Basketball schedules

Here is a schedule of high school basketball games to be played the week of Jan. 13-18 in the Baton Rouge area. Start times listed typically include at least one subvarsity game.

Boys

Monday

Belaire at St. Amant, 5 p.m.

Live Oak at Broadmoor, 5 p.m.

East Ascension at Plaquemine, 5 p.m.

Northside Christian at Jehovah-Jireh, 5:30 p.m.

Tuesday

Ascension Catholic at St. John, 4 p.m.

Ascension Christian at White Castle, 5 p.m.

Central at Denham Springs, 5 p.m.

Scotlandville at Walker, 5 p.m.

Glen Oaks at West Feliciana, 5 p.m.

Pointe Coupee Central at False River Academy, 5 p.m.

University at Parkview Baptist, 5 p.m.

Redemptorist at Dunham, 5 p.m.

Northeast at Istrouma, 5 p.m.

Brusly at Port Allen, 5 p.m.

East Feliciana at Episcopal, 5 p.m.

Dutchtown at Tara, 5 p.m.

French Settlement at Doyle, 6 p.m.

Bishop McManus at Hosanna Christian, 6 p.m.

Family Christian at Maurepas, 6 p.m.

Runnels at Springfield, 6 p.m.

Friday

St. John at White Castle, 5 p.m.

Patterson at Catholic, 5 p.m.

Capitol at Northeast, 5 p.m.

Tara at St. Michael, 5 p.m.

Christian Life at Belaire, 5 p.m.

Port Allen at University, 5 p.m.

Plaquemine at Lutcher, 5 p.m.

West Feliciana at Baker, 5 p.m.

St. Helena Central at Runnels, 5 p.m.

Istrouma at Redemptorist, 5 p.m.

Walker at Live Oak, 5 p.m.

Ascension Catholic at East Iberville, 5 p.m.

Parkview Baptist at Glen Oaks, 5 p.m.

Zachary at Central, 5 p.m.

Denham Springs at Scotlandville, 5 p.m.

Dunham at Episcopal, 5 p.m.

Catholic-PC at Pointe Coupee Central, 5 p.m.

Springfield at French Settlement, 6 p.m.

West St. John at Ascension Christian, 6 p.m.

Saturday

Tara at Christian Life, 3 p.m.

McKinley vs. Madison Prep at BRCC, 5 p.m.

Girls

Monday

St. Amant at East Ascension, 5:30 p.m.

Tuesday

Ascension Catholic at St. John, 4 p.m.

Ascension Christian at White Castle, 5 p.m.

Glen Oaks at West Feliciana, 5 p.m.

Pointe Coupee Central at False River Academy, 5 p.m.

University at Parkview Baptist, 5 p.m.

Redemptorist at Dunham, 5 p.m.

Northeast at Istrouma, 5 p.m.

Brusly at Port Allen, 5 p.m.

Dutchtown at Tara, 5 p.m.

St. Joseph’s Academy at Woodlawn, 5:30 p.m.

Dutchtown at McKinley, 5:30 p.m.

Denham Springs at Central, 5:30 p.m.

Walker at Scotlandville, 5:30 p.m.

French Settlement at Doyle, 6 p.m.

Family Christian at Maurepas, 6 p.m.

Runnels at Springfield, 6 p.m.

Broadmoor at Live Oak, 6 p.m.

Belaire at Plaquemine, 6 p.m.

Hosanna Christian at Mentorship Academy, 6 p.m.

Thursday

Dutchtown at St. Amant, 5:30 p.m.

Riverside Academy at Broadmoor, 6 p.m.

Christian Life at Louisiana School for the Deaf, 6 p.m.

Friday

St. James at Brusly, 5 p.m.

St. John at White Castle, 5 p.m.

Capitol at Northeast, 5 p.m.

Tara at St. Michael, 5 p.m.

Port Allen at University, 5 p.m.

Plaquemine at Lutcher, 5 p.m.

West Feliciana at Baker, 5 p.m.

St. Helena Central at Runnels, 5 p.m.

Istrouma at Redemptorist, 5 p.m.

Ascension Catholic at East Iberville, 5 p.m.

Parkview Baptist at Glen Oaks, 5 p.m.

Dunham at Episcopal, 5 p.m.

Catholic-PC at Pointe Coupee Central, 5 p.m.

St. Joseph’s Academy at East Ascension, 5:30 p.m.

Live Oak at Walker, 5:30 p.m.

Scotlandville at Denham Springs, 5:30 p.m.

Woodlawn at McKinley, 5:30 p.m.

Springfield at French Settlement, 6 p.m.

West St. John at Ascension Christian, 6 p.m.

Central at Zachary, 6 p.m.

Kentwood at Christian Life, 6 p.m.

Mentorship Academy at Hosanna Christian, 6 p.m.

Morgan City at Madison Prep, 6 p.m.

Varnado at Southern Lab, 6 p.m.