Boys

Field Events

Pole vault: 1, Armand Duplantis, Lafayette, 16-04. 2, Kyle Baudoin, Walker, 16-04. 3, Austin Schott, Jesuit, 14-00.

Triple jump: 1, Ryan Theyard, Lusher, 44-05.75. 2, Jace Attuso, Catholic High, 43-02. 3, Ke’Andre Jones, Opelousas, 43-00.

High jump: 1, James Willingham, Pineville, 6-6. 2, Austin Walker, West Monroe, 6-4. 3, Damon Guidry Crowley, 6-4.

Shot put: 1, Nigel Despinasse, Catholic, 53-4. 2, Micah Dye, Ouachita Christian, 47-3. 3, Cole Lewis, De La Salle, 47-0 ½.

Long jump: 1, Christian Miller, Northside, 21-10 ¼. 2, Rodney Major, Carver, 20-9 ¾. 3, Joshua Walker, East Ascension, 20-8 ¼.

Running Events

400: 1, Xavier Bell, Southern Lab, 50.27. 2, Edward Davis, Edna Karr, 50.42. 3, Corrieon Mosby, Natchitoches, 51.07.

4x800 relay: 1, Catholic-Baton Rouge, 8:14.44. 2, Comeaux, 8:24.73. 3, Baton Rouge Magnet, 8:31.45

60 hurdles: 1, Kam Cummings, Catholic, 8.30. 2, Fredrick Jordan, Karr, 8.65. 3, Travis O’ Conner, John, 8.67

60-meter dash: 1. Edward Davis, Karr, 7.00. 2. Dontrelle Allen, East St. John , 7.00. 3. Kemondrick Watler, Ruston, 7.01

3200: 1. Conner Killian, Archbishop Rummel, 9:56.73. 2 Brandt Green, Catholic, 10:07.07. 3. Trey Stewart, John Curtis, 10:08.89

4x400 relay: 1. Catholic Baton Rouge, 3:31.77. 2. Natchitoches Central, 3:31.78. 3. Baton Rouge Magnet, 3:36.25

4x200 relay: 1, Franklin 1:31.88. 2, Karr 1:32.28. 3, Southern Lab 1:32.86.

1,600: 1, Eric Coston, St. Paul’s, 4:25.44. 2, Hayden Kingfisher, Parkway, 4:29.70. 3, Zach Capello, Ascension Catholic, 4:29.85.

800: 1, Pierce Hill, Catholic, 2:01.68. 2, Matthew Myrtue, Fontainebleau, 2:02.20. 3, Zack Rice, Pineville, 2:02.87.

Girls

Field Events

High jump: 1, Abigail O’Donohue, Denham Springs, 5-07. 2, Hannah Lutrick, Ouachita Christian, 5-02. 3, Tayla Celestine, Cabrini, 5-02.

Shot put: 1, Kristian Jackson, Zachary, 40-00. 2, Rhea Thompson, St. Louis, 37-11.75. 3, Darnese Woods, Broadmoor, 37-07.25.

Triple jump: 1. Breanne Bias, Hahnville, 35-05. 2, Brooke Petkovich, Mount Carmel, 34-05.50. 3, Amy Turner, Lusher, 33-11.25.

Long jump: 1, Jade Hayes, Parkview, 16-10 ½. 2, Leah Scott, Dutchown, 16-10 ¼. 3, Morgan White, Byrd, 16-5.

Pole vault: 1, Parish Kitto, Episcopal, 11-1. 2, Rebekah Markel, Lafayette, 11-1. 3, Brooke Brunet, Vandebilt Catholic, 10-8.

Running Events

400: 1, Janie O’Connor, Zachary, 59.00. 2, Ariane Williams, East Ascension, 59.55. 3, DeKayta Alex, Natchitoches, 59.75.

4x800 relay: 1.Mandeville, 10:08.15. 2. St. Joseph ’s, 10:20.40. 3. Ruston, 10:26.12.

60 hurdles: 1. Monae Lewis, John Curtis 9.12. 2. Ebony Hills, Ehert, 9.37. 3. Tayla Celestine, Cabrini, 9.54

60: 1. Janie O’Connor, Zachary, 7.65. 2. Alissa Williams, McKinley, 7.85. 3. Morgan White, Bryd, 7.85

3200: 1. Ellen Feringa, St. Scholastica, 11:45.95. 2. Megan Jackson, Sacred Heart, 11:55.49.3. Ally McCulley, Mandeville, 11:58.54

4x400 relay: 1, Natchitoches Central, 4:07.00. 2, Baton Rouge High, 4:08.98. 3, Lafayette, 4:19.84

4x200 relay: 1, Zachary 1:46.35. 2, Lafayette 1:47.43. 3, Hamilton Christian 1:47.71.

1,600: 1, Gabrielle Jennings, First Baptist, 5:13.42. 2, Annie Hill, St. Joseph’s, 5:23.10. 3, Kylie Touchard, Mandeville, 5:29.48.

800: 1, Chelsey Jones, Mandeville, 2:18.00. 2, Kennedy Smith, Baton Rouge High, 2:23.98. 3, Gabrielle Jennings, First Baptist, 2:24.20.