Basketball tournaments

EBR/Bob Pettit/Coca-Cola Parish Tournament

BOYS

At Southern University

Friday’s results

Broadmoor 61, Central 41

Zachary 67, Northeast 37

McKinley 80, Baker 42

Belaire 75, Capitol 54

Tara 52, Woodlawn 32

Southern Lab 41, Glen Oaks 40

Madison Prep 97, Lee Magnet 32

Saturday’s games

At Tara High School

Northeast vs. Baker, 10:30 a.m.

Capitol vs. Woodlawn, 12:00

Glen Oaks vs. Lee Magnet, 1:30 p.m.

Belaire vs. Tara, 3:00 p.m.

Southern Lab vs. Madison Prep, 4:30 p.m.

Broadmoor vs. Scotlandville, 6:00 p.m.

Zachary vs. McKinley, 7:30 p.m.

Sunday’s games

Consolation games at noon, 1:30 p.m. 3 p.m. and 4:30 p.m.

Semifinals at 6 p.m. and 7:30 p.m.

Monday

Consolation bracket final, 3 p.m.

Fifth-place game, 4:30 p.m.

Third-place game, 6 p.m.

Championship, 7:30 p.m.

Tara 52, Woodlawn 32

Halftime: Tara 28, Woodlawn 10

Leaders: Tara – Keidrick Stewart 15, Paul Johnson 10; Woodlawn – Jaylen Johnson 15.

Southern Lab 41, Glen Oaks 40

Halftime score: Southern Lab 12, Glen Oaks 12

Leaders: Southern Lab:– Sheldon Carroll 21; Glen Oaks: Ronald Smith 10, Dantrell McQuarter 10

Madison Prep 97, Lee Magnet 32

Halftime: Madison Prep 63, Lee 9

Leaders: MPA: Jharon Whitfield 30, Justin Garner 12; Lee: Ernie Blanson

Belaire 75, Capitol 54

Halftme: Belaire, 34, Capitol 28

Leaders: BELAIRE: Timothy Johnson 18, Terrence Johnson 18, Joseph Robillard 11, Terrance West 11; CAPITOL: Micah Hill 30.

McKinley 80, Baker 42

Halftme: McKinley 35, Baker 19

Leaders: McKINLEY: Keion Brown 16, Russell Daniels 12, Keeyon Smart 10; BAKER: Ronnie Hamilton 16.

Zachary 67, Northeast 37

Halftime: Zachary 35, Northeast 15

Leaders: ZACHARY: Braylon Jones 11, Corey Kennedy 11, Skyron White 11, Matt Williams 11; NORTHEAST: Louis Blakers 14, Eric Williams 14.

Broadmoor 61, Central 41

Halftme: Broadmoor 27, Central 19

Leaders: BROADMOOR: Brian Smith 22, Devin Carlin 11, Darnell Williams 10; CENTRAL: Titus Woodfork 18

Healthcare Services Green Devil Holiday Classic

At Plaquemine High

Brusly 68, Dutchtown 38

Leaders: BRUSLY: D. Jones 12, DUTCHOWN: C. Burke 10.

Plaquemine 86, Livonia 40

Leaders: Plaquemine: C. Garner 16; LIVONIA: R. Hurst 22.

Spartan Classic

At East Ascension

Donaldsonville 79, Hammond 62

Halftime: Donaldsonville 35, Hammond 33

Leaders: DONALDSONVILLE: Braxton Bernard 35, Tyler Brown 13, Aaron Julien 12; HAMMOND: Romero Watkins 24, Derek Harkper 18, Spencer Fland 13.

Destrehan 70, St. Amant 46

Halftime: Destrehan 37, St. Amant 21

Leaders: DESTREHAN: David Green 19, Trey Jones 13; ST. AMANT: Courtney Julien 29.

East Ascension 59, Redemptorist 51

Halftime: East Ascension 26, Redemptorist 24

Leaders: EAST ASCENSION: Bilal Frank 20, Shedrick Smith 15, Koye Ruffin 10; REDEMPTORIST: Marquis Webb 23.

Basketball schedule

Boys

Saturday

42nd Episcopal Holiday Classic

At Episcopal/Main Gym

Family Christian vs. Dunham, 1:30 p.m.

Ascension Catholic vs. Christian Life, 2:45 p.m.

St. Michael vs. Family Christian, 4 p.m.

Live Oak vs. Episcopal, 5:15 p.m.

Walker vs. St. Michael, 6:30 p.m.

Spartan Classic

At East Ascension High

Donaldsonville 79, Hammond 62

Destrehan 70, St. Amant 46

East Ascension 59, Redemptorist 51

Green Devil Holiday Classic

At Plaquemine High

Consolation game, 5:30 p.m.

St. James vs. Plaquemine-Livonia winner, 7 p.m.

Dutchtown-Brusly winner vs. Thibodaux-White Castle winner, 8:30 p.m.

Sunday

Tournaments

EBR/Bob Pettit/Coca-Cola Parish Tournament

At Southern University-Clark Center

Consolation games at noon, 1:30 p.m., 3 p.m. and 4:30 p.m.

Semifinals at 6 p.m. and 7:30 p.m.

42nd Episcopal Holiday Classic

At Episcopal/Main Gym

Holden vs. Dunham, 3 p.m.

Christian Life vs. Walker, 4:15 p.m.

Episcopal vs. Ascension Catholic, 5:30 p.m.

Dunham vs. Live Oak, 6:45 p.m.

Monday

Tournaments

EBR/Bob Pettit/Coca-Cola Parish Tournament

At Southern University-Clark Center

Consolation bracket final, 3 p.m.

Fifth-place game, 4:30 p.m.

Third-place game, 6 p.m.

Championship, 7:30 p.m.

42nd Episcopal Holiday Classic

At Episcopal/Main Gym

Walker vs. Family Christian, 2 p.m.

Live Oak vs. Holden, 3:15 p.m.

St. Michael vs. Dunham, 4:30 p.m.

Ascension Catholic vs. Family Christian, 5:45 p.m.

Christian Life vs. Episcopal, 7 p.m.

Green Devil Holiday Classic

At Plaquemine High

Consolation final, 4 p.m.

Third-place, 5:30 p.m.

Championship, 7 p.m.

Spartan Classic

At East Ascension High

Redemptorist vs. Hammond, 5 p.m.

St. Amant vs. Donaldsonville, 6:45 p.m.

Destrehan vs. East Ascension, 8:15 p.m.

Girls

Saturday

Tournaments

Denham Springs Tournament

At Hornsby Gym

Denham Springs vs. Port Allen, 11:30 a.m.

Covington vs. Cabrini, 1 p.m.

Caldwell vs. Capitol, 2:30 p.m.

Covington vs. Sulphur, 4 p.m.

Caldwell vs. Plaquemine, 5:30 p.m.

East Ascension vs. Port Allen, 7 p.m.

At Jacket Gym

St. Thomas More vs. Loranger, 1 p.m.

Holden vs. Breaux Bridge, 2:30 p.m.

East Ascension vs. Dominican, 4 p.m.

Capitol vs. St. Louis Catholic, 7 p.m.

At DSHS Freshman High

Live Oak vs. Plaquemine, 2:30 p.m.

St. Louis Catholic vs. St. Joseph’s Academy, 4 p.m.

Dutchtown vs. Belaire, 5:30 p.m.

Sulphur vs. Cabrini, 7 p.m.

42nd Episcopal Holiday Classic

At Episcopal/Phillips Gym

Madison Prep vs. Dunham, 9 a.m.

Ascension Catholic vs. St. Martin’s, 10:15 a.m.

St. Charles Catholic vs. Dunham, 11:30 a.m.

Madison Prep vs. St. Martin’s, 12:45 p.m.

St. Charles Catholic vs. False River Academy, 2 p.m.

Episcopal vs. Doyle, 3:15 p.m.

Sunday

Tournament

42nd Episcopal Holiday Classic

At Episcopal/Phillips Gym

False River Academy vs. Episcopal, 2 p.m.

St. Martin’s vs. Dunham, 3:15 p.m.

Doyle vs. Ascension Catholic, 4:30 p.m.

Episcopal vs. St. Charles Catholic, 5:45 p.m.

Monday

Tournament

42nd Episcopal Holiday Classic

At Episcopal/Phillips Gym

Episcopal vs. Madison Prep, 3 p.m.

Ascension Catholic vs. False River Academy, 4:15 p.m.

Doyle vs. Madison Prep, 5:30 p.m.