Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Local/Area

Episcopal (6-2A) at Lake Area New Tech (9-3A), 3 p.m. at Pan American Stadium

Dunham (6-2A) vs. Madison Prep (6-2A) at Memorial Stadium

St. John-Plaquemine (6-1A) vs. Ascension Catholic (6-1A) at Floyd Boutte Memorial Stadium

Acadiana

Sacred Heart-VP (5-2A) at West St. Mary (5-2A)

Friday

Classes 5A/4A

Denham Springs (4-5A) at Central (4-5A)

Zachary (4-5A) at Live Oak (4-5A)

Scotlandville (4-5A) at Walker (4-5A)

McKinley (5-5A) at Broadmoor (5-5A)

Catholic (5-5A) vs. St. Amant (5-5A) at The Pit, St. Amant Middle School

East Ascension (5-5A) at Dutchtown (5-5A)

Tara (6-4A) at Belaire (6-4A)

Livonia (6-4A) vs. St. Michael (6-4A) at La. Leadership’s Doug Williams Stadium

Woodlawn (6-4A) at Plaquemine (6-4A)

Baton Rouge/Area

West Feliciana (6-3A) at Baker (6-3A)

Port Allen (6-3A) at Brusly (6-3A)

Donaldsonville (6-3A) at Parkview Baptist (6-3A)

University (6-3A) at Glen Oaks (6-3A)

Albany (7-3A) at Bogalusa (7-3A)

Sci Academy (9-3A) at Lutcher (9-3A)

St. James (9-3A) at De La Salle (9-3A)

Hannan (7-2A) at Springfield (7-2A)

East Iberville (6-1A) at Christian Life (6-2A)

Northeast (6-2A) vs. Capitol (6-2A) at Memorial Stadium

East Feliciana (6-2A) vs. Mentorship Academy (6-2A) at Olympia Stadium

North Central (5-1A) at Catholic-Pointe Coupee (5-1A)

False River (5-1A) at Basile (5-1A)

Kentwood (6-1A) at White Castle (6-1A)

Ascension Christian (6-1A) at Ecole Classique (8-1A)

Acadiana

Sam Houston (3-5A) at Acadiana (3-5A)

Barbe (3-5A) at Comeaux (3-5A)

Lafayette (3-5A) at Sulphur (3-5A)

Cecilia (5-4A) at New Iberia (3-5A)

Carencro (4-4A) at Northside (4-4A)

Beau Chene (4-4A) at Opelousas (4-4A)

St. Thomas More (4-4A) at Teurlings (4-4A)

St. Martinville (5-4A) at Abbeville (5-4A)

Westgate (5-4A) at Breaux Bridge (5-4A)

Franklin (8-3A) at Kaplan (8-3A)

Eunice (5-3A) at Church Point (5-3A)

Ville Platte (5-3A) at Northwest (5-3A)

Pine Prairie (5-3A) at Port Barre (5-3A)

Erath (8-3A) at Patterson (8-3A)

Notre Dame (5-2A) at Delcambre (5-2A)

Opelousas Catholic (5-2A) at Catholic-New Iberia (5-2A)

Jeanerette (5-2A) at Loreauville (5-2A)

Highland Baptist (7-1A) at Ascension Episcopal (7-1A)

Hanson (7-1A) at Central Catholic (7-1A)

Gueydan (7-1A) at Vermilion Catholic (7-1A)

Centerville (7-1A) at Lafayette Christian (7-1A)

Southeast

Destrehan (7-5A) at H.L. Bourgeois (7-5A)

Hahnville (7-5A) at Central Lafourche (7-5A)

Terrebonne (7-5A) at East St. John (7-5A)

St. Augustine (9-5A) at Thibodaux (7-5A)

Covington (6-5A) at Northshore (6-5A)

Ponchatoula (6-5A) at Fontainebleau (6-5A)

Mandeville (6-5A) at Hammond (6-5A)

Slidell (6-5A) at St. Paul’s (6-5A)

South Lafourche (7-4A) at Ellender (7-4A)

Morgan City (7-4A) at South Terrebonne (7-4A)

Amite (7-3A) at Independence (7-3A)

Jewel Sumner (7-3A) at Salmen (8-4A)

North Vermilion (8-3A) at E.D. White (8-3A)

Haynes (8-2A) at Berwick (8-3A)

Pope John Paul II (7-2A) at St. Helena (7-2A)

Northlake Christian (7-2A) at St. Thomas Aquinas (7-2A)

Riverside (9-2A) at St. Charles (9-2A)

Sophie B. Wright (9-2A) at West St. John (9-2A)

Houma Christian (8-1A) at Crescent City (8-1A)

Ridgewood (8-1A) at Varnado (8-1A)