vs. Country Day, 5:30 p.m.

Port Allen vs. Edna Karr, 7 p.m.

University vs. Madison Prep, 8:30 p.m.

Girls

Wednesday

Northeast at Dunham, 5 p.m.

Thursday

Lutcher at Riverside Academy, 6 p.m.

Friday

Tara at Plaquemine, 5 p.m.

Lee at Parkview Baptist, 5 p.m.

Brusly at Baker, 5 p.m.

White Castle at Ascension Catholic, 5 p.m.

East Feliciana at Northeast, 5 p.m.

St. Michael at Belaire, 5 p.m.

Glen Oaks at Port Allen, 5 p.m.

Ville Platte at Livonia, 5 p.m.

University at West Feliciana, 5 p.m.

Dunham at Capitol, 5 p.m.

Episcopal at Redemptorist, 5 p.m.

West St. John at St. John, 5 p.m.

Broadmoor at Scotlandville, 5 p.m.

Madison Prep at Southern Lab, 5:15 p.m.

Denham Springs at Zachary, 5:30 p.m.

Walker at Central, 5:30 p.m.

Dutchtown at St. Joseph’s Academy, 5:30 p.m.

East Ascension at Woodlawn, 5:30 p.m.

False River Academy at Catholic-PC, 6 p.m.

St. Helena Central at French Settlement, 6 p.m.

East Iberville at Ascension Christian, 6 p.m.

Springfield at Doyle, 6 p.m.

St. Amant at McKinley, 6 p.m.